SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

ZUS: emeryci i renciści z większymi limitami dorabiania

Osoby, które nie osiągnęły wieku emerytalnego i dorabiają do renty lub emerytury, muszą sprawdzać, czy ich zarobki nie spowodują zmniejszenia lub zawieszenia wypłaty z ZUS. Od 1 marca 2020 r. limity są wyższe niż w poprzednim kwartale.

fot. Shutterstock.comArticle

Jak informuje ZUS, wysokość przysługującej emerytury lub renty może ulec zmniejszeniu lub prawo do tych świadczeń zawieszeniu w przypadku osiągania przez świadczeniobiorcę przychodu wpływającego na uprawnienia emerytalno-rentowe powyżej określonej kwoty granicznej.

Świadczenie ulega zmniejszeniu w razie osiągania przychodu w kwocie przekraczającej 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, ostatnio ogłoszonego przez GUS. Natomiast w razie osiągania przychodu w kwocie wyższej niż 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, prawo do emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy oraz renty rodzinnej, do której uprawniona jest jedna osoba, ulega zawieszeniu.

Ile może dorobić emeryt i rencista od 1 marca 2020?

Od 1 marca do 31 maja 2020 r. kwota przychodu odpowiadająca 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za IV kwartał 2019 r. wynosi 3639,10 zł. Przychody powyżej tej kwoty wpłyną na zmniejszenie emerytury/renty.

130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za IV kwartał 2019 r. wynosi 6758,20 zł. Przychody powyżej tej kwoty będą oznaczać zawieszenie emerytury lub renty.

Kto nie musi przejmować się limitami?

Jak informuje ZUS, limitami nie muszą się przejmować osoby w wieku emerytalnym, czyli panie powyżej 60 roku życia i panowie, którzy mają za sobą 65-te urodziny. Mogą oni dorabiać bez żadnych limitów i nie martwić się rozliczeniami z zakładem.

- Z uwagą wysokość swoich przychodów z tytułu dodatkowej pracy muszą śledzić wcześniejsi emeryci i renciści. Limity dorabiania dotyczą bowiem tylko osób, które nie osiągnęły jeszcze 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Wszystkie osoby, które w wieku emerytalnym już są, mogą dorabiać bez żadnych ograniczeń i nie martwić się tym, że ZUS zawiesi lub zmniejszy kwotę wypłacanych im świadczeń - powiedziała Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: ZUS: emeryci i renciści z większymi limitami dorabiania

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl