SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W tym roku na święta wydamy niemal tyle co w ubiegłym

719 złotych - tyle średnio chcemy przeznaczyć na organizację bożonarodzeniowych świąt, pokazuje badanie Providenta. Maleje liczba osób, którym nie starcza pieniędzy na świąteczne wydatki.

Article

Statystycznie, tylko 2 złote mniej niż w ubiegłym roku, Polacy chcą wydać na organizację świąt w tym roku. Respondenci Barometru Providenta deklarują, że w tym roku zamierzają przeznaczyć 719 złotych. Dla porównania, w 2017 roku 721 zł,  w 2016 roku 722 zł.

Powyżej średniej - 812 zł - na święta wydadzą osoby w wieku 40-59 lat. Seniorzy zamierzają wydać 554 zł, a ludzie młodzi (15-24 lata) 622 zł. Mężczyźni wydadzą statystycznie o 20 złotych więcej niż kobiety.

– Ciekawa różnica w wydatkach świątecznych ujawnia się w grupie osób zamożnych. Osoby dobrze zarabiające i oszczędzajcie, nie zamierzają szaleć z wydatkami na święta, łączna kwota ich wydatków średnio zamknie się w 1000 zł. Natomiast ci, którzy, którzy nie odkładają na czarną godzinę, planują budżet znacznie przekraczający tę kwotę. Wśród nich są osoby młode, pracujące, bezdzietne lub z gospodarstw jedno czy dwuosobowych – wyjaśnia Anna Karasińska, ekspert ds. badań rynkowych w Provident Polska. - Na drugim biegunie pozostaje 10-procentowy odsetek osób, którzy deklarują, że na co dzień żyją bardzo skromnie. W tych gospodarstwach łączny koszt zakupów świątecznych nie przekroczy 400 zł – dodaje specjalistka.

Na święta się nie zadłużamy

Aż 7 na 10 respondentów zamierza sfinansować świąteczne sprawunki z bieżących dochodów. 40 proc. ankietowanych deklaruje z kolei, że poświęci na ten cel część oszczędności. Tylko kilka procent będzie się zapożyczać (4 proc. u rodziny, 3 proc. w bankach lub instytucjach finansowych).  

Połowa ankietowanych zadeklarowała, że choć kupi wszystkie potrzebne na święta produkty, to ograniczy się do tych najtańszych. Co trzeci badany stwierdził, że choć koszty są dla niego ważne, to w koszyku podczas świątecznych zakupów znajdą się też droższe specjały. Jedynie 7 proc. respondentów zadeklarowało, że podczas świąt nie musi liczyć się z kosztami.

„Barometr Providenta” to cykliczne badanie Polaków, które pozwala na lepsze zrozumienie zachowań i decyzji finansowych konsumentów. Badanie zrealizował PBS w dniach 19 - 21.10.2018 r. na ogólnopolskiej próbie n=1000 Polaków w wieku 15+.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: W tym roku na święta wydamy niemal tyle co w ubiegłym

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl