SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Ile wyniesie kara niezłożenie deklaracji VAT? Nawet 2772 zł

Dzisiaj jest ostatni dzień na złożenie deklaracji VAT. Spóźnialskim grozi kara. W skrajnym wypadku może wynieść nawet 2772 zł.

Ile wyniesie kara niezłożenie deklaracji VAT? Nawet 2772 zł

Podmioty zarejestrowane jako czynni podatnicy podatku VAT muszą pamiętać o składaniu w terminie deklaracji podatkowych. Deklarację można złożyć osobiście w urzędzie skarbowym, przez Internet albo wysłać listem poleconym. Podatek VAT można rozliczać w terminach miesięcznych i kwartalnych. Deklaracje za okresy miesięczne należy składać w terminie do 25 dnia miesiąca, a deklaracje za okresy kwartalne do 25 dnia następnego miesiąca po kwartale, którego dotyczy rozliczenie.

Sprzedaży nie było, ale deklaracja musi być
Podatnicy, którzy w danym okresie rozliczeniowym nie wykonali czynności podlegających opodatkowaniu, są także zobowiązani do złożenia deklaracji a zatem deklaracje trzeba składać nawet gdy nie było żadnej sprzedaży i zakupów. Należy jednak pamiętać, że w przypadku, gdy 25. dzień danego miesiąca przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, termin złożenia miesięcznej deklaracji VAT-7 przesuwa się na kolejny dzień roboczy.

Dla spóźnialskich mandat
Niezłożenie w terminie deklaracji VAT-7 podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe. Należy podkreślić, że za nieterminowe złożenie deklaracji VAT, podatnicy są najczęściej karani grzywną w postaci mandatu karnego, którego wysokość nie przekracza dwukrotności minimalnego wynagrodzenia, które wynosi obecnie 1386zł (zatem maksymalny mandat może wynieść 2772 zł). Ponadto od zaległości podatkowych naliczane są odsetki za zwłokę. Stawka odsetek od zaległości podatkowych wynosi obecnie 12,5% w skali roku.

Jak kary uniknąć?
Istnieje sposób na uniknięcie mandatu. W tym celu trzeba powiadomić naczelnika urzędu skarbowego o niezłożeniu deklaracji w terminie i wyjaśnić powód zwłoki  (art.16 § 1 KKS). Zawiadomienie jest jednak bezskuteczne, gdy organ podatkowy wysłał już podatnikowi wezwanie do złożenia zeznania. Najczęściej następuje to po upływie około dwóch tygodni.

Jerzy Toczyński
Analityk TAX CARE

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ile wyniesie kara niezłożenie deklaracji VAT? Nawet 2772 zł

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl