SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Indeks PMI w górę, inflacja w dół

Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu br. w porównaniu z ubiegłem rokiem  wyniósł 2,1 proc., wobec 2,2 proc. w maju, podało Ministerstwo Finansów. Z kolei indeks PMI dla produkcji osiągnął najwyższy poziom od 34 miesięcy. „To kolejna porcja bardzo dobrych informacji dla gospodarki.”– ocenia dr Jacek Adamski, dyrektor departamentu ekonomicznego PKPP Lewiatan.

Indeks PMI w górę, inflacja w dół

„W czerwcu wskaźnik PMI odnotował najwyższą wartość od sierpnia 2007 roku. Świadczy to o umacnianiu się ożywienia gospodarczego. W największym stopniu to zasługa przyrostu zamówień, zwłaszcza eksportowych, co jest zgodne z wcześniej publikowanymi przez NBP danymi o wzroście eksportu. Warto dodać, że zamówienia eksportowe najsilniej rosną od grudnia 2005 roku, czyli prawie od pięciu lat. Coraz lepsze wskaźniki gospodarcze pozostają w sprzeczności z pogarszającymi się nastrojami konsumenckimi gospodarstw domowych. Nastroje te zaczynają się odrywać od rzeczywistego stanu naszej gospodarki. Trzeba jednak dodać, że nawet przy takim ożywieniu w gospodarce trudno na razie liczyć na szybki spadek bezrobocia. Przedsiębiorstwa zastanawiają się dopiero  nad zwiększaniem zatrudnienia. Widać też, że w przemyśle pojawia się presja na wzrost cen, co może skutkować wyższą inflacją pod koniec roku. Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu, który ogłosił resort finansów jest zgodny z oczekiwaniami i może być jednym z najniższych w 2010 roku” – dodaje Jacek Adamski.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Indeks PMI w górę, inflacja w dół

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl