SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Indeks Wolności Gospodarczej 2014: Hongkong liderem, ponowny awans Polski

The Heritage Foundation i "Wall Street Journal" opublikowały doroczny Indeks Wolności Gospodarczej (Index of Economic Freedom 2014). Polska w porównaniu z rokiem ubiegłym awansowała o siedem miejsc i znalazła się na 50 pozycji.

Polska zajęła 50. miejsce na świecie (na 186 badanych krajów) i w porównaniu do ubiegłego roku awansowała o 7 miejsc. Jest to najlepszy wynik w historii rankingu dla naszego kraju. W porównaniu do 2013 r. Polska osiągnęła wynik lepszy o 1 pkt., otrzymując łącznie 67 pkt.

Znacząca poprawa nastąpiła głównie w łatwości prowadzenia biznesu dzięki deregulacji zawodów oraz w barierach inwestycyjnych, gdzie uproszczono procedury związane z wydawaniem pozwoleń na budowę. Swoboda handlu jest bardzo dobrze oceniana: zajmujemy tutaj 11 pozycję na świecie. W obszarach praw własności oraz poziomu korupcji zajęliśmy 41 lokatę.

Pośród państw europejskich Polska zajmuje 23 miejsce na 43 badane kraje i ma wynik powyżej globalnej średniej. Jeśli chodzi o wydatki publiczne, Polska spadła o 5 pozycji i zajmuje dopiero 145 miejsce.

W regionie Europy Środkowej i Wschodniej najwyższą pozycję ma Estonia (4. miejsce w Europie). Wysoko są Niemcy (8. pozycja), Litwa (11. pozycja) i Czechy (15. pozycja). Za nami pozostają Węgrzy, Słowacy i Ukraina.

Wskaźnik wolności gospodarczej dla świata wynosi 60,3 pkt. i jest niemal o 1 pkt. niższy od średniego wyniku z 2013 roku.

Za całkowicie wolne gospodarczo The Heritage Foundation uznaje tylko 6 krajów na świecie: Hongkong, Singapur, Australię, Szwajcarię, Nową Zelandię i Kanadę.

Indeks wolności Gospodarczej 2014 - Top 10:
1. Hongkong (90,1)
2. Singapur (89,4)
3. Australia (82,0)
4. Szwajcaria (81,6)
5. Nowa Zelandia (81,2)
6. Kanada (80,2)
7. Chile (78,7)
8. Mauritius (76,5)
9. Irlandia (76,2)
10. Dania (76,1)

W Polsce partnerem strategicznym raportu jest Warsaw Enterprise Institute - fundacja Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Dołącz do dyskusji: Indeks Wolności Gospodarczej 2014: Hongkong liderem, ponowny awans Polski

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ja
nie jest zle, jesli co roku bedziemy poprawiac wynik o 5 miejsc
odpowiedź
User
Dead Poet
Bardzo ważna i optymistyczna wiadomość, dlaczego tak mało się o tym mówi?
odpowiedź
User
MS @Dead Poet
Bo media wolą, za przeproszeniem, p***dolić o gender.
odpowiedź