SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Inea testuje technologię 25G PON we współpracy z Nokią

Operator infrastruktury światłowodowej Inea rozpoczął testy nowej technologii 25G PON, która ma być komercyjnie dostępna w 2021 roku. W tym zakresie współpracuje z Nokią.

Inea jako pierwsza w Europie i jedna z pierwszych na świecie wykonała testy nowej technologii 25G PON. Służy ona do świadczenia usług na sieciach światłowodowych, 25G PON jest następcą technologii XGS-PON, umożliwiającej świadczenie usługi internetu o przepustowości do 10Gb/s.

Natomiast 25G PON ma umożliwić przesył danych z prędkością do 20 Gb/s, co potwierdziły wykonane przez Ineę testy we współpracy z Nokią.

- Od wielu lat inwestujemy w technologię FTTH, która dzisiaj daje naszym klientom oraz użytkownikom usług możliwość korzystania z najlepszych dostępnych technologii. Przeprowadzone testy wyrażają nasz sposób myślenia o technologii. Naszą rolą jest rozumienie, testowanie i udostępnianie nowych rozwiązań. Kreatywności użytkowników pozostawiamy sposób ich wykorzystania. Osiągnięte wyniki dobitnie pokazują przewagę technologii światłowodowych nad innymi technologiami, w tym HFC czy radiowymi. Co ważne, w przeciwieństwie do najnowszych technologii radiowych takich jak 5G, technologia FTTH jest dostępna komercyjnie tu i teraz - uważa Michał Bartkowiak, prezes Inei.

Natomiast Sandy Motley, prezes Nokia Fixed Networks jest zdania, że „istnieje pilna potrzeba wdrożenia rozwiązań 25G PON”. - Nasza technologia ma potencjał, aby nadać nową wartość sieciom światłowodowym poprzez transmisję do stacji bazowych 5G, usługi hurtowe czy usługi dla biznesu. Chcemy pomóc operatorom, takim jak Inea w znalezieniu skutecznej drogi ewolucji do technologii 25G PON i szybkiemu sprostaniu wymaganiom klientów oraz otwarciu dla nich nowych możliwości – komentuje.

Firma Inea buduje i zarządza sieciami światłowodowymi w Polsce. Operator inwestuje w sieci FTTH (Fiber To The Home – światłowód do domu) od 2011 roku, a od 2017 roku udostępnia je pod marką Fiberhost ogólnopolskim i lokalnym dostawcom usług.

Inea jest pierwszym operatorem w Europie i jednym z pierwszych na świecie, który przetestował technologię 25G PON.

W ub.r. działająca głównie w Wielkopolsce sieć kablowa Inea zanotowała wzrost skonsolidowanych przychodów o 5,3 proc. do 328,58 mln zł oraz straty netto z 12,2 do 15,71 mln zł. Zwiększyła się jej liczba pracowników i zobowiązania kredytowe.

Dołącz do dyskusji: Inea testuje technologię 25G PON we współpracy z Nokią

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl