SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Inflacja wyniosła 4,0% r/r w kwietniu, nieco powyżej oczekiwań

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2012 r. wzrosły o 0,6% w porównaniu do poprzedniego miesiąca, natomiast w ujęciu rocznym inflacja wyniosła 4,0%, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) w komunikacie.

Inflacja wyniosła 4,0% r/r w kwietniu, nieco powyżej oczekiwań

W marcu inflacja roczna wyniosła 3,9% r/r.

W kwietniu największy wzrost odnotowano w kategorii "transport" - o 8,7% r/r, w tym "paliwa do prywatnych środków transportu" - o 13,4% oraz "mieszkanie" - o 6,0%, w tym "użytkowanie mieszkania i nośniki energii" - o 8,1%, jak wynika z tabeli opublikowanej przez GUS.

"Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2012 r., w stosunku do poprzedniego miesiąca, wzrosły o 0,6%. W poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych odnotowano zróżnicowaną dynamikę cen. Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie podwyżki opłat związanych z mieszkaniem (o 0,9%), cen odzieży i obuwia (o 3,1%), a także w zakresie transportu (o 1,2%), które podniosły wskaźnik odpowiednio o 0,22 pkt proc., 0,14 pkt proc. i 0,11 pkt proc." - czytamy w komunikacie.

Wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu br., w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku, wyniósł 4,0% (wobec 3,9% w marcu br.), lecz nadal znajdował się powyżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego określonego przez Radę Polityki Pieniężnej (2,5%), podkreśla GUS.

"Największy wpływ na ukształtowanie się wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych na tym poziomie miały podwyżki opłat związanych z mieszkaniem (o 6,0%), transportem (o 8,7%) oraz wzrost cen żywności (o 2,9%), które podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 1,55 pkt proc., 0,79 pkt proc. i 0,66 pkt proc. Niższe ceny odzieży i obuwia (o 2,6%) obniżyły wskaźnik w tym okresie o 0,13 pkt proc." - wyliczył GUS.

Dwunastu ekonomistów bankowych oczekiwało, że wskaźnik wzrostu cen i usług konsumpcyjnych (CPI) wyniósł w kwietniu 3,9% r/r. Prognozy oscylowały w przedziale między 3,7% a 4,1%, przy średniej na poziomie 3,87%.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Inflacja wyniosła 4,0% r/r w kwietniu, nieco powyżej oczekiwań

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl