SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Infor Biznes przegrał proces z Press-Service. Sąd: nie wiadomo czy artykuły są objęte prawem autorskim

Sąd Okręgowy w Poznaniu oddalił powództwo Infor Biznes,  wydawcy „Dziennika Gazety Prawnej”, przeciwko Press-Service Monitoring Mediów - spółce świadczącej usługi w zakresie monitoringu mediów, która wykorzystywała materiały “DGP” w przeglądach prasy.

fot. Shutterstock.comArticle

Spór sądowy między Infor Biznes i Stowarzyszeniem Repropol (reprezentującym interesy ponad 20 polskich wydawców) a Press-Service rozpoczął się w 2011 roku. Press-Service jest jedną z firm zajmujących się pressclipingiem, która nie podpisała umowy z SW Repropol, Mimo tego w swojej działalności  zwielokrotniała np. poszczególne wydania “Dziennika Gazety Prawnej”, wydawanego przez Infor Biznes. Zawarte w nich artykuły były następnie udostępniane klientom spółki (w tym m.in. licznym organom administracji rządowej) w ramach opracowań sporządzanych wedle wskazanych przez nich kryteriów tematycznych.

W celu uzasadnienia tej działalności, firma Press-Service powoływała się na licencje z ustawy o prawie autorskim, w tym m.in. na licencję dla ośrodków informacji, prawo cytatu, licencję w zakresie przeglądów publikacji czy nawet licencję dla archiwów, bibliotek i instytucji edukacyjnych. Infor Biznes i SW Repropol uznały jednak, że komercyjna działalność Press-Service nie mieści się w zakresie którejkolwiek z licencji ustawowych i wymaga uzyskania odpowiedniej licencji bezpośrednio od wydawcy lub Repropolu.

Wyrok w tej sprawie zapadł 29 października br. W ustnym uzasadnieniu sąd potwierdził, iż wydawca jest pierwotnie uprawnionym do gazety jako całości, co jednak nie było przedmiotem sporu pomiędzy stronami. Następnie sąd potwierdził, iż wydawca wykazał w postępowaniu swoją legitymację czynną, w odniesieniu do artykułów stworzonych przez podanych podczas postępowania pracowników wydawnictwa, którzy zawarli z wydawcą umowy zawierające klauzulę o przeniesieniu autorskich praw majątkowych.

Sąd stwierdził jednakże, iż bez odpowiedniej wiedzy specjalistycznej - opinii biegłego - nie można jednoznacznie ustalić, czy artykuły prasowe przedłożone w postępowaniu przez Infor Biznes stanowią przedmiot prawa autorskiego, tzn. czy są utworami w rozumieniu ustawy o prawie autorskim. Dlatego nie mógł wydać innego orzeczenia, jak tylko oddalić powództwo.

Wyrok jest nieprawomocny. Infor Biznes zapowiada złożenie apelacji.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Infor Biznes przegrał proces z Press-Service. Sąd: nie wiadomo czy artykuły są objęte prawem autorskim

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
S
Sądy w tym kraju i nie tylko w tym to jakiśżart!
odpowiedź
User
Analityk
Infor Biznes od lat zatrudnia dziennikarzy na śmieciówkach. Systematycznie zminiejsza się im już i tak głodowe honoraria. Dziennikarze na potęgę więc spisują różne informacje z internetu lub anglojęzycznych gazet. Nikt już nawet słuchawki nie podniesie, aby jakąś informację sprawdzić, a co dopiero mówić o oryginalnych, prawdziwie autorskich tekstach. Niech więc najpierw Infor spojrzy na swoje podwórko z jakiego tytułu broni swoich praw autorskich, skoro sama firma ich nie przestrzega w stosunku do innych.
odpowiedź
User
Konrad
Czytając tego newsa widać, że autor kompletnie nie wie o co chodziło w sprawie i jakimi argumentami posłużyły się obie strony. Z innych informacji wynika, że pozew został odrzucony w całości więc tu nie jest kwestia wątpliwości sądu tylko złego udowodnienie swoich roszczeń przez powoda lub dobrej obrony strony pozwanej.
odpowiedź