SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

ING Nationale-Nederlanden najlepszy

ING Nationale-Nederlanden osiągnął w ostatnich trzech latach najwyższą stopę zwrotu wśród Otwartych Funduszy Emerytalnych.

Wynika z opublikowanego w piątek rankingu Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych (KNUiFE). Zwycięzca osiągnął zwrot na poziomie 56,32 proc. Średnia ważona stopa zwrotu OFE wyniosła w ostatnich trzech latach 52,478 proc.

W badanym okresie od 30 września 2002 r. do 30 września 2005 r. wszystkie otwarte fundusze emerytalne osiągnęły wyniki lepsze od minimalnej wymaganej stopy zwrotu wynoszącej 26,239 proc.  Oznacza to, że żaden z funduszy nie będzie musiał dopłacać do wyników. Dotychczas trzykrotnie zdarzyło się to PTE Bankowy.

Największy wpływ na wzrost wartości aktywów miał wynik zarządzania, związany niewątpliwie z dobrą koniunkturą na warszawskiej giełdzie. W publikowanym co pół roku rankingu po raz pierwszy zwyciężył OFE Nationale-Nederlanden, który zanotował wzrost jednostki rozliczeniowej o ponad 56 proc. Zwycięzcy pomogła też zapewne skala inwestycji – OFE NN jest drugim po OFE CU graczem na rynku. Kolejne dwa miejsca zajęły AIG oraz Dom z ponad 55 proc. wzrostem. Najniższą stopę zwrotu miały w tym czasie Skarbiec-Emerytura (48,4 proc.), Pekao (46,7 proc.) i Allianz (43,9 proc.), który miał najniższe zaangażowanie w akcje wśród funduszy.

Klientami OFE jest około 12 mln Polaków. W otwartych funduszach emerytalnych było na koniec września ponad 80 mld zł. Według obliczeń ekspertów z Analizy Online, w perspektywie 12-miesięcznej przoduje OFE AIG, za nim plasuje się ING Nationale-Nederlanden Polska i Commercial Union. Te trzy fundusze w ciągu ostatniego roku odnotowały najwyższą stopę zwrotu, czyli około 20 proc.

Po fali konsolidacji, na polskim rynku działa 15 otwartych funduszy emerytalnych. Fuzje i przejęcia zaczęły się w 2000 roku, gdy OFE Norwich Union zostało przejęte przez Sampo. W 2001 OFE Epoka zostało przejęte przez Pekao PTE, połączono OFE Pocztylion i OFE Arka Invesco, Pioneer OFE oraz OFE Rodzina zostały przejęte przez Pekao PTE. Właściciela zmieniło także PTE PBK (kupione przez Ergo Hestia). W 2002 roku połączone zostały PTE BIG Banku Gdańskiego i PTE Skarbiec Emerytura, zaś Zurich został przejęty przez Generali. Najnowszą, jeszcze ciepłą transakcją jest przejęcie funduszu Kredyt Banku przez PTE Polsat za 24 mln zł. Polsat zapłaci za jednego uczestnika funduszu 177 zł - jest to prawdopodobnie najniższa cena w dotychczasowych 12 transakcjach przejęć i połączeń.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: ING Nationale-Nederlanden najlepszy

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl