SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Inicjacja seksualna po polsku

Według badania TNS OBOP autorstwa dr Zbigniewa Izdebskiego, przeprowadzonego na zlecenie Krajowego Centrum ds. AIDS, inicjację seksualną ma już za sobą 19% piętnasto- i szesnastolatków. Odsetek osób rozpoczynających życie intymne w tej grupie wiekowej wzrósł na przestrzeni czterech lat o 4%. Znacznie więcej osób, bo aż 51%, przeżyło inicjację seksualną w grupie 17-19 - latków. Na przestrzeni ostatnich czterech lat odsetek tych osób wzrósł o 7%.

Z badania wynika ponadto, że przed 15 rokiem życia inicjację seksualną przeżyło 7% badanych, w tym 3% kobiet i 10% mężczyzn. Średni wiek inicjacji seksualnej wyniósł 19,12 lat dla kobiet i 18,32 lat dla mężczyzn. Szczegółowa analiza wyników dla poszczególnych grup wiekowych wskazuje na obniżanie się wieku inicjacji seksualnej w naszym społeczeństwie.

Ciekawie przedstawia się również porównanie wieku inicjacji seksualnej w latach poprzednich. Mężczyźni będący obecnie w wieku 40 - 49 lat rozpoczynali współżycie przeciętnie mając średnio 18,75 lat, natomiast średni wiek inicjacji mężczyzn będących w wieku 20 - 24 lata wyniósł 17,53 lat. Z kolei w grupie kobiet 40 - 49 lat inicjacja nastąpiła średnio w wieku 19,83 lat, a w grupie kobiet mających obecnie 20 - 24 lata średnio w wieku 18,39 lat.

"W ostatnim czasie dużo mówimy o seksie wśród młodzieży. Mogłoby to stwarzać fałszywe wrażenie, że wszyscy młodzi ludzie w wieku szkolnym są aktywni seksualnie. W kontekście profilaktyki HIV/AIDS istotne jest to, że coraz więcej młodych ludzi inicjując seksualnie stosuje prezerwatywy" - twierdzi dr Zbigniew Izdebski.

Badnie TNS OBOP i dr Izdebskiego przynosi również ciekawe informacje nt. zależności pomiędzy "pierwszym razem" a zawarciem związku małżeńskiego.Wydłużył się na przykład średni okres między inicjacją a zawarciem pierwszego małżeństwa z trzech w 1997 roku do pięciu lat w 2001 roku - co było spowodowane zarówno wcześniejszą inicjacją seksualną, jak i wyraźną tendencją do późniejszego wstępowania w związki małżeńskie. Na przełomie ostatnich 4 lat średni okres pomiędzy inicjacją kobiet i zamążpójściem wydłużył się z 2 do 3 lat. W przypadku mężczyzn czas ten wydłużył się z 4 do 6 lat.

Najwcześniej za mąż wychodziły mieszkanki wsi (średni wiek panny młodej wynosił 21,41 lat), najpóźniej zaś - bo w wieku 22,61 lat - kobiety mieszkające w miastach powyżej 500 tys. mieszkańców. Panowie generalnie później wstępowali w związki małżeńskie. Z taką decyzją zwlekali najdłużej mieszkańcy najmniejszych miast - średnia wieku pana młodego wynosiła 24,51 lat. Najszybciej zaś - bo średnio mając 23,53 lat - zdecydowali się na zmianę stanu cywilnego mężczyźni z miejscowości od 50 do 100 tys. mieszkańców.

"W Polsce pojawiają się pewne tendencje związanie z coraz późniejszym zawieraniem związków małżeńskich. Niestety, należy liczyć się z tym, że liczba partnerów posiadanych przed ślubem będzie wzrastać. Niewątpliwie ważne jest, aby społeczeństwo miało coraz więcej wiedzy na temat seksualności tak, aby podejmować odpowiedzialne decyzje" - dodaje dr Zbigniew Izdebski.

Wczesne zamążpójście to domena kobiet z wykształceniem podstawowym. Wyszły one za mąż mając średnio 20,48 lat. Najpóźniej na ślubnym kobiercu stawały zaś panny z wykształceniem wyższym (ich średnia wieku to 24,34 lat).

Wśród mężczyzn najpilniej do ołtarza było panom z wykształceniem zasadniczym zawodowym (średnio mając 23,8 lat). Najpóźniej w związek małżeński wchodzili ci kawalerowie, którzy ukończyli studia wyższe magisterskie (średnia wieku - 25,24 lat).

W Polsce nadal obowiązuje model rodziny 2+2, a według statystki polska rodzina przeciętnie posiada 2,02 dzieci.

Najwięcej dzieci miały pary mieszkające w województwie opolskim (średnia liczba dzieci: 2,29), najmniej natomiast z województwa zachodniopomorskiego (średnia liczba: 1,77).

Liczba dzieci w rodzinie zmienia się wraz z wykształceniem rodziców: najwięcej potomstwa posiadają rodzice z wykształceniem podstawowym (średnia liczba dzieci: 2,32), zaś najmniej z wykształceniem wyższym (średnia liczba dzieci: 1,72). Największą liczbą dzieci mogą się pochwalić rolnicy: średnio 2,60 dzieci, najmniej liczne są rodziny pracowników umysłowych: średnia liczba dzieci - 1,78.

Na wielkość rodziny ma wpływ także stosunek do wiary. W rodzinach osób, które uważają się za głęboko wierzące średnia liczba dzieci wyniosła 2,33, podczas gdy wśród niewierzących tylko 1,45.

Badanie "Wiedza, postawy społeczne wobec HIV/AIDS i zachowania seksualne", autorstwa dr hab. Zbigniewa Izdebskiego, przeprowadzono w grudniu 2001 na 3200-osobowej reprezentatywnej próbie mieszkańców Polski w wieki 15-49 lat na zlecenie Krajowego Centrum ds. AIDS.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Inicjacja seksualna po polsku

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl