SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Inicjacja seksualna po polsku

Według badania TNS OBOP autorstwa dr Zbigniewa Izdebskiego, przeprowadzonego na zlecenie Krajowego Centrum ds. AIDS, inicjację seksualną ma już za sobą 19% piętnasto- i szesnastolatków. Odsetek osób rozpoczynających życie intymne w tej grupie wiekowej wzrósł na przestrzeni czterech lat o 4%. Znacznie więcej osób, bo aż 51%, przeżyło inicjację seksualną w grupie 17-19 - latków. Na przestrzeni ostatnich czterech lat odsetek tych osób wzrósł o 7%.

Z badania wynika ponadto, że przed 15 rokiem życia inicjację seksualną przeżyło 7% badanych, w tym 3% kobiet i 10% mężczyzn. Średni wiek inicjacji seksualnej wyniósł 19,12 lat dla kobiet i 18,32 lat dla mężczyzn. Szczegółowa analiza wyników dla poszczególnych grup wiekowych wskazuje na obniżanie się wieku inicjacji seksualnej w naszym społeczeństwie.

Ciekawie przedstawia się również porównanie wieku inicjacji seksualnej w latach poprzednich. Mężczyźni będący obecnie w wieku 40 - 49 lat rozpoczynali współżycie przeciętnie mając średnio 18,75 lat, natomiast średni wiek inicjacji mężczyzn będących w wieku 20 - 24 lata wyniósł 17,53 lat. Z kolei w grupie kobiet 40 - 49 lat inicjacja nastąpiła średnio w wieku 19,83 lat, a w grupie kobiet mających obecnie 20 - 24 lata średnio w wieku 18,39 lat.

"W ostatnim czasie dużo mówimy o seksie wśród młodzieży. Mogłoby to stwarzać fałszywe wrażenie, że wszyscy młodzi ludzie w wieku szkolnym są aktywni seksualnie. W kontekście profilaktyki HIV/AIDS istotne jest to, że coraz więcej młodych ludzi inicjując seksualnie stosuje prezerwatywy" - twierdzi dr Zbigniew Izdebski.

Badnie TNS OBOP i dr Izdebskiego przynosi również ciekawe informacje nt. zależności pomiędzy "pierwszym razem" a zawarciem związku małżeńskiego.Wydłużył się na przykład średni okres między inicjacją a zawarciem pierwszego małżeństwa z trzech w 1997 roku do pięciu lat w 2001 roku - co było spowodowane zarówno wcześniejszą inicjacją seksualną, jak i wyraźną tendencją do późniejszego wstępowania w związki małżeńskie. Na przełomie ostatnich 4 lat średni okres pomiędzy inicjacją kobiet i zamążpójściem wydłużył się z 2 do 3 lat. W przypadku mężczyzn czas ten wydłużył się z 4 do 6 lat.

Najwcześniej za mąż wychodziły mieszkanki wsi (średni wiek panny młodej wynosił 21,41 lat), najpóźniej zaś - bo w wieku 22,61 lat - kobiety mieszkające w miastach powyżej 500 tys. mieszkańców. Panowie generalnie później wstępowali w związki małżeńskie. Z taką decyzją zwlekali najdłużej mieszkańcy najmniejszych miast - średnia wieku pana młodego wynosiła 24,51 lat. Najszybciej zaś - bo średnio mając 23,53 lat - zdecydowali się na zmianę stanu cywilnego mężczyźni z miejscowości od 50 do 100 tys. mieszkańców.

"W Polsce pojawiają się pewne tendencje związanie z coraz późniejszym zawieraniem związków małżeńskich. Niestety, należy liczyć się z tym, że liczba partnerów posiadanych przed ślubem będzie wzrastać. Niewątpliwie ważne jest, aby społeczeństwo miało coraz więcej wiedzy na temat seksualności tak, aby podejmować odpowiedzialne decyzje" - dodaje dr Zbigniew Izdebski.

Wczesne zamążpójście to domena kobiet z wykształceniem podstawowym. Wyszły one za mąż mając średnio 20,48 lat. Najpóźniej na ślubnym kobiercu stawały zaś panny z wykształceniem wyższym (ich średnia wieku to 24,34 lat).

Wśród mężczyzn najpilniej do ołtarza było panom z wykształceniem zasadniczym zawodowym (średnio mając 23,8 lat). Najpóźniej w związek małżeński wchodzili ci kawalerowie, którzy ukończyli studia wyższe magisterskie (średnia wieku - 25,24 lat).

W Polsce nadal obowiązuje model rodziny 2+2, a według statystki polska rodzina przeciętnie posiada 2,02 dzieci.

Najwięcej dzieci miały pary mieszkające w województwie opolskim (średnia liczba dzieci: 2,29), najmniej natomiast z województwa zachodniopomorskiego (średnia liczba: 1,77).

Liczba dzieci w rodzinie zmienia się wraz z wykształceniem rodziców: najwięcej potomstwa posiadają rodzice z wykształceniem podstawowym (średnia liczba dzieci: 2,32), zaś najmniej z wykształceniem wyższym (średnia liczba dzieci: 1,72). Największą liczbą dzieci mogą się pochwalić rolnicy: średnio 2,60 dzieci, najmniej liczne są rodziny pracowników umysłowych: średnia liczba dzieci - 1,78.

Na wielkość rodziny ma wpływ także stosunek do wiary. W rodzinach osób, które uważają się za głęboko wierzące średnia liczba dzieci wyniosła 2,33, podczas gdy wśród niewierzących tylko 1,45.

Badanie "Wiedza, postawy społeczne wobec HIV/AIDS i zachowania seksualne", autorstwa dr hab. Zbigniewa Izdebskiego, przeprowadzono w grudniu 2001 na 3200-osobowej reprezentatywnej próbie mieszkańców Polski w wieki 15-49 lat na zlecenie Krajowego Centrum ds. AIDS.
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Inicjacja seksualna po polsku

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl