SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Inicjatywa Wolne Sądy z Nagrodą im. Anny Laszuk TOK FM

TOK FM już po raz dziewiąty przyznało swoją Nagrodę im. Anny Laszuk za wyjątkowy wpływ na rzeczywistość. Jej laureatami za 2018 rok zostali twórcy Inicjatywy Wolne Sądy. Z kolei Nagrodę Specjalną odebrał Jerzy Owsiak i WOŚP.

fot. tok fmArticle

Nagrodę Radia TOK FM im. Anny Laszuk za 2018 r. otrzymała Inicjatywa Wolne Sądy, która "twardo i nieustępliwie broni niezależności sądów i niezawisłości sędziów przed brutalnymi atakami politycznymi".

- Inicjatywa Wolne Sądy od pewnego momentu nie tylko edukuje, ale jest jedną z głównych sił masowych protestów. Wolne Sądy pojawiają na każdej z manifestacji, dotyczącej  niezawisłości. Ich przedstawiciele przemawiają do tłumów obywateli. Przychodzą do mediów jako eksperci, analitycy i komentatorzy zagrożeń praworządności. Publikują w prasie. Wypowiadają się w trakcie konferencji i publicznych spotkań na temat sytuacji w polskim sądownictwie - mówiła w laudacji dziennikarka TOK FM Hanna Zielińska.

Dla zwycięzców przewidziano wyjątkową statuetkę. Najpierw po wejściu na scenę własnoręcznie uformowali ją z bryły gliny, po czym została ona zabrana ze sceny i przeniesiona do pracowni, gdzie zostanie wypalona, a następnie oddana laureatom. Autorami pomysłu są rzeźbiarze z warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych: prof. Wiktor Gutt i dr Cezary Koczwarski.

Dodatkowo redakcja Radia TOK FM zdecydowała się przyznać w tym roku Nagrodę Specjalną. Trafiła ona do Jerzego Owsiaka, twórcy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

- Dzięki niemu piszemy wspólnie narodowy traktat o dobru, którego znakiem jest niewielkie, czerwone serduszko naklejone na kurtkę, czapkę, torbę, plecak, drzwi do mieszkania, samochód... ale przede wszystkim widoczne w niemal każdym polskim szpitalu, na oddziałach neonatologicznych, pediatrycznych, onkologicznych, geriatrycznych, na SOR-ach i w jednostkach Ochotniczej Straży Pożarnej - mówiła w laudacji na jego cześć dziennikarka TOK FM Anna Wacławik-Orpik.

Gala wręczenia Nagrody Radia TOK FM odbyła się we wtorek, 2 kwietnia 2019 r. w Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin”.

Finalistami tegorocznej, 9. już edycji Nagrody Radia TOK FM byli również: Komitet Protestacyjny Rodziców Osób Niepełnosprawnych, Marek Lisiński, szef Fundacji „Nie lękajcie się” oraz policjant CBŚ Remigiusz Korejwo, prokuratorzy Dariusz Sobieski i Robert Tomankiewicz, którzy doprowadzili do uwolnienia Tomasza Komendy.

W skład Kapituły Nagrody wchodzą: prof. Jacek Hołówka, Jacek Kaspszyk, Tomasz Konior, dr hab. Marta Leśniakowska, prof. Maria Poprzęcka, dr Krystyna Starczewska, prof. Andrzej Wojtyna, Piotr Kraśko, Karolina Lewicka, Dominika Wielowieyska, Jan Wróbel, Jacek Żakowski, Kamila Ceran, Piotr Zorć oraz obrońcy Puszczy Białowieskiej (laureaci Nagrody Radia TOK FM im. Anny Laszuk za 2017 rok).

Radio TOK FM wręcza swoją nagrodę od 2011 roku, wyróżniając ludzi lub organizacje, które miały istotny wpływ na polską rzeczywistość. Wśród laureatów są m.in. Czarny Protest/Ogólnopolski Strajk Kobiet, płk Krzysztof Olkowicz, Robert Biedroń i Adam Bodnar wraz z Koalicją Organizacji Pozarządowych.

Z danych Radio Track Millward Brown wynika, że od grudnia ub.r. do lutego br. udział w rynku TOK FM kształtował się na poziomie 2,2 proc.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Inicjatywa Wolne Sądy z Nagrodą im. Anny Laszuk TOK FM

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
kit
Ciekawe jak się maja wolne sądy do decyzji wydawanych przez sędziów!!!! w procesach reprywatyzacji- HGW cały czas podkreślała,że miasto musiało zwracać kamienice choć pełnomocnictwa od 140 latków budziły wątpliwości. Sędziom to nie przeszkadzało- oddawali też kamienice dziwnym ludkom mimo, że upominali się o nią legalni spadkobiercy......Dlaczego Wolne Sądy o tym nie mówią?
odpowiedź
User
Pankracy
"...Krakowski sąd dyscyplinarny zdecydował o umorzeniu postępowania o uchylenie immunitetu sędziemu Wojciechowi Łączewskiemu. Prokuratura nie będzie mogła zatem przedstawić mu zarzutów dotyczących złożenia doniesienia o przestępstwie, którego nie było, ani składania fałszywych zeznań..."

Wolne Sądy w działaniu.
Róbta tak dalej
odpowiedź