SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Inovo Venture Partners zainwestuje 245 mln zł w startupy z Polski i Europy

Inovo Venture Partners - fundusz venture capital - pozyskał 245 mln zł (54 mln euro) na inwestycje w startupy z Polski i całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Środki pozyskano w ramach drugiego, zamkniętego właśnie funduszu. Do końca 2022 r. Inovo planuje 20-25 inwestycji w spółki technologiczne.

Partnerzy Inovo: Tomasz Swieboda Michał Rokosz i Maciej MałyszPartnerzy Inovo: Tomasz Swieboda Michał Rokosz i Maciej Małysz

W ramach dwóch funduszy Inovo Venture Partners zarządza aktywami o łącznej wartości 275 mln zł. Drugi fundusz powstał w 2018 r. z kwotą 54 mln zł (12 mln euro) i planami jej podwojenia do etapu zamknięcia (momentu, w którym fundusz przestaje już pozyskiwać środki z rynku). Finalnie zebrano ponad czterokrotnie większą sumę - 245 mln zł (54 mln euro).

Zgromadzony kapitał pochodzi od Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego (19 mln euro), zagranicznych funduszy VC, podmiotów typu family office z Niemiec, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii oraz inwestorów prywatnych, w tym doświadczonych przedsiębiorców i założycieli spółek technologicznych.

- Pod względem ludzi i projektów, polski rynek technologiczny w niczym nie ustępuje zachodnim ekosystemom. Brakowało jednak pieniędzy, które byłyby wystarczające na podbój globalnych rynków. To powoli się zmienia. Zagraniczni inwestorzy dostrzegają potencjał, który drzemie w Polsce, dzięki czemu przez takie fundusze jak Inovo coraz szerszym strumieniem napływa do naszego kraju zachodni kapitał. Pomagamy startupom wykorzystać ich potencjał, torując drogę na globalne rynki - komentuje Tomasz Swieboda, partner zarządzający w Inovo Venture Partners.

Nowe inwestycje Inovo Venture Partners

W ramach drugiego funduszu Inovo Venture Partners zrealizowało już 13 inwestycji w startupy technologiczne na wczesnych etapach (Pre-Seed, Seed, Seria A). Były to spółki: Spacelift, Infermedica, Jutro Medical, AI Clearing, Zowie, Preply, Packhelp, Intiaro, Tidio, Allset i Eyerim, a także dwie nieogłoszone jeszcze inwestycje.

Część rund sfinansowana została wspólnie z wiodącymi międzynarodowymi inwestorami, w tym z Andreessen Horowitz, Greylock Partners, Hoxton Ventures, Point Nine Capital czy Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju (EBOiR). W 2020 r. Inovo wzięło udział w 40% największych rund Seed w Polsce. Aż 67% spółek portfelowych (od 2019 r.) zebrało kolejne rundy.

- Tak zwana ‘ścieżka VC’ jest bardzo wymagająca. Korzystanie ze wsparcia funduszy venture capital wiąże się m.in. ze znacznie większą presją i tempem rozwoju niż ‘bootstrapping’, czyli finansowanie firmy z własnych środków. Umiejętność wygenerowania wyników, które pozwolą zebrać kolejne, większe rundy przy wyższej wycenie, to jeden z mierników sukcesu założyciela. Jeśli jednak founder myśli o szybkim skalowaniu i podążaniu śladami Booksy, Brainly czy Docplannera, dobry fundusz VC to jedyna opcja, która jest w stanie otworzyć odpowiednie drzwi. Dzięki naszemu podejściu do współpracy i międzynarodowej sieci kontaktów, jesteśmy w doskonałej pozycji, aby wspierać nową falę ambitnych lokalnych założycieli, którzy poważnie myślą o globalnej ekspansji - mówi Michał Rokosz, partner  w Inovo Venture Partners.

Inovo inwestorem Booksy

Pierwszy fundusz wygenerował już 3,2-krotny zwrot z inwestycji i wciąż rośnie, co plasuje Inovo Venture Partners wśród 25 proc. najlepszych funduszy venture capital na świecie. Wyniki te zostały osiągnięte z portfela 15 spółek, z których większość została sprzedana z zyskiem, dwie zadebiutowały na giełdzie (Brand24 oraz ECC Games), a trzy najlepiej prosperujące pozostają jeszcze w portfelu.

Jedną z nich jest Booksy, aplikacja mobilna do rezerwacji wizyt online, w którą Inovo zainwestowało na etapie Seed. Obecnie Booksy jest jednym ze 100 największych marketplace’ów na świecie z 10 milionami pobrań aplikacji.

- Rozwój polskiego ekosystemu startupowego przyspieszy, kiedy będzie więcej historii sukcesu, dowodzących, że można budować globalne biznesy wywodzące się z regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Jestem przekonany, że Booksy będzie jednym z takich przykładów, a wtedy wielu pójdzie w nasze ślady. Jednak aby tak się stało, startupy potrzebują dostępu do funduszy VC, takich jak Inovo, które zapewniają nie tylko kapitał, ale także wsparcie merytoryczne i międzynarodowe koneksje, aby firmy mogły się szybko skalować - mówi Stefan Batory, współzałożyciel Booksy.

Wraz ze zwiększeniem drugiego funduszu do 245 mln zł (54 mln euro), wzrosła także liczba spółek, w które Inovo Venture Partners planuje zainwestować - do końca 2022 roku będzie to 20-25 spółek, z czego 6-7 w tym roku. Połowę stanowić będą polskie startupy.

- W obszarze naszych zainteresowań są młode firmy z Polski i regionu Europy Środkowo-Wschodniej, zarządzane przez ambitnych founderów, którzy myślą o międzynarodowej ekspansji i potrzebują kapitału na szybkie skalowanie. Nie koncentrujemy się na konkretnych branżach ani grupach produktowych. Wręcz przeciwnie, patrzymy szeroko, co też obrazuje różnorodność naszych spółek portfelowych. Inwestujemy od ok. 2 do ok. 13 milionów złotych w rundzie, z możliwością dalszego dokapitalizowania na kolejnych etapach rozwoju. Jeśli w danej rundzie spółka potrzebuje więcej pieniędzy, jesteśmy w stanie pomóc pozyskać dodatkowy kapitał - podsumowuje Maciej Małysz, Partner w Inovo Venture Partners.

Inovo Venture Partners powstało w 2012 r. Partnerami zarządzającymi funduszu są Tomasz Swieboda, Michał Rokosz i Maciej Małysz. W roli Venture Partner wspiera ich Damian Zapłata.

Dołącz do dyskusji: Inovo Venture Partners zainwestuje 245 mln zł w startupy z Polski i Europy

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
MPPW-3
Zgłosiłem do UP RP wynalazek (P-435743) pn. Morska pływająca platforma z hybrydowym układem generatorów energii elektrycznej (wiatr+dielektryczne elastomerowe+z morskich fal); MPPW-3 to układ konstrukcyjno-technologiczny 3.generacji, co potwierdziły badania patentowe zdolności patentowej wynalazku.
Istotnym elementem jest możliwość wytwarzania czystego (zielonego) wodoru z wody morskiej na skalę przemysłową - wg technologii opracowanej w Stanford University (USA) - z wykorzystaniem w procesie hydrolizy energii elektrycznej DC pozyskanej z farmy n-MPPW-3.
Poszukuję partnerów biznesowych z kapitałem na rozwój MPPW-3 w ramach "Start-up MPPW-3, sp. z o.o.".
Oferty proszę kierować na e-mail: edward.licznerski@gmail.com
Zastrzegam sobie prawo wyboru oferty. Edward Licznerski, Gdańsk
odpowiedź