SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

InPost chce stawiać Paczkomaty na działkach kościelnych

Firma InPost zaczęła kierować do parafii propozycję wynajmu należących do nich działek pod Paczkomaty, oferuje m.in. usługę Podaj Dalej za symboliczny grosz. Stawianie automatów paczkowych na gruntach kościelnych planuje również Poczta Polska.

Article

Według ustaleń „Rzeczpospolitej” oferty od InPostu otrzymują parafie w całym kraju. Firma za udostępnienie działki pod Paczkomat proponuje 500 zł czynszu, ekwiwalent za dodatkowe zużycie prądu oraz korzystanie za symboliczny grosz z usługi Podaj Dalej (spółka podkreśla, że proboszczowie mogą dzięki niej łatwo przekazywać korespondencję i inne materiały parafianom).

- W ramach rozszerzenia współpracy przygotujemy preferencyjną propozycję dostarczania i nadawania innych przesyłek oraz dokumentów w ramach działań Kościoła katolickiego w Polsce - zachęca InPost w piśmie, do którego dotarła „Rz”.

Podkreśla też, że pojawienie się Paczkomatu zapewni „technologiczny rozwój miejscowości” oraz, „biorąc pod uwagę zasięg i popularność korzystania z paczkomatów oraz fakt, że pandemia rozbudziła potrzebę korzystania z zakupów online”, „taki krok zostanie przyjęty z uznaniem przez społeczność zgromadzoną wokół parafii”. Zapewnia, że jej automaty będą szczególnie starannie dostosowywane do wymogów otoczenia, „tak by w jak największym stopniu wpasowały się w okolicę, nie zaburzając jej wyjątkowego klimatu”.

Rzecznik prasowy InPostu zapewnił, że firma nie ma osobnego programu rozbudowy sieci Paczkomatów na nieruchomościach kościelnych.

Obecnie do InPostu należy w Polsce ponad 11 tys. Paczkomatów, do końca br. firma chce instalować tygodniowo ok. 100 nowych maszyn. Ponadto firma ma ponad tysiąc Paczkomatów (w br. ma zostać zainstalowanych kolejne 2 tys., głównie w Londynie, Manchesterze i w Birmingham), a we Włoszech liczba urządzeń w br. ma zwiększyć się z 300 do prawie tysiąca.

W połowie marca InPost zapowiedział, że w krótkim okresie liczba Paczkomatów poza Polską wzrośnie do 2-3 tys., a w perspektywie średnioterminowej - do 18-21 tys. Po zwiększeniu sieci tych maszyn m.in. w Wielkiej Brytanii i Francji liczba dostarczanych paczek ma zwiększyć się do 455-555 mln w perspektywie średnioterminowe.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

W ub.r. InPost zanotował wzrost przychodów o 104 proc. do 2,53 mld zł i zysku EBITDA o 184 proc. do 994 mln zł. Firma dostarczyła ponad 310 mln paczek.

W Polsce InPost dostarczył 308 mln paczek, co wobec 114 mln rok wcześniej oznacza wzrost o 114 proc. Liczba dostaw przez sieć Paczkomatów poszła w górę ze 103 do 247 mln, a dostaw do domów odbiorców - z 40 do 61 mln.

Rynki zagraniczne to na razie niewielki ułamek biznesu firmy. W ub.r. liczba doręczonych tam paczek poszła w górę z 0,5 do 2,2 mln.

Poczta Polska szykuje 2 tys. automatów paczkowych

Instalowanie automatów paczkowych na gruntach kościelnych planuje również Poczta Polska. Jesienią ub.r. zapowiedziała, że do 2022 roku chce postawić ogółem 2 tys. takich maszyn.

Rzeczniczka firmy powiedziała „Rzeczpospolitej”, że grunty kościelne są w tym kontekście oceniane w oparciu o takie same kryteria jak inne lokalizacje. - Jednym z nich jest możliwość nieograniczonego dostępu do automatu 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu, w tym dogodna możliwość podjazdu kuriera i klientów - opisała.

Na razie Poczta Polska nie zainstalowała żadnego urządzenia na działkach należących do Kościoła.

Dołącz do dyskusji: InPost chce stawiać Paczkomaty na działkach kościelnych

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
morfeusz
jakie grunty kościelne ????? brak słów
odpowiedź
User
Kazimierz
A InPost to jednak pisiaki psiaki wstretne, dla kasy, to nawet kosciol wesprze.
odpowiedź
User
Klakier
Omena tanio doopy nie sprzedała szefowi InPostu.
odpowiedź