SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

InPost po skargach do UOKiK wycofuje się z jednej opłaty, nie będzie domyślnie przekierowywał paczek

Operator logistyczny InPost w efekcie postępowania wyjaśniającego Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zmienia szereg swoich praktyk. Firma rezygnuje z opłaty za weryfikację gabarytów przesyłki, wydłuży czas odbioru przesyłek z punktów o ograniczonej dostępności oraz nie będzie już domyślnie przekierowywać przesyłek z wypełnionych Paczkomatów.

Article

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów postępowanie wyjaśniające w sprawie InPostu podjął na postawie skarg od klientów firmy.

- Sprawdziliśmy, czy problemy poruszane przez konsumentów mają miejsce. W trakcie postępowania spółka dostosowała się do naszych zastrzeżeń. Część zmian została już wdrożona, co mogli już odczuć konsumenci korzystający z tych usług - podkreśla Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

InPost wycofuje opłatę za weryfikację gabarytów przesyłki

Dotychczas InPost naliczał opłatę za weryfikację gabarytów przesyłki, jeśli nadający przekazał do wysyłki paczkę o wymiarach innych niż deklarował. Firma po realizacji usługi naliczała wtedy od niego dodatkowo 3,68 zł.

W efekcie postępowania UOKiK operator od początku 2022 roku nie będzie już pobierał tej opłaty.

Nie będzie domyślnego przekierowywania przesyłek do innego Paczkomatu

InPost wycofuje się też z procedury, w ramach której jeśli Paczkomat, do którego wysyłano przesyłkę był już przepełniony, automatycznie przekierowywano ją do innego automatu paczkowego firmy.

Obecnie w takiej sytuacji przesyłka będzie trafiała na jeden dzień do Paczkomatu oddalonego maksymalnie 2 kilometry w linii prostej od tego docelowego. Jeśli nie zostanie stamtąd odebrana, wróci do pierwotnego Paczkomatu, a adresat będzie miał standardowy czas na odebranie jej.

Ponadto InPost wydłuży czas odbioru przesyłki z punktów o ograniczonej dostępności, czyli np. sklepów nieczynnych w niedziele niehandlowe. Jeśli termin odbioru przypada wtedy, gdy punkt jest nieczynny, czas odbioru wydłuży się o 24 godziny za każdy dzień, w którym punkt był niedostępny.

Obie zmiany zostaną wprowadzone z początkiem przyszłego roku.

InPost obsługuje Allegro, Amazona i Aliexpress

W trzecim kwartale br. przychody InPostu zwiększyły się rok do roku o 18 proc. do 1,274 mld zł, a skorygowany zysk EBITDA - o 73 proc. do 409 mln zł. Wzrosty były niższe w związku z przejęciem na początku lipca br. za 513 mln euro francuskiego operatora Mondial Relay.

Przychody InPostu i wolumen dostarczonych paczek w trzecim kwartale br. zwiększyły się słabiej niż w pierwszym półroczu. Firma prognozuje, że przy niższym wzroście rynku e-commerce będzie poprawiać swoją rentowność, na koniec br. planuje mieć w Polsce 16-16,3 tys. Paczkomatów.

Firma od lat współpracuje z Allegro (jesienią ub.r. umowę przedłużono o 7 lat), realizuje też dostawy zakupów z wielu innych platform e-commerce, m.in. Amazona, Aliexpress.

Pod koniec listopada we współpracy z GreenWay Polska zaczął ustawiać przy Paczkomata stacje ładowania pojazdów elektrycznych, oraz uruchomił usługę dostawy przesyłek w dniu nadani w kolejnych 18 miastach.

Dołącz do dyskusji: InPost po skargach do UOKiK wycofuje się z jednej opłaty, nie będzie domyślnie przekierowywał paczek

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tomasz
Zaraz UOKiK weźmie się za Allegro kurier DPD, który bezpodstawnie dolicza 20zł za "niestandard" . Będą mieli wesoło...
odpowiedź
User
zima
Te przekierowania to była dobra rzecz
odpowiedź
User
kurierum ad gimnazium
InPost to jest 2 najgorsza firma kurierska jeśli chodzi o kurierów, kto raz miał nieodebraną przesyłkę w InPoście ten wie co to znaczy, 2 tygodnie trwa skuteczne ponowne doręczenie na adres (przy wykonaniu ponad 10 rozmów telefonicznych). Ale jest jeszcze gorsza firma (co wydaje się nieprawdopodobne), GLS. Tam kurierzy potrafią być "sprytni", zostawiają paczkę sąsiadom, jak masz kogoś wrednego za sąsiada to zapomnij o swojej przesyłce, dowiesz się od kuriera że właśnie oficjalnie zrobił darmowy prezent twojemu sąsiadowi twoim kosztem.
odpowiedź