SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Inspekcja Handlowa sprawdziła elektronikę, wady w co piątym produkcie. Wykryto zatrważające przekroczenia zawartości ołowiu i kadmu

UOKiK przedstawił wyniki kontroli Inspekcji Handlowej, dotyczącej wyrobów elektrycznych i elektroniki użytkowej. W co piątym sprawdzonym wyrobie stwierdzono nieprawidłowości. W wyniku podjętych działań naprawczych 6 rodzajów wyrobów zostało wycofanych z obrotu, natomiast w przypadku 38 usunięto nieprawidłowości w oznakowaniu oraz wystawionych deklaracjach zgodności.

fot. shuttlerstock/Kardasov FilmsArticle

W 2022 roku inspektorzy z wojewódzkich inspektoratów Inspekcji Handlowej w Białymstoku, Bydgoszczy, Kielcach, Lublinie, Opolu, Poznaniu, Szczecinie oraz Warszawie przeprowadzili kontrole oznakowania sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz to, czy nie są w nim przekroczone dozwolone ilości niebezpiecznych dla zdrowia substancji, takich jak ołów i kadm. Sprawdzono 68 sklepów detalicznych, 22 sklepy wielopowierzchniowe oraz 12 hurtowni (w tym 4 importerów).

Testowano m.in. telefony, słuchawki, tablety dostępne w sklepach i hurtowniach. Inspekcja Handlowa zakwestionowała co piąty produkt.

339 produktów (m.in. wyświetlacze LCD, ładowarki i zasilacze sieciowe, telefony komórkowe, oprawy oświetleniowe, zabawki itp.) sprawdzono pod kątem zgodności z wymaganiami określonymi w rozporządzeniu RoHS II, w tym kwestie formalne, tj. oznakowanie, prawidłowość wystawienia deklaracji zgodności, dokumentację techniczną, oraz podczas badań laboratoryjnych: stężenie wagowe niebezpiecznych substancji.  

W wyniku kontroli Inspekcja Handlowa zakwestionowała 77 produktów, czyli 22,7 proc. ze wszystkich sprawdzonych.

Wykryto zatrważające przekroczenia zawartości ołowiu i kadmu

Najczęstszą nieprawidłowością, wykrytą w 43 produktach, był brak nazwiska lub nazwy producenta/importera, zarejestrowanej nazwy towarowej, lub zarejestrowanego znaku towarowego oraz adresu kontaktowego. Braku lub nieprawidłowo sporządzonej deklaracji zgodności dopatrzono się w 38 produktach, braku oznakowania CE w 18.

14 wyrobów przekraczało maksymalne dopuszczalne wartości stężenia wagowego w materiałach jednorodnych (kadm i ołów). W ośmiu przypadkach brakowało nazwy typu, numeru partii lub serii lub innej informacji umożliwiającej identyfikację wyrobu.

W przypadku 14 wyrobów (co stanowi 45,1 proc. ogółu wyrobów pobranych do badań) stwierdzono przekroczenie zawartości ołowiu - powyżej poziomu dopuszczalnego 0,1 proc. (wszystkie wyroby) i kadmu - powyżej poziomu dopuszczalnego 0,01 proc. W jednym z elementów stężenie ołowiu zostało więc przekroczone ponad 600-krotnie.

Prezes UOKiK wszczyna postępowania

W związku z ustaleniami kontroli, do czasu sporządzenia niniejszej informacji, akta sześciu produktów trafiły do prezesa UOKiK w celu wszczęcia postępowań administracyjnych. W przypadku 11 wyrobów, które nie spełniają obowiązujących wymagań (negatywne wyniki badań laboratoryjnych) akta są obecnie analizowane przez WIIH (sprawy w toku).

Przedsiębiorcy, których wyroby zakwestionowano z uwagi na brak lub nieprawidłowe oznakowanie, jak również stwierdzono nieprawidłowości w przedłożonych deklaracjach zgodności, zostali poinformowani o stwierdzonych niezgodnościach i wezwani do ich usunięcia - podaje Inspekcja Handlowa.

W wyniku podjętych działań naprawczych 6 rodzajów wyrobów zostało wycofanych z obrotu, natomiast w przypadku 38 usunięto nieprawidłowości w oznakowaniu oraz wystawionych deklaracjach zgodności.

"Wyniki kontroli pokazały jak wiele wyrobów elektrycznych i elektroniki użytkowej, nie spełnia obowiązujących wymagań środowiskowych, a tym samym negatywnie wpływająca na środowisko naturalne, w którym żyjemy. Skala ujawnionych nieprawidłowości o charakterze konstrukcyjnym (przekroczenia substancji niebezpiecznych), jak i w zakresie formalnym, jednoznacznie wskazuje na potrzebę dalszego monitorowania tego segmentu rynku" - czytamy w komunikacie pokontrolnym.

Dołącz do dyskusji: Inspekcja Handlowa sprawdziła elektronikę, wady w co piątym produkcie. Wykryto zatrważające przekroczenia zawartości ołowiu i kadmu

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
JS
Wspomniane w artykule przekroczenia norm są w istocie całkowicie bez znaczenia dla użytkowników. Ołów z lutowia w elektronice nie wyskoczy nagle i nie zatruje biednego klienta, tak jak nie szkodzi obecność kilogramów ołowiu w akumulatorach samochodowych. Może nawet taki produkt będzie służył dłużej niż bezołowiowy, bo nie wyrosną mu wąsy ;) (wąsy cynowe, whisker (metallurgy)).
Przekroczenia są niezgodne z prawem i urząd robi, co musi (i co powinien) - warunki dostępu do rynku dla wszystkich powinny być jednakowe. Nie należy jednak panikować.
odpowiedź