SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Instagram udostępnia w Polsce Rolki do krótkiego wideo

Polscy użytkownicy Instagrama mogą już korzystać z narzędzia Rolki (Reels) służącego do tworzenia i publikacji krótkich treści wideo. Równocześnie udostępniono inne opcje do edycji materiałów wideo.

Article

Funkcja Rolki umożliwia tworzenie i przeglądanie materiałów wideo o długości do 60 sekund, do których można dodawać dźwięk i efekty specjalne. Instagram udostępnia bibliotekę piosenek do wykorzystywania, a także gotowe playlisty.

Można też korzystać z nagrań innych użytkowników, o ile ich profile na Instagramie są publiczne (trzeba wybrać opcję „użyj dźwięku” znajdującej się przy Rolce).

Jak dodawać Rolki na Instagramie

Rolki mogą być publikowane zarówno w relacjach, jak też jako osobne wpisy. Jeśli konto autora jest publiczne, może udostępnić swoje nagranie w ramach nowej zakładki Rolki na swoim profilu.

W ramach funkcjonalności Rolki dostępnych jest też szereg innych opcji:
- efekty AR (w bazie dla użytkowników są efekty stworzonych przez Instagram i twórców z całego świata),
- stoper i odliczanie (po naciśnięciu przycisku nagrywania uruchomi się trzysekundowe odliczanie poprzedzające nagranie ustawione na wybrany czas),
- wyrównywanie (można wyrównywać obiekty w nagranych klipach, zanim dołączy się do nich kolejne filmiki, w celu uzyskania płynne przejścia między cięciami),
- zmiana prędkości (przyspieszać i spowolniać można część wybranego wideo lub dźwięku),
- retusz (dodaje ogólny efekt wygładzenia i pozwala na kontrolowanie jego intensywności).

Funkcjonalność Rolki została wprowadzona przez Instagram w sierpniu ub.r., początkowo na 50 najważniejszych rynkach. Uznano ją za odpowiedź platformy na rosnącą popularność TikToka.

Wpisy na Instagram można dodawać z komputerach

Wraz z udostępnieniem Rolek w Polsce Instagram poinformował o kilku nowych funkcjonalności. Dwie z nich są związane z Rolkami:
- Collabs
umożliwia współtworzenie postów i Rolek wraz z innymi użytkownikami (w tym celu autor musi otagować innych użytkowników),
- Superbeat automatycznie edytuje Rolkę i dopasowuje ją do podkładu muzycznego, natomiast użytkownik może dodać do tego tekst piosenki, który będzie pojawiać się na ekranie w rytm muzyki.

Ponadto Instagram wprowadza możliwość dodawania zdjęć i filmów o długości poniżej minuty w swojej przeglądarkowej wersji.

Według badania Mediapanel w sierpniu br. Instagram, jako serwis www i aplikacja mobilna, zanotował 15,27 mln polskich użytkowników i 52,76 proc. zasięgu. Facebook nie podaje, ilu użytkowników Instagram ma globalnie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Instagram udostępnia w Polsce Rolki do krótkiego wideo

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl