SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Instagram zamazuje niewinne zdjęcia zmienione Photoshopem. Tłumaczy to walką z fake newsami

Należący do Facebooka Instagram zaczął ukrywać w swojej aplikacji niektóre zdjęcia zmodyfikowane graficznie np. w programie Photoshop. Serwis wyjaśnia że to część jego walki z fake newsami, zaś użytkownicy platformy oceniają działania Instagrama za przesadzone.

Article

W grudniu 2019 r. Instagram wprowadził globalnie nowy system walki z fake newsami. Posty zawierające dezinformacje mają być odpowiednio oznaczone, a ich zasięg na platformie ograniczany. W Polsce weryfikowaniem wpisów zajmuje się Agence France Presse.

Artystyczne przeróbki zakazane

Według Instagrama treści typu fake news mogą stanowić nie tylko konkretne spreparowane informacje, ale także zamieszczane w serwisie zdjęcia zmodyfikowane w celu szerzenia dezinformacji. Okazuje się jednak, że restrykcje mogą objąć też całkiem niewinne fotografie.

O problemie tego typu poinformował cytowany przez serwis PetaPixel mieszkający w San Francisco fotograf Toby Harriman. Niedawno przeglądając Instagrama Harriman natrafił na zamazane zdjęcie oznaczone przez serwis jako fałszywa informacja.

Aby zobaczyć fotografię Harriman musiał kliknąć na przycisk Zobacz post. Wówczas okazało się, że za filtrem znajduje się zdjęcie przedstawiające mężczyznę stojącego na tle gór, które w oczywisty sposób zostały poddane obróbce graficznej w Photoshopie lub innym tego typu programie. Fotografia została zamieszczona na koncie o nazwie Mixsociety, na którym znalazły się także inne podobnie przerobione fotografie.

To część walki z fake newsami

Dla Harrimana było oczywiste, że fotografia oznaczona przez Instagram jako fake news została zmodyfikowana cyfrowo w celach artystycznych i nie miała na celu szerzenia dezinformacji.

Fotograf wyraził obawę, że w związku z nową polityką serwisu wkrótce można się spodziewać kolejnych restrykcji dotyczących innych niewinnych w swojej treści zdjęć. Jego zdaniem Instagram poszedł o krok za daleko w blokowaniu treści, które w gruncie rzeczy nie mają nic wspólnego z fake newsami. Przypomniał też, że fotografie oznaczone jako fake news są nieobecne w sekcji Eksploruj, a ich widoczność w wyszukiwarce jest mocno ograniczana.

Instagram nie dostrzegł jednak w całej sprawie problemu. Serwis wyjaśnił, że treści mogące budzić wątpliwości są najczęściej zgłaszane przez użytkowników, a następnie trafiają do organizacji fact-checkers. Tam eksperci oceniają czy konkretny materiał spełnia kryteria dezinformacji, a jeśli tak to dostęp do niego zostaje ograniczony.

W III kwartale 2019 roku Facebook, właściciel Instagrama zanotował przychód na poziomie ponad 17,6 miliardów dolarów, a zysk netto sięgnął ponad 6 miliardów dolarów. Liczba użytkowników odwiedzających co miesiąc społecznościowy portal to obecnie blisko 2,5 miliarda.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Instagram zamazuje niewinne zdjęcia zmienione Photoshopem. Tłumaczy to walką z fake newsami

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl