SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Instytut Książki przejmuje wydawanie „Toposu”, w sprawę zaangażowane Ministerstwo Kultury

W czwartek podpisano umowę, na mocy której Instytut Książki przejął od Towarzystwa Przyjaciół Sopotu wydawanie dwumiesięcznika literackiego „Topos”. Powodem jest brak dotacji samorządowej dla dwumiesięcznika i tym samym groźba jego upadku. Redaktorem naczelnym pozostaje Krzysztof Kuczkowski, zmienia się natomiast siedziba redakcji: od teraz znajduje się ona w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Pierwszy numer dwumiesięcznika został wydany w maju 1993 roku, do tej pory ukazało się ponad 180 zeszytów i ponad 200 książek. Czasopismo założył i kieruje nim do dzisiaj Krzysztof Kuczkowski, poeta i krytyk, polonista z praktyką wydawniczą i redakcyjną. I to się nie zmieni: jak informuje nowy wydawca – Kuczkowski pozostaje na swoim stanowisku.

W komunikacie prasowym podkreślono, że powodem przejęcia „Toposu” była coraz trudniejsza jego sytuacja, wynikająca ze zmniejszenia, a wreszcie wstrzymania w początkach br. subwencji, wypłacanej redakcji przez władze samorządowe Sopotu. W tej sytuacji likwidacja magazynu stawała się coraz bardziej realna, a to – jak zaznacza Instytut Książki - byłaby ogromna strata dla polskiej literatury i kultury.

 

Dwumiesięcznik „Topos” był dofinansowywany wielokrotnie w ramach programów ministra kultury, pomimo tego wydawca nie był w stanie zapewnić mu stabilności. Decyzję o przekazaniu środków na stałe utrzymanie magazynu podjął - na wniosek Instytutu - wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. W sprawę zaangażował się także wiceminister Jarosław Sellin.

Instytut Książki to placówka podlegająca Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, powołana w celu promocji polskiej literatury na świecie oraz do popularyzowania czytelnictwa. Jest wydawcą czasopism „Dialog”, „Nowe Książki”, „Literatura na Świecie”, „Teatr” i „Twórczość” oraz współwydawcą periodyków „Teatr Lalek”, „Odra” i „Akcent”.

Dołącz do dyskusji: Instytut Książki przejmuje wydawanie „Toposu”, w sprawę zaangażowane Ministerstwo Kultury

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl