SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Intermarché otwarte w niedziele jako czytelnia i dworzec autobusowy. "Solidarność" chce kontroli sklepów

Wybrane sklepy Intermarché, zarządzane przez francuską Grupę Muszkieterów, działają w niedziele niehandlowe jako czytelnie, a sklep w Cieszynie - jako dworzec autobusowy z poczekalnią. "Solidarność" chce, by do sklepów Intermarché weszli kontrolerzy inspekcji pracy. Sama sieć tłumaczy, że przedsiębiorcy sami decydują o usługach komplementarnych świadczonych w zarządzanych placówkach. - Grupa Muszkieterów nie ingeruje w decyzje przedsiębiorców, a celem Intermarché jest rozwój szyldu z poszanowaniem prawa właścicieli supermarketów do decydowania o ich spółce - przekazało portalowi Wirtualnemedia.pl biuro prasowe Grupy Muszkieterów.

Article

Od 1 lutego obowiązują uszczelnione przepisy dotyczące zakazu handlu w niedziele. Nowelizacja była odpowiedzią na praktyki wielu dużych sieci handlowych (m.in. Biedronki, Lidla, Kaufland, Dino, Intermarche), które podpisywały umowy z firmami kurierskimi i pocztowymi, umożliwiając w swoich placówce odbiór przesyłek także w niedziele objęte zakazem handlu.

Zgodnie z nowelą, w niehandlowe niedziele duże sklepy zatrudniające pracowników nie będą mogły działać pod pretekstem świadczenia usług pocztowych, jeśli przychody z tej działalności będą stanowić mniej niż 40 proc. przychodów ("przeważająca działalność") ze sprzedaży danej placówki.

Intermarche otwarte także w niedziele

Na łamach Wirtualnemedia.pl pisaliśmy już, że mimo zaostrzonego prawa, w niedziele  będą otwarte m.in. niektóre sklepy Żabka. - Jeżeli dana placówka będzie spełniała warunki umożliwiające zastosowanie innych wyłączeń, to z nich skorzysta - przekazało nam biuro prasowe Żabki.

Okazuje się, że kreatywnością w interpretacji przepisów wykazują się również przedsiębiorcy prowadzący markety Intermarché. Niektóre supermarkety tej francuskiej sieci działają także w niedziele. Na przykład, co najmniej dwa sklepy - w Oławie i w Lipnie - założyły na swoim terenie kluby czytelnicze, czynne siedem dni w tygodniu.

Grupa Muszkieterów: przedsiębiorcy mają prawo do niezależności

Oficjalnie Grupa Muszkieterów uważa, że przedsiębiorcy prowadzący sklepy z szyldem Intermarché mają prawo do biznesowej niezależności. - Niezależność ta dotyczy również komplementarnych usług, na których wprowadzenie decydują się właściciele. Grupa Muszkieterów nie ingeruje w decyzje przedsiębiorców, a celem Intermarché jest rozwój szyldu z poszanowaniem prawa właścicieli supermarketów do decydowania o ich spółce - przekazało nam biuro prasowe Grupy Muszkieterów.

Działalność "klubów czytelniczych" w supermarketach właściciel marki Intermarché tłumaczy portalowi Wirtualnemedia.pl: "Powołanie klubu czytelnika w sklepie Intermarché jest inicjatywą właściciela sklepu i wynika z indywidualnej decyzji o rozszerzeniu zakresu oferowanych usług dla lokalnej społeczności. Każdy przypadek rozszerzania przez sklepy Intermarché zakresu usług dla lokalnej społeczności stanowi przejaw decyzyjności ich właścicieli oraz prawidłowego rozeznania potrzeb mieszkańców danego miasta i okolic".

Z kolei lokalne media w Cieszynie poinformowały, że tamtejszy sklep  Intermarché pełni dodatkową funkcję dworca autobusowego i poczekalni. Dzięki temu, klienci zrobią w tym supermarkecie zakupy także w niedziele objęte zakazem handlu.

Działalność cieszyńskiej placówki Grupa Muszkieterów wyjaśnia w przesłanym Wirtualnemedia.pl oświadczeniu: "W Cieszynie w odpowiedzi na potrzeby lokalnej społeczności oraz ich liczne zapytania dotyczące możliwości udostępnienia połączeń komunikacji zamiejscowej, zarządca obiektu, w którym znajduje się sklep sieci Intermarché, wraz z Zarządem Powiatu Cieszyńskiego postanowili uruchomić dodatkowe linie powiatowej komunikacji autobusowej. W tym celu w obiekcie zostały utworzone: dwa stanowiska wysiadkowo-odjazdowe, dwa stanowiska postojowe dla autobusów, ogólnodostępne toalety, poczekalnia, punkt informacyjny oraz kasa biletowa. Powyższe wypełnia ustawowe definicje dworca autobusowego. Podjęte czynności mają na celu wyjście naprzeciw oczekiwaniom podróżnych oraz mieszkańców Cieszyna mogących stale korzystać ze wszystkich punktów handlowo-usługowych znajdujących się na terenie obiektu, w tym z supermarketu spożywczego, totalizatora sportowego, salonu fryzjerskiego, apteki, kwiaciarni oraz punktu wysyłek kurierskich".

- Grupa Muszkieterów działa w zgodzie z przepisami polskiego prawa oraz jest sygnatariuszem Europejskiego Kodeksu Etyki Franczyzy przyjętego przez Europejską Federację Franczyzy oraz Kodeksu Dobrych Praktyk Dla Rynku Franczyzy - zapewnia firma w oświadczeniu przesłanym portalowi Wirtualnemedia.pl.

"Solidarność" chce kontroli Intermarché

Rzecznik Solidarności Marek Lewandowski zapowiedział, że związek we wtorek zadecyduje o wniosku do inspekcji pracy o przeprowadzenie kontroli w dużych marketach, które mimo zakazu handlu w niedzielę, 6 lutego były otwarte. Rzecznik wskazał, że chodzi o sieć Intermerche.

"To jest bezczelne obchodzenie prawa, dlatego chcemy kontroli w tych placówkach" - zaznaczył Marek Lewandowski.

Podkreślił, że prawo zabrania sprzedaży alkoholu na dworcu. "Na pewno będziemy też starać się o to, by konkretnym placówkom handlowym odbierać koncesję na sprzedaż alkoholu, skoro chcą być kasami biletowymi" - dodał.

Zakaz handlu w niedziele od 2018 roku

Ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 r. Przewidziano także katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obejmuje m.in. działalności pocztowej, a ponadto nie obowiązuje w: cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach. Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym łamaniu ustawy – kara ograniczenia wolności.

Od 2020 roku zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel: ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie oraz w niedzielę przed Wielkanocą.

Dołącz do dyskusji: Intermarché otwarte w niedziele jako czytelnia i dworzec autobusowy. "Solidarność" chce kontroli sklepów

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Marikka 45
Tak oto pis walczy z problemami które sam stworzył...i tak to się kręci w tej polsce...
odpowiedź
User
Gość54321
Socjaliści chcieli zakazu handlu w niedzielę, a ludzie chcą wolny rynek.
odpowiedź
User
seba
W Irlandii, nie pamiętam w jaki dzień, chyba wielki czwartek lub piątek markety są otwarte ale alejki w TESCO z alkoholem zamknięte/ zasłoniuęte folią to tak apropos tego dworca, chyba, że ów Dworzec będzie czynny raz w tygodniu, właśnie w NIEDZIELE, wystarczy, że w tygodniu będzie tylko 1 linia autobusowa a w niedzielę 2
odpowiedź