SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

International Press Institute wzywa KRRiT do umorzenia śledztwa ws. „Siły kłamstwa”

International Press Institute wydał oświadczenie, w którym wzywa Krajową Radę Radiofonii i Telewizji do umorzenia śledztwa ws. reportażu „Siła kłamstwa” Piotra Świerczka. Organizacja zaznacza, że kroki KRRiT mogą doprowadzić do cofnięcia koncesji TVN.

Maciej Świrski (fot. KRRiT)Maciej Świrski (fot. KRRiT)

Pod koniec ub.r. przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski wszczął postępowanie administracyjne z urzędu w sprawie ukarania TVN za emisję reportażu „Siła kłamstwa” Piotra Świerczka. W programie pokazanym we wrześniu na antenach TVN24 i TVN dowiedziono, że podkomisja Antoniego Macierewicza z PiS ukryła dowody niezgodne z tezą o zamachu w Smoleńsku. Świrski chce sprawdzić, czy materiał nie naruszył treści ustawy o radiofonii i telewizji poprzez „propagowanie nieprawdziwych informacji oraz działań sprzecznych z polską racją stanu i zagrażających bezpieczeństwu publicznemu”.

Przewodniczący KRRiT chce też badać „w jakim stopniu ewentualne rozpowszechnianie nieprawdziwych i nierzetelnych informacji narusza warunki koncesji udzielonej TVN S.A. na nadawanie programu pod nazwą TVN”.

We wtorek organizacja International Press Institute (IPI) - The Global Network for Independent Journalism wydała komunikat, w którym „alarmuje w związku z dochodzeniem wszczętym przez polskiego regulatora”.

IPI pisze o przewodniczącym KRRiT Macieju Świrskim, że jest on „postrzegany jako powiązany z partią rządzącą”. Zdaniem organizacji, „śledztwo KRRiT może zakończyć się wysokimi karami, a nawet cofnięciem koncesji TVN, która wygasa w 2024 roku”.

„Śledztwo KRRiT to kolejny front skoordynowanej kampanii nacisków PiS i jego sojuszników na TVN i TVN24 poprzez przechwycone regulatory mediów w ostatnich latach. Powody, dla których to dochodzenie zostało wszczęte przez przewodniczącego rady, są bezpodstawne i wydaje się, że zostały wszczęte pod naciskiem politycznym. Wzywamy KRRiT do natychmiastowego umorzenia śledztwa” – mówi wicedyrektor IPI Scott Griffen.

W najgorszym przypadku śledztwo to może zostać wykorzystane przez kontrolowanego przez PiS regulatora jako część zmyślonego pretekstu, by w dalszej kolejności odmówić odnowienia koncesji TVN. Nawet w mniej poważnych scenariuszach będzie to kolejna fala nacisku na TVN, która podsyci dodatkową niepewność co do odnowienia koncesji w nadchodzących latach. Dziennikarstwo watchdogowe badające sprawy interesu publicznego nie może być poddawane tego rodzaju atakom odwetowym” - podkreśla Griffen.

"Siła kłamstwa" pokazana w TVN24 i TVN

Reportaż "Siła kłamstwa" miał premierę na początku września w specjalnym wydaniu magazynu "Czarno na białym" w TVN24. Potem pokazano go także na głównej antenie TVN.

W reportażu Piotr Świerczek ujawnił, że podkomisja ds. zbadania katastrofy smoleńskiej ukrywała dowody zaprzeczające teorii o zamachu w Smoleńsku. Stacja pokazała nieznane dotąd materiały, w tym analizy amerykańskiego Narodowego Instytutu Badań Lotniczych (NIAR), które zostały ukryte przez podkomisję.

Do doniesień Piotra Świerczka po emisji reportażu odniosła się podkomisja smoleńska. W oświadczeniu stwierdzono, że "zarzuty i pseudoargumenty przedstawione przez stację TVN są fałszywe i prezentują rosyjski punt widzenia, wprowadzając w błąd polską opinię publiczną". "Komisja wbrew kłamstwom TVN opublikowała wszystkie wyniki symulacji NIAR zgodnie z obowiązującym kontraktem ukazujące skutki rozbicia samolotu uderzającego w ziemię według założeń komisji Millera" - napisano.

Po publikacji reportażu w Sejmie wybuchła burza. "Panie premierze, zwracam się do pana o natychmiastowe rozwiązanie podkomisji smoleńskiej i ukaranie tego kłamcy smoleńskiego za fałszerstwa dokumentów!" - mówiła podczas posiedzenia posłanka KO Barbara Nowacka, córka zmarłej w katastrofie smoleńskiej Izabeli Jarugi-Nowackiej. Natomiast Antoni Macierewicz mównicy sejmowej stwierdził, że to TVN ukrywa wyniki badań i symulacji (TVN żadnych badań katastrofy nie zlecał).

IPI jest istniejącą od 1950 roku globalną organizacją zajmującą się ochroną wolności prasy i monitorującą przypadki nadużywania prawa w celu ograniczania swobody wypowiedzi w mediach.

Dołącz do dyskusji: International Press Institute wzywa KRRiT do umorzenia śledztwa ws. „Siły kłamstwa”

16 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Basia S
Zrozumcie polskie robaki że to Pan z PiSu będzie wam mówił co możecie wiedzieć. Tematy ciężkie dla władzy NIE PRZEJDA!! PRACOWAC ZA MISKE RYZU!!!
odpowiedź
User
!!!!
Świrski" ani krok w tył !!!
odpowiedź
User
Gość X
No i co z tego?
Przecież TVN może być płatny na niderlandzkiej koncesji.
odpowiedź