SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Internauci intensywnie szukają politycznych informacji

Coraz więcej Amerykanów używa internetu do szukania informacji o polityce - wynika z badania Pew Internet & American Life Project.

W latach 2002-2006 nastąpił wybuch zainteresowania internetem jako głównym źródłem wyszukiwania politycznych newsów. W tym okresie zanotowano wzrost z 7 do 15 procent.

Wzrost użytkowania internetu niekoniecznie odbił się negatywnie na takich mediach jak telewizja czy prasa. Badanie, do którego zaproszono 1750 respondentów, wskazało że procent osób wciąż korzystających z gazet i telewizji jako źródeł wiadomości politycznych, utrzymał się mniej więcej na tym samym poziomie, odpowiednio 34 i 69 procent.

Badani twierdzili, że internet daje im największą kontrolę nad informacjami. Pozwala wybrać źródło, porównać różne punkty widzenia i sprawdzić fakty. Kontrola nie jest jednak jedynym czynnikiem. Ci, którzy nadal bardziej polegają na mediach drukowanych, powołują się na większą wygodę jaką daje przerzucanie stronami gazety niż włączanie komputera i szukanie newsów. Sporo osób po prostu lubi wygląd i uczucie przy dotykaniu gazety. Również duża grupa osób wskazała na coś intrygującego: czytanie gazet jest dla nich czynnością uspokajającą. Tymczasem internauci, chociaż poinformowani i mający kontrolę, to są mniej zrelaksowani.

Telewizja także ma wiele zalet. Największą jest łatwość włączenia odbiornika, jego ustawienia i po prostu napawania się treścią. Telewidzowie cenią też sobie materiały lokalne, co prawdopodobnie oznacza, że często oglądają lokalne wiadomości. Jeśli mowa o informacjach politycznych, to chociażby w przypadku wyborów lokalnych, niewątpliwą zaletą telewizji jest także możliwość zobaczenia i usłyszenia lokalnych kandydatów, których nie widać w newsach ogólnokrajowych. Według badania ludzie szczególnie lubią oceniać kandydatów podczas politycznych debat.

Najbardziej interesujące w badaniu jest to, że każdy z respondentów – bez względu na to skąd czerpie informacje – uważa swoje źródło wiadomości za najwygodniejsze i najmniej stronnicze.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Internauci intensywnie szukają politycznych informacji

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl