SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

9 mld zł na likwidację internetowych białych plam w Polsce

Ministerstwo cyfryzacjo zakończyło największy historii nabór wniosków dotyczących zapewnienia dostępu do szybkiego internetu na obszarach białych plam. 64 operatorów złożyło rekordową liczbę 307 wniosków na dofinansowanie w ramach 187 obszarów – podano w komunikacie resortu. 

Article

- Projekt opiewa na kwotę prawie 9 mld złotych i jest to największa inwestycja w tym obszarze, jaką kiedykolwiek poczyniliśmy w Polsce. Operatorzy zadeklarowali 750 mln jako kwotę inwestycji własnych, niezależnych od dofinansowania, co świadczy o ich olbrzymim zaangażowaniu w ten projekt - podkreśla minister cyfryzacji Janusz Cieszyński, cytowany w komunikacie. 

Nowe inwestycje finansowane mają być środków europejskich i krajowych z programu Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowego i Krajowego Planu Odbudowy.

W poprzednich latach zainwestowano w te zapewnienie dostępu do internetu ponad cztery miliardy złotych. Aktualne działania w ramach KPO i FERC to największa w historii inwestycja w budowę sieci telekomunikacyjnej podzielona na dwie części, dzięki której szybki internet o przepustowości co najmniej 300 Mb/s dotrze do ponad 1,6 mln internetowych białych plam – przekonuje resort.

Żeby sprawniej i szybciej realizować inwestycje, urzędnicy podzielili Polskę na 402 obszary inwestycyjne i dwa nabory:
- Inwestycji C1.1.1 KPO (który ruszył 4 lipca i trwał do 4 sierpnia br.)  
- Priorytetu I: Zwiększenie dostępu do ultraszybkiego internetu szerokopasmowego w ramach FERC (wkrótce zostanie uruchomiony).  

Jednym z dodatkowych kryteriów oceny projektów w ramach naboru wniosków „Zapewnienie dostępu do bardzo szybkiego internetu na obszarach białych plam”, które premiują wnioskodawców, realizujących na terenie projektu więcej inwestycji własnych, jest deklaracja kwoty inwestycji własnych. 

Całość projektu szacowana jest na ponad 10 mld złotych. - Plan na 2026 r. zakłada, że w każdym województwie będziemy mieli prawie 100 proc. gospodarstw domowych podłączonych do internetu - zapowiedział w czerwcu Janusz Cieszyński. 

Dzięki wsparciu z Programu Polska Cyfrowa na lata 2014-2020 do końca 2023 r. dostęp do szerokopasmowego internetu uzyska ponad 2 mln gospodarstw domowych i ponad 11 tys.

Dołącz do dyskusji: 9 mld zł na likwidację internetowych białych plam w Polsce

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Wolne media wolne media
Wyobrażacie sobie taką inwestycję za czasów państwa teorytecznego gdzie były wyrywane laptopy oraz cenzura internetu przez ACTA 2.0 gdzie strona AntyKomor musiała być zamknięta
odpowiedź
User
xxx
Dotychczasowe działania i projekty to jeden wielki przekręt. Białe plamy jak były tak i są. Poczytajcie sobie raport NIKu nt. cyrków jakie odstawia się na Lubelszczyźnie.
odpowiedź
User
Filipe
Jakie tam są piękne pieniądze ... :-)
odpowiedź