SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Inwestorzy sprzedawali złotego, euro znów ponad 4 zł a dolar 3 zł

Kurs złotego osłabił się w piątek o kilka groszy z powodu silnego umocnienia waluty amerykańskiej na świecie, w związku z niestabilnością w strefie euro. Analitycy uważają, że w najbliższych dniach może być nadal dość nerwowo, a złoty może tracić na wartości.

Inwestorzy sprzedawali złotego, euro znów ponad 4 zł a dolar 3 zł

"W kraju złoty dość mocno tracił do południa osiągając poziom 4,0500 zł za euro i blisko 3,0650 zł za dolara. W kolejnych godzinach zdołaliśmy nieco odrobić straty, do czego mogła przyczynić się m.in. wypowiedź premiera Tuska, którego zdaniem wzrost PKB w III kwartale mógł wynieść około 4% r/r (oficjalne szacunki rynku mówią o 3,6% r/r, a GUS opublikuje dane we wtorek).  Oczywiście znaczenie miało też odbicie się EUR/USD z okolic 1,32" - poinformował Marek Rogalski, analityk DM BOŚ. Jego zdaniem, ta sytuacja jest związana z niestabilnością niektórych państw strefy euro, m. in. Irlandii i Portugalii.

„Po południu nastrój nieco poprawiły informacje o przyjęciu przyszłorocznego budżetu przez portugalski parlament, a także nieoficjalne wieści o możliwym przyznaniu Irlandii pomocy finansowej w najbliższą niedzielę – miałaby ona wynieść 85 mld EUR" - dodał.

Według niego, to, że Portugalia przyjęła ambitny budżet to dobrze, ale liczyć się będzie dopiero jego skuteczna realizacja. Z kolei w przypadku Irlandii trudno będzie w najbliższych tygodniach wyeliminować niepewność związaną z niestabilną sytuacją polityczną – zapowiedzią opozycji nt. zmian w rządowym programie oszczędnościowym.

Analityk uważa, że powrót poniżej 4 zł za euro i 3 zł za dolara może być trudny, gdyż rynek za mocno „przerysował się w górę" (4,05 i 3,0650), a inwestorzy poza niestabilnością w strefie euro, zaczynają coraz bardziej obawiać się Węgier. Wczorajsza zapowiedź znacjonalizowania systemu emerytalnego może pociągnąć za sobą obniżki ratingów dla tego kraju. Nie można wykluczyć, że w kolejnych dniach nadal będzie dość nerwowo, a złoty będzie tracił na wartości, podsumował.

W piątek po godz. 17:10 za jedno euro płacono 4,0233 zł, a za dolara 3,0424 zł. Kurs euro/dolar wynosił 1,3225.

W piątek ok. godz. 09:45 za jedno euro płacono 4,00 zł, a za dolara 3,0120 zł. Kurs euro/dolar wynosił 1,3280.

W czwartek ok. godz. 16:45 jedno euro kosztowało 3,9786 zł, a dolar 2,9763 zł. Euro/dolar kwotowany był na 1,3370.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Inwestorzy sprzedawali złotego, euro znów ponad 4 zł a dolar 3 zł

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl