SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Inwestycje wzrosną o 15-20% w 2007 r.

Inwestycje w gospodarce mogą zwiększyć się w tym roku o 15-20%, przy czym w I kw. wzrost ten może być nawet wyższy.

Uważa wiceminister finansów Katarzyna Zajdel-Kurowska. W 2006 roku nakłady brutto na środki trwałe wzrosły o 16,7% wobec 6,5% w 2005 roku.

„Myślę, że to będzie w granicach 15-20%, wszystko zależy od skali absorpcji środków unijnych. Dobra aura w zimie w tym roku sprzyja inwestycjom, sprzyja budownictwu. Może się okazać, że w I kw. br. inwestycje przekroczą 20%, właśnie ze względu na ten pozytywny sygnał pogodowy” - powiedziała Zajdel-Kurowska w środowym wywiadzie dla radia PiN.

Stopa inwestycji (tj. relacja nakładów brutto na środki trwałe do produktu krajowego brutto obliczana w cenach bieżących) w gospodarce narodowej zwiększyła się do 20,1% z 18,2% w 2005 roku.

Według ekonomistów, za ubiegłoroczny wysoki wzrost PKB odpowiadają nie tylko inwestycje, ale i popyt krajowy (wzrost o 5,8%), szczególnie spożycie indywidualne (wzrost o 5,2%). Zajdel-Kurowska uważa jednak, że w tym roku spożycie indywidualne - w ujęciu realnym - nie odnotuje już takiego wzrostu.

„Nie spodziewałabym się, żeby wzrost konsumpcji w ujęciu realnym był wyższy niż w roku 2006, natomiast trzeba się spodziewać, że dobra koniunktura przekłada się na wzrost optymizmu konsumentów, którzy tym samym więcej wydają” - powiedziała wiceminister.

„Natomiast z związku z tym, że wzrost tego optymizmu przekłada się również na możliwość wzrostu cen, w ujęciu realnym nie spodziewałabym się w związku z tym wyższej konsumpcji” - dodała.

Powtórzyła, że po ubiegłotygodniowej publikacji danych o PKB za 2006 rok (wzrost o 5,8% wobec oczekiwanych 5, 7%), resort podniósł prognozę tegorocznego wzrostu gospodarczego do 5,4% z 5,1%.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Inwestycje wzrosną o 15-20% w 2007 r.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl