SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

WWDC: iOS 13 z ciemnym motywem i macOS bez platformy iTunes

W czasie konferencji WWDC 2019 przeznaczonej dla deweloperów aplikacji koncern Apple przedstawił nowy mobilny system iOS 13 oraz odświeżoną edycję macOS do komputerów. Według zapowiedzi iOS 13 będzie szybszy i bardziej wydajny od poprzednika, zaoferuje także możliwość pracy w trybie ciemnym. Ponadto pojawią się nowej opcje dotyczące edycji zdjęć i wideo. Z kolei najważniejszą nowością w macOS będzie brak platformy iTunes, która zostanie zastąpiona przez 3 osobne aplikacje.

Podczas tegorocznej konferencji WWDC główna prezentacja dotycząca nowości w oprogramowaniu Apple odbyła się w poniedziałek. Rozpoczynając ją Tim Cook, prezes Apple poinformował m.in. że obecnie 85 proc. użytkowników iPhone’ów na świecie ma w nich zainstalowany iOS 12 – najnowszą jak dotąd wersję mobilnego systemu operacyjnego. Z kolei według badań 97 proc. właścicieli iPhone’ów jest zadowolonych z możliwości jakie daje iOS.

iOS13 bardziej wydajny i z trybem „dark mode”

W trakcie WWDC Apple zapowiedział nową wersję systemu iOS oznaczoną numerem 13. Producent zapowiada, że nadchodząca platforma będzie pracować bardziej wydajnie, m.in. dzięki zmniejszeniu objętości aplikacji oraz aktualizacji systemu. Apple obiecuje m.in. że funkcja Face ID będzie pracować o 30 proc. szybciej niż dotąd, zaś uruchamianie poszczególnych aplikacji zajmie o połowę mniej czasu niż w wypadku iOS 12.

Jednym z najbardziej oczekiwanych przez użytkowników rozwiązań jest zapowiedziany w iOS 13 tryb ciemny (dark mode), dzięki któremu korzystanie ze smartfona ma być wygodniejsze i łatwiejsze w konkretnych warunkach oświetleniowych. Jak obiecuje Apple, oprócz samego systemu opcja będzie mogła być stosowana także przez deweloperów zewnętrznych aplikacji instalowanych w iOS 13.

W nowym systemie możliwe też będzie wprowadzanie tekstu za pomocą gestów. Pojawią się w nim także nowe funkcje związane z obróbką zdjęć oraz materiałów wideo – zapowiedziano m.in. nowe filtry i możliwość edytowania filmów w zależności od orientacji ekranu smartfona.

iOS 13 wprowadza także funkcję logowania do konkretnych usług i aplikacji za pomocą konta Apple ID (podobne rozwiązanie jest obecne na rynku w wypadku profili w Facebooku czy Google). Użytkownicy otrzymają też możliwość wprowadzenia dodatkowych ograniczeń związanych z lokalizacją użytkownika przez poszczególne aplikacje.

MacOS bez iTunes

W trakcie WWDC Apple przedstawił także nową wersję macOS – systemu operacyjnego przeznaczonego do komputerów tego producenta.

Najważniejszą nowości w wypadku tej platformy będzie wycofanie z niej internetowej platformy iTunes, na której Apple oferuje obecnie rozmaite treści, począwszy od aplikacji i nagrań muzycznych, aż po filmy.

Według zapowiedzi w macOS 10.15 Catalina (to nazwa systemu) zamiast iTunes pojawią się 3 oddzielne aplikacje – Apple Music, Apple Podcast oraz Apple TV, na których będą dostępne treści innego rodzaju.

Innym rozwiązaniem zapowiedzianym przez Apple jest możliwość wykorzystania iPada (wyposażonego w nowe oprogramowanie o nazwie iPadOS) jako zewnętrznego dodatkowego ekranu do komputera. Dzięki temu, jak wyjaśnia Apple będzie istniała np. możliwość użycia iPada jako tabletu graficznego do obsługi aplikacji funkcjonujących w macOS.

W zakończonym 30 marca 2019 r. II kwartale roku finansowego Apple zanotował przychód w wysokości 58,02 mld dol. To o 5 proc. mniej niż rok wcześniej (61,14 mld). Zmalał także zysk netto koncernu z Cupertino w ujęciu rocznym: z 13,82 do 11,56 mld dol.

Dołącz do dyskusji: WWDC: iOS 13 z ciemnym motywem i macOS bez platformy iTunes

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl