SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

IS-Wireless uruchomi 5G w polskiej technologii. Start w drugiej połowie 2021 roku

Polska firma IS-Wireless zapowiada uruchomienie w naszym kraju w drugiej połowie 2021 roku pierwszej sieci 5G opartej na rodzimej technologii. Rozwiązanie zostało oparte na modelu Open RAN, do 2025 roku IS-Wireless chce mieć 5 proc. światowego udziału w tym segmencie.

Sławomir Pietrzyk, szef IS-WirelessArticle

IS-Wireless jest dostawcą sieci mobilnych. Obejmuje to zgodne ze standardami oprogramowanie oraz sprzęt niezbędny do budowy sieci 4G i 5G w zakresie RAN, jak i Core. Firma propaguje budowę sieci w modelu otwartym (Open RAN). IS-Wireless podaje, że jest jedyną polską firmą uczestniczącą od 2012 r. w badaniach nad 5G w ramach programów badawczych UE.

5G w Open RAN

W trakcie spotkania prasowego online IS-Wireless zapowiedziała, że w drugiej połowie 2021 r. zostanie przez nią uruchomiona pierwsza sieć piątej generacji oparta o krajową technologię.

Czytaj także: Orange wykorzysta technologię Nokii do optymalizacji sieci 5G (wideo)

Jak wyjaśnia ekspert IS-Wireless dr inż. Aleksandra Chećko-Jelonek, polskie rozwiązanie 5G, tworzone przez polską firmę, bazuje na modelu sieci otwartych. To system, który pozwala korzystać z usług wielu dostawców, a nie tylko jednego, jak to było dotychczas.

- W Open RAN liczy się przede wszystkim innowacyjne oprogramowanie, które może bazować np. na rozwiązaniach chmurowych - tłumaczy Aleksandra Chećko-Jelonek. - Budowa sieci 5G w takim modelu jest nie tylko bezpieczniejsza, ale i tańsza w porównaniu z rozwiązaniami stosowanymi w poprzednich generacjach. To właśnie dlatego na całym świecie model otwarty zyskuje na popularności i znaczeniu.

Według IS-Wireless wszelkie analizy pokazują, że z każdym rokiem udział Open RAN w budowie sieci rośnie i już za kilka lat stanie się przeważającym rozwiązaniem. W wielu krajach takich jak Japonia, Stany Zjednoczone czy w Europie w Wielkiej Brytanii, Francji oraz Hiszpanii wdrożenia już trwają. Z kolei w Niemczech rząd w ramach programu rozwojowego przeznaczył ponad 2 mld euro na rozwój Open RAN.

Unikalny model biznesowy

Podczas spotkania Sławomir Pietrzyk, szef IS-Wireless zapowiadając start pierwszej sieci 5G przyznał, że w grę wchodzi uruchomienie sieci punktowej lub kampusowej, zaś wśród podmiotów zainteresowanych projektem jest ponad 20 różnych firm i instytucji. Sławomir Pietrzyk odmówił jednak odpowiedzi na pytanie, gdzie dokładnie  ruszy pierwsza w Polsce sieć zbudowana przez IS-Wireless.

Jak podaje IS-Wireless szacuje się, że światowe przychody ze sprzedaży rozwiązań Open RAN w ciągu najbliższych sześciu lat będą rosły w tempie dwucyfrowym.  Już w 2024 r. globalny rynek Open RAN może być wart 3,2 mld dol. i stanowić prawie 10 proc. całkowitego rynku 4G i 5G.

IS-Wireless chce mieć udział na tym rynku i uczestniczyć w nim jako globalny gracz. Jak zapowiada Sławomir Pietrzyk, plany jego firmy zakładają zdobycie do 2025 r. 5 proc. całego globalnego rynku, co dałoby wartość sprzedaży na poziomie 160 mln dol. rocznie. Pietrzyk nie ukrywa, że celem firmy jest stanie się do 2024 r. rynkowym jednorożcem, czyli firmą wycenianą na miliard dol. lub więcej.

- Jesteśmy obecnie jedyną polską firmą, która dostarcza całkowicie własną technologię do budowy sieci 5G - zaznacza Pietrzyk. - To dzieło 3 lat pracy naszych krajowych naukowców i inżynierów. Okres ten był poprzedzony 10 latami prac badawczo-rozwojowych. Firma ma ambicję, by stać się naszą narodową marką na globalnej arenie i doścignąć światowych telekomunikacyjnych gigantów takich jak Ericsson czy Nokia.

Jak zaznacza szef IS-Wireless do tej pory rynek telco był dla mniejszych firm zamknięty. Liczyło się kilku największych dostawców.

- Teraz mamy okazję to zmienić - podkreśla Pietrzyk. - W Polsce mamy bardzo wielu zdolnych, młodych inżynierów. To wielki potencjał, który należy wykorzystać w budowaniu polskich marek opartych na własnych rozwiązaniach technologicznych. IS-Wireless dziś w sumie zatrudnia ponad 50 inżynierów z kraju oraz z zagranicy, w tym pięcioro w biurze firmy na Filipinach.

Odpowiadając na pytanie Wirtualnemedia.pl szef IS-Wireless zaznacza, że sieć oparta o model Open RAN jest tańsza w porównaniu z innymi rozwiązaniami z segmentu 5G.

Czytaj także: Play sprzedał infrastrukturę pasywną za 6,7 mld zł

- Na razie nie ustaliliśmy jeszcze cennika, ale nasza oferta będzie pod tym względem na pewno korzystna – zapowiada Pietrzyk. - W gruncie rzeczy jednak nie zamierzamy konkurować na rynku ceną z innymi dostawcami. Równie istotny, jeśli nie ważniejszy jest nasz unikalny model biznesowy, który nie jest w zasięgu dużych graczy. Nie wykluczamy na przykład rozwiązania, w którym nasza sieć będzie dostępna w modelu infrastructure as a service (IaaS), czyli w praktyce w ramach abonamentu.

Światowe ambicje

Pietrzyk podkreśla, że dalsza ekspansja jego firmy to Stany Zjednoczone i Azja. Głównym kierunkiem rozwoju IS-Wireless na tych rynkach ma być przemysł 4.0 i budowa prywatnych sieci telekomunikacyjnych. Zapotrzebowanie na takie rozwiązanie wśród przedsiębiorców, zwłaszcza w sektorze przemysłu jest ogromne.

- IS-Wireless chce zaproponować im swoje rozwiązanie - zapowiada Pietrzyk. - Z ostatnich badań ABI Research wynika, że ponad 84 proc. firm rozważa wdrożenie w najbliższych latach własnych prywatnych sieci 4G i 5G w działaniach produkcyjnych.

Podczas spotkania przedstawiciele IS-Wireless nie ukrywali, że obecna atmosfera związana z budową 5G w naszym kraju jest dla firmy sprzyjająca. Chodzi m.in. o niepewną przyszłość Huawei w Polsce w roli dostawcy infrastruktury. To z jednej strony oznacza wzrost cen dla operatorów, z drugiej zaś ich skłonność do poszukiwania różnych partnerów w budowie sieci.

Dołącz do dyskusji: IS-Wireless uruchomi 5G w polskiej technologii. Start w drugiej połowie 2021 roku

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl