SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

IS-Wireless i Hubraum uruchomią pierwszą infrastrukturę 5G opartą na polskiej technologii. Start sieci kampusowej w Krakowie

Rusza budowa pierwszej sieci 5G opartej na polskiej technologii. Już wkrótce sieć nowej generacji będzie wykorzystywana przy projektach związanych z robotyzacją i automatyzacją, które realizowane są w Krakowie. Za wdrożeniem stoi firma IS-Wireless. Polski dostawca rozwiązań sieciowych 5G poinformował, że podpisał umowę w tej sprawie z Hubraum, technologicznym inkubatorem Deutsche Telekom.

Article

Podpisane porozumienie dotyczy zbudowania sieci kampusowej 5G. Cała infrastruktura telekomunikacyjna powstanie w showroomie Fabryki Przyszłości hub4industry w ASTOR Robotics Center.

Partnerzy projektu podkreślają, że to miejsce wybrane nieprzypadkowo. Inkubator Deutsche Telekom AG wspiera tu polskie i europejskie startupy oraz firmy telekomunikacyjne, realizując wraz z partnerami, w ramach Digital Innovation Hubu hub4industry, projekty związane z robotyzacją i automatyzacją produkcji.

Sieć kampusowa w Krakowie

Według zapowiedzi polska sieć 5G ma pomóc w rozwoju tych programów. Jak informuje prezes IS-Wireless Sławomir Pietrzyk, do tego pierwszego wdrożenia dojdzie w najbliższych tygodniach.

Czytaj także: Przyśpieszenie w 5G. Aukcja możliwa w ciągu tygodni

– Jeszcze tego lata rozpocznie się w Krakowie pilotaż sieci 5G zbudowanej w oparciu o naszą autorską technologię – zapewnia w komunikacie Sławomir Pietrzyk. - Będzie to rozwiązanie dedykowane do pracy w sieciach kampusowych, ze specjalnym uwzględnieniem potrzeb wynikających z zastosowań w Przemyśle 4.0. To także ważny moment dla rozwoju sieci 5G w Polsce. Jest to bowiem nasze pionierskie wdrożenie i tym samym początek budowy sieci piątej generacji w oparciu o nasze krajowe rozwiązania. Wspólnie z Hubraum zaczniemy od realizowania zadań testowych, które pokażą możliwości technologiczne rozwiązania zaproponowanego przez naszą firmę.

Sieć 5G, która kompleksowo zostanie zbudowana przez IS-Wireless, powstanie w oparciu o model otwarty, tzw. Open RAN. To najnowszy trend w budowie sieci 5G, który jest wdrażany w wielu miejscach na świecie. Na znaczeniu zaczyna zyskiwać także w naszym kraju.

Jak zaznacza IS-Wireless, w odróżnieniu od modelu klasycznego, pozwala uczestniczyć w procesie budowy sieci znacznie większej liczbie podmiotów.

Sieć zbudowana w partnerstwie z Hubraum będzie składać się z części radiowej zbudowanej w architekturze Open RAN dostarczonej przez IS-Wireless oraz części szkieletowej 5G Core od T-Mobile.

Korzystać z niej będą mogli wszyscy odwiedzający krakowski showroom hub4industry. To przestrzeń dla przedsiębiorców, zaprojektowana przez ekspertów i praktyków nowych technologii z firm ASTOR i Hubraum. Demonstruje kluczowe obszary tzw. Fabryki Przyszłości, czyli nowoczesnego przedsiębiorstwa produkcyjnego.

– Misją Hubraum jest wspieranie nowoczesnych rozwiązań technologicznych oraz tworzenie infrastruktury, która pomaga w rozwijaniu produktów przyszłości - opowiada Wojciech Pawlak, ekspert technologiczny Hubraum. - Dzięki know-how dostarczanym przez ekspertów z T-Mobile mogliśmy utworzyć miejsce przyjazne startupom korzystającym z technologii 5G. Fabryka Przyszłości pozwala nie tylko na prowadzenie testów oraz pracę przy technologiach Edge Computing czy Campus Network, ale również zwiększanie świadomości nt. Przemysłu 4.0. Już dzisiaj możemy pochwalić się kilkoma rozwiązaniami, które działają, dzięki naszej współpracy. Jest to między innymi Indoorway, pozwalający na śledzenie i zrozumienie ścieżek, którymi poruszają się pracownicy i wszelkie maszyny na terenie fabryk. Optimatik, pracujący nad rozwiązaniami nawigacyjnymi oraz automatyzacją procesów zachodzących na halach produkcyjnych. Trzecim z nich jest Cthings, który rozwiązuje problemy z urządzeniami przemysłowymi, dbając przy tym o bezpieczeństwo pracowników i robotów, wszystko to oparte jest na integracji maszyn z siecią 5G. Obecność w projekcie Digital Innovation Hubu hub4industry pozwala nam na współtworzenie ekosystemu organizacji chcących korzystać ze wszystkich zalet dostarczanych przez technologie Campus Network.

Zgodnie z zapowiedzią krakowska sieć kampusowa 5G będzie pierwszym tego typu wdrożeniem opartym o rozwiązania polskiej firmy. IS-Wireless zapowiada kolejne jeszcze w tym roku. Sławomir Pietrzyk przyznaje, że jego firma rozmawia z partnerami nie tylko z terenu Unii Europejskiej, ale także Stanów Zjednoczonych i Azji. IS-Wireless ma ambicje globalne. Plany firmy zakładają przejęcie 5 proc. światowego rynku Open RAN w ciągu najbliższych trzech lat.

Czytaj także: Do połowy 2024 r. ma powstać model zwiększający bezpieczeństwo sieci 5G

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: IS-Wireless i Hubraum uruchomią pierwszą infrastrukturę 5G opartą na polskiej technologii. Start sieci kampusowej w Krakowie

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
DapeumeLn
Buy Plavix 75 Mg Uk
odpowiedź