SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Itella stawia w Polsce centrum usług finansowych, nie będzie kolejnych przejęć

Fińska Itella Group traktuje Polskę jako kluczowy rynek i będzie tu budować swoje centrum kompetencyjne w zakresie usług finansowych, poinformował prezes Jukka Alho w rozmowie z agencją ISB. Spółka może znacząco zwiększyć zatrudnienie w Polsce, ale nie planuje dokonywać kolejnych, dużych akwizycji.

Itella stawia w Polsce centrum usług finansowych, nie będzie kolejnych przejęć

"Polska ma bardzo istotne znaczenie dla naszej strategii. Budujemy tu nasze centrum informatyczne i usług finansowych. Tu koncentrujemy nasze aktywności w tym zakresie" - powiedział ISB Alho.

Obecnie grupa Itella zatrudnia w Polsce ok. 400 osób. "Ta liczba z całą pewnością powinna wzrosnąć w ciągu najbliższego czasu, być może nawet bardzo znacząco. Jednak o ile dokładnie, to już zależy od tego jak będzie się rozwijać sytuacja na rynku" - dodał szef Itella.

W listopadzie zeszłego roku Itella Information przejęła 100% udziałów w polskiej spółce Outsourcing Solutions z Poznania, jednej z wiodących krajowych firm w zakresie outsourcingu procesów biznesowych, finansów i rachunkowości, a także kadr i płac.

"Ostatnią akwizycję w Polsce przeprowadziliśmy około pół roku temu; zyskaliśmy skalę i kompetencje, które były nam na tym rynku potrzebne. Oczywiście, cały czas przyglądamy się rynkowi, ale teraz zamierzamy się rozwijać w Polsce organicznie" - zaznaczył Alho.

Itella Group, dawniej Suomen Posti (Poczta Fińska), w 100% należy do państwa; dostarcza rozwiązania do zarządzania przepływem informacji i produktów. Itella tworzy grupę trzech linii biznesowych: usług pocztowych, logistyki oraz logistyki informatycznej. Obecna jest na rynkach krajów północnej i środkowej Europy, jak również w Rosji. Grupa zatrudnia 31 700 pracowników. W 2010 roku sprzedaż netto osiągnęła 1,841 mld euro.

"Obecnie około jednej trzeciej przychodów generujemy poza Finlandią. Nie mamy wyznaczonego celu w tym zakresie, ale biorąc pod uwagę notowane trendy w ciągu czterech-pięciu lat będzie to około 50%" - poinformował Alho. Spółka nie podaje geograficznego rozbicia przychodów na poszczególne państwa.

Itella nie jest zainteresowana rozszerzaniem tradycyjnej działalności pocztowej poza ojczysty rynek.

"Nie planujemy wychodzić z tradycyjną działalnością pocztową poza Finlandię. Do tego potrzebna jest rozbudowana infrastruktura pokrywająca terytorium całego kraju. Natomiast jesteśmy zainteresowani wchodzeniem w segmenty niszowe tego rynku, gdzie liczy się wartość dodana. Np. w Rosji działamy w segmencie direct marketingu" - powiedział Alho.

Dodał, że Itella jest jedną z niewielu światowych grup pocztowych, które z sukcesem rozszerzyły działalność o usługi logistyczne i być może jedyną, która weszła na rynek usług IT.

Prezes Itella ocenił, że kryzys finansowy zdecydowanie zwiększył zainteresowanie firm usługami outsourcingowymi w zakresie procesów biznesowych.

"W Polsce to zainteresowanie jest jeszcze mniejsze, ale to się zmieni w najbliższym czasie" - powiedział Alho. Do największych polskich klientów firmy należy Polkomtel, który powierzył jej zarządzanie fakturami sprzedaży.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Itella stawia w Polsce centrum usług finansowych, nie będzie kolejnych przejęć

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl