SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Telewizja ITV i Equity przygotowują przełomową umowę dla aktorów oper mydlanych, która po raz pierwszy obejmie rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji

Telewizja ITV finalizuje przełomową umowę we współpracy ze związkiem zawodowym brytyjskich aktorów Equity, która po raz pierwszy będzie obejmować rozwiązania dotyczące sztucznej inteligencji w takich serialach jak „Coronation Street” i „Emmerdale”.

„Coronation Street”, ITVArticle

Aktualnie związek zawodowy aktorów w USA walczy o uregulowanie prawa w zakresie użytkowania sztucznej inteligencji w filmie i serialu. Prawdopodobnie będzie zwracać szczególną uwagę na to, co dzieje się w Wielkiej Brytanii. W najbliższych dniach bowiem negocjatorzy ITV i związku zawodowego Equity spotkają się, aby przedyskutować oczekiwania aktorów.

Amerykański serwis Deadline dowiedział się, że te same postanowienia dotyczące sztucznej inteligencji, które negocjuje telewizja ITV, zostały przedstawione na potrzeby nadchodzących negocjacji Equity z BBC i brytyjską organizacją branżową producentów Pact, która realizuje zdecydowaną większość seriali telewizyjnych w Wielkiej Brytanii.

AI kontra opery mydlane

Negocjatorzy z ITV i Equity omówią zakres wykorzystania sztucznej inteligencji i tzw. syntezę, czyli możliwość klonowania twarzy aktorów i wykorzystywania ich wizerunku w innych programach, co doprowadzi do zmniejszenia zleceń dla samych aktorów. Kwestia ta została ciekawie omówiona w serialu „Black Mirror” (odcinek zatytułowany „Joan is Awful”) Charliego Brookera. Temat syntezy jest dla aktorów kontrowersyjny, chcą walczyć o ochronę swoich wizerunków.

Negocjacje Equity z ITV w sprawie oper mydlanych produkowanych przez wewnętrzne studia nadawcy są bardziej zaawansowane niż rozmowy BBC oraz Pact i powinny zakończyć się w tym roku. Dzięki temu plan rozmów na potrzeby negocjacji BBC i Pact będzie gotowy do ich rozmów, które najprawdopodobniej odbędą się w 2024 roku.

Rzeczniczka ITV powiedziała: „Prowadzimy konstruktywne dyskusje na temat sztucznej inteligencji z Equity. Jednakże nic nie zostało sfinalizowane ani podpisane, co można by uwzględnić w jakichkolwiek umowach”.

Poza sztuczną inteligencją

Poza sztuczną inteligencją negocjacje z ITV są złożone, ale postępują – jak informuje serwis Deadline – wprowadzono znaczące zmiany, ulepszenia i modernizacje umów, które nie były aktualizowane ze związkiem zawodowym aktorów od wielu lat.

Porozumienia umowne regulują takie obszary, jak warunki pracy i wynagrodzenie, czyli tematy, które odpowiadają celom WGA i SAG w USA. Wraz z postanowieniami dotyczącymi sztucznej inteligencji Equity żąda podwyżki wynagrodzenia podstawowego o 15 proc., a także dodatkowych płatności za oglądalność filmów i seriali w streamingu.

Dołącz do dyskusji: Telewizja ITV i Equity przygotowują przełomową umowę dla aktorów oper mydlanych, która po raz pierwszy obejmie rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl