SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Iwona Kostka-Kwiatkowska przewodniczącą Polskich Rozgłośni Akademickich

Iwona Kostka-Kwiatkowska została przewodniczącą zarządu Polskich Rozgłośni Akademickich a Julita Grzywa i Monika Maziak wiceprzewodniczącymi - zdecydowano na posiedzeniu tej organizacji. Zarząd chce zmian w ustawie o radiofonii i telewizji.

Iwona Kostka-KwiatkowskaArticle

Kostka-Kwiatkowska jest związana z Akademickim Radiem Kampus (Uniwersytet Warszawski), gdzie pełni funkcję redaktor naczelnej. Natomiast Julita Grzywa jest redaktor naczelną w Radiu Akadera (Politechnika Białostocka) w Białymstoku, Monika Maziak naczelną w Akademickim Radiu Luz (Politechnika Wrocławska) we Wrocławiu.

Podczas spotkania postawiono przed zarządem nowe cele. PRA zamierza walczyć o zmiany w ustawie o radiofonii i telewizji. Dokument nie uwzględnia mediów akademickich, które - zdaniem PRA - wypełniają misję edukacyjną i szkoleniową, nie mieszczącą się wśród wyróżnianych w ustawie nadawców publicznych, komercyjnych i społecznych.

- Nie jest to plan niewykonalny, w moim odczuciu jest to plan minimum, który musimy zrealizować, żeby utorować drogę kolejnym uczelniom starającym się o koncesję radiową przyczyniając się tym samym do rozszerzenia zasięgu Polskich Rozgłośni Akademickich. W ostatnich latach obserwujemy coraz większe kłopoty lokalnych stacji, na co dowodem jest niedawne zamknięcie studenckiej rozgłośni Radiofonia z Krakowa. Kłopoty te wynikają m.in. z nieuregulowanej sytuacji prawnej stacji akademickich - mówi Iwona Kostka-Kwiatkowska, przewodnicząca zarządu PRA.

Nowy zarząd chce również wprowadzenia studenckich rozgłośni do porozumienia europejskich rozgłośni radiowych Euranet Plus, które da możliwość wolontariuszom m.in. wyjazdów w charakterze korespondenta zagranicznego czy brania udziału w debatach z europarlamentarzystami. Akademickie Radio Kampus współpracuje z Euronet Plus od 2011 roku.

Zarząd PRA wyraził chęć rozpoczęcia działań idących w kierunku zacieśnienia współpracy mediów studenckich. - Wspólne działanie daje nam możliwości ogólnopolskiej sieci - to duży atut przy staraniu się o różnego rodzaju granty. Nasze koncesje stawiają nam konkretne wymagania w kwestii treści akademickich czy promowania nauki - dzięki wymianie dźwięków mamy możliwość promowania tego, co dzieje się na naszych uczelniach w całym kraju. Uznaliśmy, że czas lepiej z tego korzystać - wyjaśnia Monika Maziak, wiceprzewodnicząca PRA.

Grupa Polskie Rozgłośnie Akademickie jest porozumieniem redaktorów naczelnych koncesjonowanych nadawców akademickich. Celem porozumienia jest integracja rozgłośni akademickich, wspólna strategia działalności programowej, promocyjnej i komercyjnej. Obecnie jest to 9 rozgłośni m.in. z Poznania, Łodzi, Rzeszowa, Warszawy oraz Wrocławia.

Z danych Radio Track wynika, że średni udział Akademickiego Radia Kampus w Warszawie w okresie od września 2013 roku do lutego 2014 roku wyniósł 0,1 proc. (więcej na ten temat).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej