SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jacek Bromski nadal prezesem Stowarzyszenia Filmowców Polskich

Jacek Bromski został ponownie wybrany na prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Reżyser pełni tę funkcję od 1996 r.

Article

Jak poinformowało SFP, nowe władze wybrało walne zebranie członków organizacji, które odbyło się 21 maja 2022 r. w Warszawie. Pierwotnie było ono zaplanowane na rok 2020, ale z powodu pandemii COVID-19 zostało przesunięte o dwa lata.

"Prezesem największej w Polsce organizacji zrzeszającej ludzi filmu, ogromną większością głosów, został ponownie wybrany Jacek Bromski." - czytamy w komunikacie.

Jacek Bromski jest prezesem SFP od 1996 r., kiedy zastąpił na tym stanowisku Jerzego Domaradzkiego, który wyjechał za granicę. Od tego czasu był siedmiokrotnie wybierany na prezesa zarządu głównego stowarzyszenia.

"Stowarzyszenie Filmowców Polskich powstało ponad pół wieku temu, aby mieć wpływ na kształt polskiego kina oraz chronić twórców i reprezentować ich interesy. Tej idei, która nas ukształtowała, jesteśmy wierni do dzisiaj. Reprezentujemy wiele środowisk twórczych, w licznych sprawach różnimy się, natomiast łączy nas wspólna troska o polską kinematografię." – powiedział Bromski.

Podczas walnego zebrania SFP do zarządu głównego zostali wybrani: Kinga Dębska, Katarzyna Klimkiewicz, Aleksander Pietrzak, Karolina Bielawska, Juliusz Machulski, Grzegorz Łoszewski, Michał Szcześniak, Anna Mroczek, Michał Kwieciński, Janusz Gauer, Allan Starski i Nikodem Wołk-Łaniewski.

"Do najważniejszych zadań nowego zarządu Stowarzyszenia Filmowców Polskich należą doprowadzenie do implementacji Dyrektywy o prawach autorskich na jednolitym rynku cyfrowym, która pozwoli na objęcie tantiemami internetu oraz uchwalenie Ustawy o uprawnieniach artysty zawodowego. Dziś wielu twórców jest poza systemowym dostępem do NFZ i ZUS, a obowiązujące rozwiązania podatkowe nie są dostosowane do specyfiki ich pracy. Temu ma służyć aktualizacja listy czystych nośników i dostosowanie jej do obecnych, powszechnych, rozwiązań technologicznych." - podano.

Jacek Bromski pokreślił, że pilnej samoregulacji wymagają relacje między producentami, reżyserami i scenarzystami oraz model współpracy z ekipami filmowymi. Takie rozmowy, zainicjowane przez SFP z organizacjami i instytucjami filmowymi, już trwają. W ocenie prezesa, nowe, wypracowane wspólnie rozwiązanie, wzorem rozwiązań funkcjonujących w innych krajach europejskich, przyczyni się do kontynuacji rozwoju polskiego sektora audiowizualnego i ochroni rodzime kino artystyczne w dobie postępującej dominacji globalnych platform streamingowych.

Dołącz do dyskusji: Jacek Bromski nadal prezesem Stowarzyszenia Filmowców Polskich

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl