SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jacek Kurski: Pieniądze z abonamentu zainwestujemy w ośrodki regionalne, ograniczymy też reklamy

- Pieniądze z nowego, uszczelnionego abonamentu TVP w pierwszej kolejności przeznaczy na unowocześnienie wszystkich swoich ośrodków regionalnych, a następnie zajmiemy się usuwaniem reklam z TVP Info - mówi Wirtualnemedia.pl prezes Telewizji Polskiej, Jacek Kurski.

Jacek Kurski, fot. tvpArticle

Jak już informowaliśmy rząd przyjął w minionym tygodniu nowelizację ustawy abonamentowej. Zaraz po jej wejściu w życie, dostawcy płatnej telewizji będą musieli przekazać Poczcie Polskiej informacje o swoich wszystkich obecnych odbiorcach, aby można było kontrolować wywiązywanie się z obowiązku płacenia abonamentu rtv.

Ustawa abonamentowa zakłada bowiem, że za używanie odbiorników radiofonicznych trzeba będzie zapłacić 7 zł miesięcznie, a odbiornika telewizyjnego lub radiofonicznego i telewizyjnego - 22,70 zł.

Jacek Kurski: Pieniądze z abonamentu zainwestujemy w ośrodki regionalne

Zdaniem Jacka Kurskiego, prezesa TVP, projekt nowelizacji jest absolutnie niezbędny. - Jesteśmy pod względem opłat abonamentowych 100 lat za innymi krajami. We wszystkich szanujących się krajach europejskich problem finansowania mediów publicznych jest rozwiązany od lat, to jest standard życia publicznego. Za media publiczne w Wielkiej Brytanii czy Niemczech płaci się wielokrotnie więcej, niż w Polsce. Jest to traktowane jako dostęp do dobra publicznego - mówi prezes Kurski w rozmowie z Wirtualnemedia.pl.

Pieniądze z nowego, szczelniejszego abonamentu, w przyszłym roku mają posłużyć Telewizji Polskiej do „technologicznego upgrade’u” 16 ośrodków TVP. - Dotychczas nie wykorzystujemy olbrzymiej przewagi, jaką mamy nad konkurencją: daje nam ją 16 ośrodków regionalnych TVP. A to dlatego, że z racji niskich wpływów z abonamentu ośrodki te są w tak dramatycznym stanie, iż ich aktywność jest po prostu rachityczna. Funkcjonują bez pieniędzy. Dostają za dużo, żeby umrzeć i za mało, żeby żyć. Ale takie są w tej chwili możliwości telewizji. Ośrodki te funkcjonują w standardzie SD. Poważne uruchomienie finansowania publicznego umożliwi nam przełączanie ich na standard Full HD. To oczywiście wymaga potężnych inwestycji: trzeba będzie kupić miksery, wozy transmisyjne, tory kamerowe - ale to jest pierwszy punkt na liście rzeczy, na które przeznaczymy nowy abonament - mówi dla portalu Wirtualnemedia.pl Jacek Kurski. Dodaje przy tym, że inwestowanie w regionalne ośrodki telewizyjne zacznie się już w 2018 roku.

Uruchomienie większych pieniędzy z abonamentu - zdaniem naszego rozmówcy - pozwoli także zdecydowanie ograniczyć liczbę reklam w TVP Info. - Będę chciał radykalnie ograniczyć tam reklamy. Chciałbym uniknąć wrażenia śmietnika reklamowego, jaki teraz się wytwarza u odbiorcy. Tych reklam jest tam tak dużo, że widownia nam odpływa - konkluduje Kurski.

W ub.r. wpływy z abonamentu radiowo telewizyjnego wyniosły 749,9 mln zł, a zapłaciło go 1,12 mln spośród 3,2 mln zobowiązanych do tego gospodarstw domowych. 365,5 mln zł otrzymała Telewizja Polska, 185,9 mln zł - Polskie Radio, a 170,6 mln zł - publiczne stacje regionalne. Krajowa Radia Radiofonii i Telewizji prognozuje, że w br. przychody abonamentowe zmaleją do 635 mln zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Jacek Kurski: Pieniądze z abonamentu zainwestujemy w ośrodki regionalne, ograniczymy też reklamy

51 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
-
Początek formalnego końca biura reklamy TVP...
odpowiedź
User
Jax
Panie Jacku, to nie z powodu reklam od TVP Info odpływa widownia.
odpowiedź
User
onlybr
Według obowiązującej ustawy abonament płaci się nie za samo posiadanie telewizora, (jeśli nie jest podpięty pod żadną antenę, ani sieć kablową - nie musi się płacić) tylko za telewizor podpięty pod antenę/sieć kablową. Ja w ogóle nie oglądam żadnej TV, tylko używam tv do oglądania filmów z BR/DVD/VHS (tak kasety wideo - dla zdziwionych). Poczytajcie sobie ustawę, dostępna na stronie POCZTY POLSKIEJ. Jeśli komuś się chce czytać. Nieczytający i nieznający ustawy dalej słuchają głupot i te samo głupoty powtarzają.
odpowiedź
User
Marcin
To może niech pan Jacek w końcu zrezygnuje z 3 miejsc na MUX 8 z których już rok nie korzysta !!! Co z zapowiadanym TVP Sport w DVB-T !? W normalnym kraju całą tą bandę by już dawno pogonili....
odpowiedź
User
Gie
Tak, tak, ograniczy reklamy. Jak to było? Hymn Polski smakuje lepiej bez reklam. I co? I dalej są reklamy podczas transmisji sportowych na TVP. Nic się nie zmieniło a takie były zapowiedzi.
odpowiedź