SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jacek Kurski w pandemii koronawirusa rekomenduje pracę zdalną w Telewizji Polskiej

Pandemia koronawirusa przyniosła wiele wyzwań dla światowej gospodarki, także pod względem sposobu organizacji pracy. Redakcje musiały odnaleźć się w nowej rzeczywistości, a telewizje - tam, gdzie to było możliwe - musiały być zarządzane zdalnie. Jacek Kurski, prezes TVP pytany przez nas o model pracy publicznego nadawcy nadal rekomenduje pracę zdalną, jeśli „jest on wydajny”.

Jacek Kurski, fot. AkpaArticle

Podczas konferencji prezentującej jesienną ramówkę Telewizji Polskiej szef publicznej telewizji Jacek Kurski ocenił, że „TVP stanęła wiosną przed wyzwaniami - koronawirusem i w związku z tym wydłużonymi wyborami prezydenckimi”.

- Koronawirus to nie żarty, epidemia wciąż trwa, sami dajemy dobry przykład dystansu społecznego i poważnego traktowania reżimów sanitarnych - podkreślił. Według niego okazało się, że „Polacy w chwilach trudnych jednoczą się w skupieniu i wierze”, dlatego w ofercie publicznej telewizji znalazła się codzienna transmisja z Koronki do Bożego Miłosierdzia w TVP1 i TVP3.

Jak podkreślił w czasie pandemii „byliśmy również świadkami doskonałej pracy ekipy TVP Info”. - Epidemia pokazała, że Polacy szukają informacji w telewizji publicznej. Mieliśmy niespotykaną dotąd sytuację - kanał tematyczny przez wiele dni cieszył się wynikiem 9 proc. i był anteną pierwszego wyboru. To był absolutny fenomen telewizji informacyjnej, czego serdecznie gratuluję dyrektorowi Olechowskiemu, Gajewskiemu i Kuczkowskiemu. Dziękuję za tę fantastyczną pracę w czasie pandemii, pokazaliśmy, że Polacy potrzebują sprawdzonej i rzetelnej informacji - zaznaczył Jacek Kurski.

Jego zdaniem drugim wyzwaniem w czasie trwającej pandemii były wybory prezydenckie.

- Bardzo przedłużone, zorganizowaliśmy dwie debaty, potem odbyła słynna debata w Końskich. Zorganizowaliśmy wspaniałe wieczory wybory wyborcze, widownia sięgała 5-6 milionów, a Telewizja Polska była najchętniej oglądaną w czasie wyborów. Polacy obdarzyli nas największym zaufaniem - stwierdził.

Kurski rekomenduje pracę zdalną "tam gdzie jest wydajna"

Pisaliśmy o tym, że wydawcy prasowo-internetowi i nadawcy radiowi kontynuują zdalną pracę, obawiając się drugiej fali koronawirusa. W Wydawnictwie Bauer dziennikarze mogą pracować w ten sposób do końca roku, w Ringier Axel Springer Polska minimum do końca września. W Polskim Radiu nie ma wytycznych co do terminu zakończenia zdalnej pracy. Wszędzie utrzymane są także obostrzenia sanitarne.

Spytaliśmy, jaki model pracy obowiązuje nadal w Telewizji Polskiej. Prezes Jacek Kurski w odpowiedzi na nasze pytanie stwierdził, że „rekomenduje pracę zdalną, tam gdzie jest to możliwe”. - Tam, gdzie to jest to możliwe, stosujemy pracę zdalną. Wytworzyła się kultura pracy zdalnej, sam zauważyłem, że niepotrzebnie wyrywam się do biura, by stać w korkach. O wiele wydajniej jest przepracować kilka godzin zdalnie w godzinach porannych, za pośrednictwem wideokonferencji czy przez telefon. Da się skutecznie zarządzać telewizją, ale dobrze jest się też pojawić w budynku spółki, aby osobiście dopilnować najważniejszych spraw. To samo dotyczy dziennikarzy, tam gdzie jest to możliwe i gdzie ich praca jest wydajna zdalnie tam, jest stosowane to rozwiązanie – ocenił.

Praca zdalna w Kodeksie pracy?

Możliwość zdalnej pracy przyjmowana jest życzliwie przez wydawców, ale – jak podkreślają pracodawcy – wymaga prawnych uregulowań.

W maju br. zarówno telewizje, jak i redakcje prasowe, internetowe i radiowe oceniały, że model pracy zdalnej się sprawdził. W związku ze zmianami na rynku, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej planuje na stałe wprowadzić do Kodeksu pracy możliwość pracy zdalnej. - Oczekujemy tych zmian głównie z punktu widzenia pewnej stabilności i przewidywalności. Jeżeli pracodawcy decydują się wejść systemowo w pracę zdalną, oczekują, że będą mieli stabilne i przewidywalne warunki dla takich rozwiązań – komentował wówczas Robert Lisicki, dyrektor departamentu pracy Konfederacji Lewiatan.

W marcu przypadek koronawirusa potwierdzono u pracownika Polskiego Radia 24, ostatnio takie przypadki wykryto w dwóch redakcjach: Eleven Sports i TAI.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Jacek Kurski w pandemii koronawirusa rekomenduje pracę zdalną w Telewizji Polskiej

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Mark
taaa.. cynik.
odpowiedź
User
tadzizna
TVPiS i Kurskim, to już dawno zdalnie kieruje Kaczyński
odpowiedź
User
Jesieniara
Bardzo dobrze, że Telewizja Polska radzi sobie w trudnych czasach pandemii, a jej pracownicy czy związkowcy nie muszą martwić się dużymi zwolnieniami czy zwolnieniami w ogóle.

Polecam wszystkim oglądać "W TYLE WIZJI", bo to jest najlepszy program na poprawę humoru w tych ciężkich czasach.
odpowiedź