SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Łukasz Warzecha zawieszony za krytykowanie związkowców. Jacek Kurski: nie wiem, czy wróci do „W tyle wizji”

- Nie mam pewności, czy Łukasz Warzecha wróci do TVP Info po okresie zawieszenia - mówi dla Wirtualnemedia.pl prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski. Nie precyzuje jednak, od czego zależeć będzie decyzja o ewentualnym powrocie. Warzecha jest zawieszony na razie do końca października br. Powodem - jak komentuje nam Kurski - są jego ostre opinie o związkowcach wyrażone w „Do Rzeczy” i na Twitterze.

Jacek Kurski, fot. akpa Article

Łukasz Warzecha, jeden z gospodarzy program „W tyle wizji” na antenie TVP Info, na początku października wypadł z grafiku prowadzeń. Oficjalną wersją było to, że miał być nielojalnym względem TVP.

Taką wersję przedstawił innym prowadzącym ten program jego szef, Marcin Wolski. Warzecha w swoich tekstach i na Twitterze negatywnie oceniał niektóre działania obozu rządzącego, w ostatnim okresie m.in. plany ograniczenia handlu w niedzielę oraz wykluczenie z PiS Łukasza Rzepeckiego. Był za to krytykowany przez niektórych zagorzałych zwolenników tej partii, których określał nieraz jako „PiS-owski beton”. Ale to właśnie krytyka związkowców w związku z planami zakazu handlu w niedzielę - zdaniem prezesa TVP Jacka Kurskiego - były powodem zawieszenia dziennikarza.

- Poprosiłem o wyjaśnienia w tej sprawie. Dostałem w odpowiedzi protesty od „Solidarności” i od związkowców, z których wynikało, że redaktor Warzecha naobrażał ich, wyzywał od leni i nierobów - ludzi pracujących w marketach i ludzi „Solidarności”. Zdecydowanie nie popieram takiego stylu. W związku z czym nie zmieniłem decyzji dyrekcji programu „W tyle wizji”. Jesteśmy telewizją publiczną, nie obrażamy „Solidarności” - powiedział dla Wirtualnemedia.pl Kurski.

Chodzi o tekst pt. „Zakaz niedzielnego handlu: Hipokryzja, absurd i populizm”, który ukazał się na łamach tygodnika „Do Rzeczy” na początku października.  - Pomijam tu kwestię mojej osobistej niechęci do zawodowych związkowców, a w istocie po prostu pasożytów w rodzaju Piotra Dudy, którzy od lat nie przepracowali uczciwie jednego dnia, tucząc się na związkowych składkach i celując w populizmie, byle uzasadnić swoją wygodną pozycję – stwierdził w artykule Łukasz Warzecha.

A dalej: - Związek zawodowy – a związki zawodowe są populistyczne z samej swojej natury – wybrał po prostu całkowicie arbitralnie najbardziej spektakularny przedmiot ataków (nadają się do tego zwłaszcza sieci handlowe), wzmacniając w ten sposób swój polityczny wpływ. Nie ma tu żadnej spójnej myśli, żadnej konsekwencji – jest uszczęśliwianie ludzi na siłę i arogancka interwencja w wolność gospodarczą oraz osobistą, w której nie chodzi o nic więcej jak tylko o własną korzyść związkowców, czyli wąskiego grona zawodowych darmozjadów.

Szef „Solidarności”, Piotr Duda, odpowiedział dziennikarzowi na Twitterze: - „Pozdrawiam pasożyta którego opłacam za pośrednictwem abonamentu RTV, mam nadzieję że Pan wolnościowiec też wywiązuje się z tego obowiązku?”. - Kiedy ostatnio pracował Pan jako zwykły pracownik? Proszę się pochwalić - odpisał mu Warzecha.

Według Jacka Kurskiego właśnie te opinie miały spowodować zawieszenie dziennikarza w obowiązkach prowadzącego. Prezes publicznej telewizji mówi nam, że „nie wie, nie ma pewności” czy w listopadzie Warzecha wróci do studia. - To będzie zależało.. Decyzja jest na zawieszenie, nie na zerwanie. Zobaczymy, jak się będzie rozwijać sytuacja. W każdym razie uważam, że pracując w telewizji publicznej nie wolno obrażać innych ludzi bez powodu. Tutaj taka sytuacja nastąpiła - podsumowuje Kurski.

Publicysta „Do Rzeczy” spierał się nie tylko z Piotrem Dudą, lecz także m.in. z Michałem i Jackiem Karnowskimi z „Sieci” - oni wytykali mu m.in. chybione prognozy polityczne i niedawny wywiad w „Onet rano”, a Warzecha określił Jacka Karnowskiego jako „neo-Michnika”. Podobne polemiki prowadził z Marzeną Paczuską, poprzednią szefową „Wiadomości” TVP1. - Manipulacje weszły Ci w krew - zarzucił jej Warzecha w jednej z dyskusji.

Łukasz Warzecha bez zmian prowadzi natomiast dwie audycje publicystyczne w Polskim Radiu 24: „Wróżenie z faktów” (emitowane w niedziele o 18:33) i „Szukając dziury w całym” (we wtorki o 22:15). Jak się dowiadujemy w Polskim Radiu, jego pozycja jako gospodarza tych programów jest niezagrożona.

Udział TVP Info w rynku telewizyjnym wśród wszystkich widzów w I półroczu br. wyniósł 3,52 proc.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Łukasz Warzecha zawieszony za krytykowanie związkowców. Jacek Kurski: nie wiem, czy wróci do „W tyle wizji”

17 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
!!!!!
No proszę, już nawet Warzecha okazuje się za mało pisowski.... Tradycje bolszewickie kontynuowane bez żenady!
43 12
odpowiedź
User
Andrzej
I w TVP niby nie ma cenzury?
45 9
odpowiedź
User
Artek
Sam tego chciałeś Grzegorzu Dyndało! Tyle atramentu wylałeś, żeby utorować drogę PiSowi...
26 15
odpowiedź
User
Wizja
Warzecha nie torował drogi PiS. Wybór A.Dudy nazwał porażką i oddaniem wyborów prezydenckich walkowerem. Krytykował PO? Tak. Koń był nagi. Trudno nie krytykować rządzących patrząc na głupoty które robiła premier Kopacz.
39 4
odpowiedź
User
ed
Warzecha zawsze był irytujący
16 22
odpowiedź
User
Patriota
Panie Prezesie , a za zbijanie beki z katastrofy smolenskiej dalej Pan zatrudnia trolanaomi!!!!!!
8 6
odpowiedź
User
jf
Wolność słowa w TVP.
15 4
odpowiedź
User
Ewelina
Ci szumnie nazywani prawicowi "dziennikarze" prześcigają się między sobą kto bardziej jadem opluje. Czasem, ktoś komuś podłoży z zazdrości i zawiści "prawicową nogę" i wypada z gry.
6 6
odpowiedź
User
Hel
Warzecha to jeden z lepszych prowadzących w tyle wizji
11 4
odpowiedź
User
Żenua
Odezwał się pracuś Kurski, z leśniczówką, czarną Beemą łamiącą przepisy oraz kochanką, której wręcza nagrody finansowe jako jej prezes...
4 0
odpowiedź
Zobacz więcej w kategorii: Reklamy / Marketing