SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Jacek Kurski o wygranej w Strasburgu: potępienie środowiska Agory

Wczoraj Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu orzekł, że Polska naruszyła wobec Jacka Kurskiego, obecnie prezesa TVP, artykuł 10 Europejskiej Konwencji o ochronie praw człowieka. - Wyrok pokazuje, że społeczność międzynarodowa spektakularnie potępiła praktykę stosowaną całe lata przez środowisko Agory - komentuje Kurski. - Swoboda wypowiedzi nie ma absolutnego charakteru i nie może godzić w prawa innych osób - odpowiada Agora.

Jacek Kurski, fot. tvp Article

Spor dotyczył wypowiedzi Jacka Kurskiego, ówczesnego posła PiS, w programie „Warto rozmawiać” w TVP Polonia z maja 2006 roku. Trzymając w dłoni egzemplarz „Gazety Wyborczej” z artykułem o sobie stwierdził, że są w nim „same kłamstwa”. Natomiast dziennik na kolejnych stronach wiele miejsca poświęca na „oszalałe ataki na PiS”, ponieważ „funkcjonuje w układzie medialnym” ze spółką J&S, importującą do Polski paliwa. Dowodem miała być całostronicowa reklama J&S w przyniesionym do studia wydaniu. W jego opinii, reklama tej spółce nie jest potrzebna, bo to monopolista na polskim rynku.

Agora pozwała Jacka Kurskiego, a Sąd Okręgowy w Warszawie nakazał Kurskiemu publikację przeprosin oraz zapłatę 10 tys. zł na rzecz Zakładu dla Niewidomych w Laskach. Warszawski sąd apelacyjny utrzymał wyrok, zaś Sąd Najwyższy oddalił kasację polityka PiS.

Jacek Kurski zaskarżył orzecznictwo polskich sądów do Europejskiego Trybunału Spraw Człowieka w Strasburgu. W skardze wskazywał, ze naruszono jego prawo do wyrażania opinii (artykuł 10. Konwencji o ochronie praw człowieka i praw podstawowych). Wczoraj ETPC przyznał mu rację i nakazał Polsce wypłatę w sumie 12,5 tys. euro odszkodowania i zadośćuczynienia za szkody oraz zwrot poniesionych kosztów.

Jacek Kurski w styczniu br. został prezesem Telewizji Polskiej. Orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu traktuje jako zwycięstwo wolności słowa w Polsce.

- To wielki dzień - dla mnie i dla wolności słowa w Polsce. Ten wyrok pokazuje, że społeczność międzynarodowa spektakularnie potępiła praktykę stosowaną całe lata przez środowisko Agory, polegającą na zakładaniu sądowego knebla wszystkim tym, którzy ośmielili się stanąć w obronie niewygodnej prawdy i interesu publicznego - komentuje dla Wirtualnemedia.pl Jacek Kurski.

Biuro prasowe Agory wyjaśnia portalowi Wirtualnemedia.pl, że spółka nie była uczestnikiem postępowania wywołanego skargą Jacka Kurskiego do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Nie zna więc szczegółów tej sprawy i trudno jej komentować wyrok Trybunału.

- Warto jedynie przypomnieć, że wedle ustaleń poczynionych przez sądy krajowe w Polsce, w tym Sąd Najwyższy, wypowiedź Jacka Kurskiego nie była opinią tylko wypowiedzią o faktach. Sądy w Polsce uznały, że domaganie się aby tego typu wypowiedź została udowodniona - nie jest nadmierne, ani też nie ogranicza wolności debaty publicznej tylko służy jej rzetelności i rzeczowości - tłumaczy portalowi Wirtualnemedia.pl biuro prasowe Agory.

- Odwołując się właśnie do orzecznictwa Trybunału - przypominały one, że swoboda wypowiedzi nie ma absolutnego charakteru i nie może godzić w prawa innych osób. Dodatkowo wskazały one, że nawet wypowiedzi wartościujące, ocenne wymagają odpowiedniej podstawy faktycznej, a Jacek Kurski - wedle sądu - nie podjął nawet próby dowiedzenia prawdziwości swoich twierdzeń - podkreśla biuro prasowe spółki.

Przypomnijmy, że w styczniu 2013 roku zastępca redaktora naczelnego tygodnika „Nie” poinformował Jacka Kurskiego (wówczas europosła Solidarnej Polski) o tym, że na łamach gazety pojawi się artykuł o rzekomym romansie posła i jego asystentki. Dziennikarz zadał politykowi dodatkowe pytania związane z tą sprawą. Kurski i jego adwokat nie zgodzili się na publikację i zagrozili redakcji „uruchomieniem środków prawnych”.

Tygodnik „Nie” opublikował zatem inny tekst, pt. „Związki partnerskie posła Jacka Kurskiego”, w którym ujawnił korespondencję z europosłem i jego prawnikiem. Wskutek tej publikacji Sąd Okręgowy w Gdańsku - na wniosek europosła „Solidarnej Polski” - zakazał tygodnikowi pisania o rzekomym romansie. Zakaz obowiązywał przez sześć miesięcy. W maju 2014 roku miał ruszyć proces z powództwa Kurskiego o ochronę dóbr osobistych, ale wydawca i europoseł podpisali ugodę.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Jacek Kurski o wygranej w Strasburgu: potępienie środowiska Agory

18 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
NiePatriota
Szkoda, że orzeczenia innych organów Rady Europy środowisko polityczne prezesa TVP tysiąclecia ma w d**ie
63 31
odpowiedź
User
Arek
Pan Jacek Kurski powinien siedzieć w ławach sejmowych, a nie być prezesem publicznej telewizji
41 27
odpowiedź
User
Ptv
Czyżby ktoś tu się skarżył do instytucji europejskich i podważał suwerenność wyroków polskiego wymiaru sprawiedliwości? :)
74 22
odpowiedź
User
x
Aaaaale was boooli...uważajcie tam jest ślizgawica od waszego z komentarzy jadu,nogi sobie połomiecie i na Kaczyńskiego zwalicie.
W otoczeniu wielu artykułów w stylu,czy dobrze,że źle ten rząd zrobił,czy źle że źle i jak bardzo źle,oraz:tvp i pr straciły miliony widzów i teraz ogląda już tylko 19...a tvn ma 29mln...ale jednak jest art.o wygranej Kurskiego,co prawda nie :"Kureski wygrał"ale jest i to z jego wypowiedzią,no nie bez kozery mówię ciągle,że ta strona jest i tak o wiele lepsza od paru innych co robią to co robią,zdecydowanie i obecnie o wiele wiele od tej,którą przez lata podawałem za wzór,ech...no ale oczywiscie,jak ktoś sobie poczyta jak to rząd traci i media a tamci zyskują,tak dzień w dzień tak po 20 artykułów dziennie,albo dwa razy tyle...nO ale brawo.a na marginesie to faktycznie to jest odwieczny problem,czy ludzie mający wiadome negatywne zdanie o danych instytucjach,ich pracy,celach,o tych,którzy w nich pracują i co ich powołali,etc...powinni u tych ludzi szukać sprawiedliwosci.I to jest o wiele większy dylemat niż się wielu wydaje,choć dla wielu oczywiste,że nie...dla innych,że tak,bo opinia jedno,wiadomo jaka jest o sądach w wielu krajach,ich mieszkańców,krajów nie sądów...ale ludzie walczą,odwołuj ą się,no ine wszyscy z różnych powodów,al ejednak.A swoją drogą mieli dylematsędziowie,jak się nie odwrócisz to się wywrócisz...:) taka sobie ta suma,jeśli faktycznie jej będzie się domagać,w co wątpię obecnie,może ją na co chce przeznaczyć,ale na jego miejscu dałbym na jakiś szczytny cel,choc wiadomo jaki się jazgot podniesie,albo dołożył do praw za jakieś mecze,czy uruchomienia o wiele szerszego tvp abc,któreglo nieobecność większa srodze mnie martwi,ale nie wiem jak to jest prawnie i czy nawet mógłby to uczynic jeszcze postrach mórz i lądów Julia straszna pitera by razem z Romanem wielkim Giertychem go za to prześladowali kolejne 30 lat,a że już jest za co i nawet jak nie jest to też jest...a serio po co mu w razie czego...no ale co tam zrobi jego sprawa.Dziś w polskich sądach też już by wygrał,bo obecnie wyborcza przegrywa niemal wszystkie procesy,po tylu tylu latach...ale wiadomo jakie wycie by się rozległo,że wilki,których coraz więcej do lasu zemknęłyby...Choć po dzisiejszym charkocie stefana też mogły..No ale o tej porze one śpią,choć zależy które.Lato w końcu,ale natura ma swoje prawa i obowiązki,przywileje też...tak jak demokracja,której nie ma.Na miejscu Kurskiego też nie nadymałbym z
aczenia tego wyroku,już nie raz o to jedno nadęcie,czy słowo,więc...ale oby miał rację,choć nadzieja to bardzo płonna.Warto rozmawiac,niekoniecznie w sądzie.,ale czy to jeszcze przed zejściem z tego padołu naczelny wiadomej gazety pojmie?NO tak,arbiter rozmów i elegancji w salonach i salonikach,zaaapomniałem.Też nnie ma co przykrywać kolejnej kompromitacji prezesa Jędrka,po której wielu popierających go będzie gryźć palce ze złości i wstydu,ale dobrze,że o tej wygranej piszecie,za to brawo.
23 40
odpowiedź
User
bon ton
nawet wygraną w zagranicznym sądzie - a tfu!!! - ten typ durnymi komentarzami potrafi przekuć w porażkę. Jak tam Jacku dzisiejszy audyt oglądalności ;)))
44 20
odpowiedź