SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jacek Kurski prezesem TVP. Zarząd jednak dwuosobowy

Wczoraj Rada Mediów Narodowych rozstrzygnęła konkurs na prezesa Telewizji Polskiej, który wygrał Jacek Kurski. Na stanowisku wiceprezesa pozostanie także Maciej Stanecki, bo na wniosek Kurskiego RMN zmieniła uchwałę o wielkości zarządu - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl.

Jacek Kurski, fot. tvpArticle

Jacek Kurski otrzymał poparcie czterech z pięciu członków Rady Mediów Narodowych (RMN). Głosowanie rozstrzygnięto w pierwszej turze. Za kandydaturą Kurskiego opowiedzieli się posłowie PiS Joanna Lichocka, Krzysztof Czabański i Elżbieta Kruk oraz rekomendowany przez Kukiz'15 Grzegorz Podżorny. Przeciwny był tylko Juliusz Braun.

Czabański pogratulował wyboru Kurskiemu. "Osobiście cieszy mnie to, że Jacek Kurski wyciągnął wnioski z różnych uwag, które słyszał z różnych stron i zaprezentował bardzo ciekawy, dynamiczny program działania telewizji. Szczególnie mnie cieszy, że ta jego dynamika będzie służyła wspieraniu tego, co jest najważniejsze dla mediów publicznych, mianowicie uszczelnieniu abonamentu" - powiedział.

Szef RMN zapowiedział, że posłowie, a także Rada Mediów Narodowych i KRRiT będą "działać na rzecz przygotowania dobrego projektu" ws. uszczelnienia poboru opłaty abonamentowej. "Jacek Kurski niewątpliwie swoją zdolnością poruszania się w świecie polityki będzie z nami współdziałał i pomoże w przeprowadzeniu tego zasadniczego projektu dla przyszłości mediów publicznych" - stwierdził Czabański.

Skomentował też poparcie dla Kurskiego. "To bardzo ważna informacja, że Jacek Kurski otrzymał cztery głosy. To wskazuje wyraźnie na to, że ma on szerokie poparcie" - podkreślił Czabański.

Elżbieta Kruk z RMN oświadczyła, że za wyborem Kurskiego przemawiały: "spójna wizja, widzenie roli i sposób pełnienia misji publicznej i osobowość".

Z kolei Joanna Lichocka z RMN zaznaczyła, że w konkursie było dwoje faworytów. "Agnieszka Romaszewska przedstawiła bardzo ciekawą wizję mediów narodowych, mediów publicznych. Jacek Kurski przedstawił bardzo ciekawą koncepcję reformy tej telewizji" - wskazała.

"Miałam dylemat - zresztą mówiłam podczas posiedzeń Rady - dylemat poważny, kto powinien być finalistą tego konkursu, ale rozkład głosów w RMN pokazał, że tylko Jacek Kurski miał szansę na bezwzględną większość głosów i poparłam w związku z tym Jacka Kurskiego" - powiedziała Lichocka.

"Mam nadzieję, że te wszystkie deklaracje, które złożył podczas konkursu i (...) te zmiany, które sam wdraża, rzeczywiście nabiorą takiego rozpędu, że będziemy wszyscy, bez względu na różnice, zadowoleni z tego, jak funkcjonują media publiczne, że one będą służyły wspólnocie" - dodała.

Inny członek Rady Juliusz Braun (zgłoszony do RMN przez PO) przyznał, że nie popierał kandydatury Kurskiego na szefa TVP. "Uważam, że decyzja, którą podjęła Rada, jest decyzją szkodliwą dla TVP i szkodliwą dla mediów publicznych. Jest to decyzja polityczna" - powiedział dziennikarzom Braun.

"Jacek Kurski jest osobą, która szkodzi mediom publicznym (...); nie odróżnia informacji od propagandy, a jeśli rozumie, to realizuje propagandę, a nie rzetelną informację" - ocenił.

Braun zwrócił ponadto uwagę, że Kurski w ciągu kilku miesięcy doprowadził TVP do "destrukcji pod względem ekonomicznym". "Przejął spółkę w dobrej formie, choć w bardzo trudnych warunkach; teraz jest dumny z tego, że zaciągnął ogromne kredyty. To wszystko szkodzi telewizji" - mówił.

Braun wyraził też opinię, że poparcie kandydatury Kurskiego przez Grzegorza Podżornego, członka RMN zgłoszonego przez klub Kukiz'15, wynika "z faktycznej koalicji politycznej Kukiz'15 z PiS".

Zarząd TVP będzie dwuosobowy
W sierpniu Rada Mediów Narodowych zdecydowała, że nowy zarząd będzie jednoosobowy, a prezes zostanie powołany nie później niż 15 października br.

Jak ustalił portal Wirtualnemedia.pl, na wczorajszym posiedzeniu RMN zmieniła uchwałę o liczebności zarządu spółki. Zawnioskował o to sam Jacek Kurski, który po ogłoszeniu wyników pojawił się ponownie przed Radą. Prezes przekonywał, że zarząd Telewizji Polskiej w dalszym ciągu powinien być dwuosobowy - on i „przedstawiciel opozycji”, czyli Maciej Stanecki. Jest on kojarzony z klubem Kukiz’15. - Dobrze się sprawdza w roli wiceprezesa - tłumaczył Jacek Kurski.

Na wniosek przewodniczącego Krzysztofa Czabańskiego uchwała o jednoosobowym zarządzie została uchylona. Rada podjęła nową uchwałę o zarządzie dwuosobowym. Maciej Stanecki został od razu powołany na członka zarządu, wraz z uzasadnieniem, że taki był wniosek Kurskiego.

Przeciwny takiemu rozwiązaniu był Juliusz Braun, rekomendowany do Rady Mediów Narodowych przez Platformę Obywatelską. - Woltę Czabańskiego w sprawie liczebności zarządu TVP najlepiej określa staropolski zwrot „robić z gęby cholewę” - komentuje Braun w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl.

Przypomnijmy, że wyznaczony do RMN przez klub Kukiz’15 Grzegorz Podżorny poparł Jacka Kurskiego, choć w poprzednich etapach konkursu wstrzymywał się od głosu.

Jacek Kurski został prezesem Telewizji Polskiej na początku stycznia br. Zgodnie z "małą" nowelizacją ustawy medialnej ówczesny minister skarbu Dawid Jackiewicz odwołał ze stanowiska Janusza Daszczyńskiego i powołał Kurskiego. Wcześniej Kurski był sekretarzem stanu w Ministerstwie Kultury, a w przeszłości m.in. europosłem Prawa i Sprawiedliwości oraz Solidarnej Polski. Na członka zarządu TVP powołano Macieja Staneckiego.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Jacek Kurski prezesem TVP. Zarząd jednak dwuosobowy

48 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
iji
naprzód Jacek ! czas na porządki !!!
odpowiedź
User
Mięso
O najlepszym kandydacie czyli Krzysztofie Skowrońskim ani słowa :((( , a "Pan" Jacek Kurski ... ależ wspaniale walczył o abonament, ojoj
odpowiedź
User
ROB
I Po co ta cała szopka?
odpowiedź