SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jacek Kurski o sytuacji finansowej TVP: Stabilna, po dwóch kwartałach na delikatnym plusie

Pandemia odbiła się na sytuacji finansowej wielu firm, również medialnych. Jacek Kurski, prezes Telewizji Polskiej zapewnia, że choć „koronawirus spowodował szereg nieprzewidzianych kosztów” to sytuacja publicznego nadawcy jest stabilna. - Po pierwszych dwóch kwartałach mamy stabilną sytuację finansową na delikatnym plusie - komentuje Kurski dla portalu Wirtualnemedia.pl.

Jacek Kurski podczas wiosennej konferencji ramówkowej TVP; fot. AKPAArticle

Pod koniec kwietnia 2020 roku Telewizja Polska w swoim sprawozdaniu abonamentowym podała główne źródła przychodu za zeszły rok. 57 proc. stanowiły środki abonamentowe wynoszące 1,459 mld zł, z czego 331,4 mln zł to opłaty abonamentowe, a 1,127 mld zł - rekompensata z budżetu państwa.

Dyskusja o finansowaniu mediów publicznych regularnie wraca do debaty publicznej, bowiem wskaźnik wpłat za abonament radiowo-telewizyjny spada, przy czym rośnie współczynnik osób zwolnionych z jego płacenia w związku ze starzeniem się społeczeństwa (zwolnione są m.in. osoby, które ukończyły 75. rok życia).

Koronawirus poważnie wpłynął na sytuację finansową wielu firm, również medialnych. Telewizja Polska jest w nieco lepszej sytuacji niż spółki komercyjne, które są całkowicie zależne od sytuacji na rynku reklamowym -– otrzymuje wsparcie z budżetu państwa.

Jacek Kurski, prezes Telewizji Polskiej zaznacza, że mimo nieprzewidzianych kosztów związanych z pandemią i zapewnieniem środków ostrożności, sytuacja finansowa publicznego nadawcy jest „stabilna”.

- Po pierwszych dwóch kwartałach mamy stabilną sytuację finansową na delikatnym plusie. Oczywiście koronawirus spowodował szereg nieprzewidzianych kosztów. Wydaliśmy kilkadziesiąt milionów złotych na sprawy związane z bezpieczeństwem, dostosowaniem telewizji do zasad reżimu sanitarnego, zachowania dystansu, zabezpieczenia Telewizyjnej Agencji Informacyjnej i jej pracowników - tłumaczy Jacek Kurski w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl.

Dodaje jednak, że „drugą stroną medalu jest utrata wpływów reklamowych”. - Strata  jest nawet dużo poważniejsza, jeśli chodzi o cały rynek reklamowy, ale i tak mniejsza niż w innych telewizjach - podkreśla.

Jak już informowaliśmy wydatki reklamowe w Polsce w zeszłym półroczu zmniejszyły się o 15,3 proc. do 4,02 mld zł, a tylko w drugim kwartale spadek wyniósł 27,9 proc. Najmocniej skurczyła się reklama zewnętrzna i kinowa, o prawie 30 proc. budżety obcięli reklamodawcy z sektora turystycznego i finansowego. Publicis Group prognozuje, że w całym br. rynek zmaleje o 8,7 proc.

Jacek Kurski wrócił na stanowisko

Jacek Kurski był prezesem Telewizji Polskiej od stycznia 2016 roku (jesienią 2016 roku został powołany na 5-letnią kadencję po wygraniu konkursu przeprowadzonego przez RMN) do początku marca br. Decyzję o odwołaniu go przez RMN ogłoszono na konferencji, podczas której prezydent Andrzej Duda poinformował, że podpisze nowelizację ustawy dającą TVP i Polskiemu Radiu 1,95 mld zł kolejnej rekompensaty.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń o pracę

Na przełomie maja i czerwca Jacek Kurski ponownie został powołany przez Radę Mediów Narodowych do zarządu Telewizji Polskiej. Głosowano nad tym dwukrotnie, wyniki pierwszego głosowania uznano bowiem za wątpliwe pod względem prawnym, ponieważ w statucie TVP jest zapisane, że jej zarząd liczy do trzech osób (byli w nim już wtedy Maciej Łopiński, Marzena Paczuska i Mateusz Matyszkowicz). Przed drugim głosowaniem Paczuska złożyła rezygnację. Jacek Kurski został wybrany przez RMN na dokończenie czteroletniej kadencji, rozpoczętej w październiku 2016 roku, a nie na nową kadencję.

W ub.r. Telewizja Polska osiągnęła wzrost przychodów o 16,7 proc. do 2,56 mld zł oraz 89 mln zł zysku netto. Na koniec roku nadawca miał 2 790 etatowych pracowników zarabiających średnio 9 572 zł. Wynagrodzenie zarządu wyniosło 2,18 mln zł, prawie trzy razy więcej niż rok wcześniej - na nagrody dla pracowników zostanie przeznaczone 18 mln zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Jacek Kurski o sytuacji finansowej TVP: Stabilna, po dwóch kwartałach na delikatnym plusie

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Edi
2 mld umożliwiły "delikatny plusik"...
odpowiedź
User
Seba
2 mld I delikatny plus! Lol
odpowiedź
User
abonent
Można będzie premie za wygrane wybory wypłacić.
odpowiedź