SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Jacek Międlar członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. „SDP nie mogło upaść niżej”

Działacz narodowców i były ksiądz Jacek Międlar, któremu zarzucano nawoływanie w kazaniach do nienawiści, został przyjęty do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Skrytykowało to wielu publicystów.

Jacek Międlar, fot. screen z youtube'a Article

O tym, że został przyjęty do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Jacek Międlar poinformował w niedzielę w mediach społecznościowych, zamieszczając zdjęcie swojej legitymacji. Podpisał ją 3 lutego br. przez Krzysztofa Skowrońskiego, prezesa zarządu głównego SDP.

- Miło mi, dziękuję za docenienie i zaufanie - skomentował Międlar.

„Szambo, upadek SDP”

Przyjęcie Jacka Międlara do SDP krytycznie skomentowało wielu dziennikarzy aktywnych na Twitterze. - Niestety SDP od jakiegoś czasu reprezentuje głównie siebie, a nie środowisko - stwierdził Tomasz Żółciak z „Dziennika Gazety Prawnej”.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

- Pomijając fakt, iż J.Międlar jest zwykłą antysemicką kreaturą, to jakim on jest dziennikarzem? Czy na legitymację SDP liczyć mogą wszyscy inni blogerzy? - spytał Jacek Harłukowicz z „Gazety Wyborczej”. - Mogą, wystarczy udokumentować działalność publicystyczną. Myślę, że też bym mogła. Co zabawne w kontekście Międlara, celach statutowych SDP jest dbanie o godność i etykę zawodu - odpowiedziała Kataryna, felietonistka „Plusa Minusa”.

- SDP nie mogło upaść niżej - ocenił Dominik Wilczewski z „Przeglądu Bałtyckiego”. - To stowarzyszenie powinno zostać rozwiązane, majątek zlicytowany a pieniądze w ten sposób uzyskane przekazane na jakiś szpital albo hospicjum. Dramat - napisał Łukasz Frątczak z TVN24. - W jakim wszechświecie równoległym ten Pan jest dziennikarzem? - spytał Marcin Makowski z Wirtualnej Polski.

- To, że Międlar został członkiem SDP świadczy wyłącznie o SDP. To po prostu nie jest żadna organizacja dziennikarska i tyle. Było to jasne od paru lat, ale teraz chyba nikt nie ma już wątpliwości. Niestety obecność pana Międlara nasuwa podejrzenie, że to organizacja innego rodzaju - skomentowała Dominika Długosz z „Newsweeka”. - Co za upadek! - podkreślił Hubert Biskupski z „Super Expressu”. - Podpis Krzysztofa Skowrońskiego pod legitymacją dziennikarską Jacka Międlara. Nic smutniejszej dzisiaj już nie zobaczę - stwierdziła Kataryna. - Ale szambo - stwierdziła Bianka Mikołajewska.

Zauważono też, że Jacek Międlar musiał uzyskać rekomendację od obecnych członków Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. - Międlara musiała rekomendować jedna osoba - może Greniuch, który tez jest członkiem SPD? - ale do przyjęcia go niezbędna była opinia komisji członkowskiej oddziału oraz decyzja zarządu oddziału. To nie jest wypadek czy przeoczenie. To efekt całej procedury zakończonej podpisem KS - opisała Kataryna.

Kazania i artykuły Międlara zgłoszono do prokuratury

Jacek Międlar do jesieni 2016 roku był duchownym, należał do Zgromadzenia Księży Misjonarzy. W kwietniu 2016 roku wygłosił kazanie w czasie mszy świętej w Białymstoku w ramach obchodów rocznicy powstania Obozu Narodowo-Radykalnego. Mówił, że „największą przeszkodą na drodze ruchu wolnościowego zdążającego do umocnienia narodu nie są oligarchowie, mafia, establishment czy wrogowie, ale zwykłe tchórzostwo, żydowska pasywność”, a „ciemiężyciele i pasywny żydowski motłoch będzie chciał was rzucić na kolana, przeczołgać, przemielić, przełknąć, przetrawić, a na koniec będzie chciał was wypluć, bo jesteście niewygodni”.

Białostocka kuria przeprosiła za te wypowiedzi, a ks. Międlar dostał od przełożonych „całkowity zakaz wszelkiej aktywności w środkach masowego przekazu, w tym w środkach elektronicznych”. Do Prokuratury Okręgowej w Białymstoku skierowano zawiadomienie o podejrzeniu szerzenia przez niego nienawiści, śledczy analizowali pod tym kątem także jego wypowiedzi podczas demonstracji narodowców oraz artykuły w tygodniu „Polska Niepodległa”.

W grudniu ABW na polecenie prokuratury zatrzymało Międlara. Postępowanie śledczych w sprawie jego tekstów i wypowiedzi zostało trzy razy umorzone.

Wydawca pism „Polska Niepodległa” i „Warszawska Gazeta” zakończył współpracę z Jackiem Międlarem, po tym jak były duchowny zagrał epizodyczną rolę w serialu fabularno-dokumentalnym „Policjanci i policjantki” w TV4.

W 2017 roku Jacek Międlar dwukrotnie nie został wpuszczony do Wielkiej Brytanii (chciał tam uczestniczyć w wydarzeniach antyislamskich), zatrzymały go policja i służby graniczne.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Jacek Międlar członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. „SDP nie mogło upaść niżej”

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
WRON
Naród z Partią. Partia z Narodem. A Ch. z nimi.
13 5
odpowiedź
User
belfer
Czy WM zapytały kogoś z SDP o to, jakie rekomendacje zdecydowały o przyjęciu JM do Stowarzyszenia?
5 5
odpowiedź
User
Do belfer
A ty spytałeś jakie rekomendacje sprawiły ze lis po zrobieniu hejtu na córkę Prezydenta w czasie kampanii przy użyciu fejkowego konta nie wyleciał raz na zawsze z zawodu a dalej jest rednaczem i udaje eksperta od etyki...
8 13
odpowiedź