SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jak będzie działać Fundusz Mieszkań na Wynajem

Fundusz Mieszkań na Wynajem, który powstaje przy Banku Gospodarstwa Krajowego, rozpocznie działalność na przełomie I i II kwartału tego roku. Pojawienie się pierwszych ofert wynajmu zależy od tego, jak szybko znajdą się na rynku odpowiednie inwestycje. Powstały już podmioty w ramach BGK, które będą zajmować się działalnością inwestycyjną oraz zarządzaniem nieruchomościami. Wszystkie działania związane z bieżącą obsługą budynków i najemców przejmą firmy zewnętrzne na zasadach outsourcingu.

"Cztery Oceany" w Gdańsku, fot, BPIArticle

– W połowie grudnia powstała spółka BGK Nieruchomości, która będzie zarządzać aktywami funduszy. Powstał też TFI BGK. Złożyliśmy już do Komisji Nadzoru Finansowego wniosek o wydanie zezwolenia na prowadzenie działalności jako towarzystwo funduszy inwestycyjnych – mówi Piotr Kuszewski, dyrektor Departamentu Inwestycji Kapitałowych Banku Gospodarstwa Krajowego.

Jak wyjaśnia, ta część inicjatywy Funduszu Mieszkań na Wynajem ma się skoncentrować na działalności inwestycyjnej – wyszukiwać odpowiednie budynki i kupować je po przeanalizowaniu opłacalności inwestycji.

 – W tej chwili spółka BGK Nieruchomości przygotowuje się do działalności operacyjnej – mówi Kuszewski. – Wierzymy, że Fundusz Mieszkań na Wynajem powstanie na przełomie pierwszego i drugiego kwartału tego roku. Wydanie zezwolenia przez Komisję Nadzoru Finansowego dla TFI BGK nie jest istotne dla tego procesu, bo zawsze można taki fundusz w formie funduszu inwestycyjnego zamkniętego, aktywów publicznych założyć w innym TFI, a potem tylko w momencie uzyskania zezwolenia przez nasze TFI ten fundusz przekazać.

Wszystkie pozostałe czynności związane z serwisowaniem nieruchomości, obsługą najemców i innymi tego typu działaniami będą zlecane wyspecjalizowanym firmom zewnętrznym.

 – Zapewnimy standard umowy najmu w formule najmu okazjonalnego, balansujący we właściwy sposób obowiązki najemcy i jego korzyści dla oraz zabezpieczający interesy właściciela nieruchomości – podkreśla i wyjaśnia, że procedura wynajmu nie będzie odbiegała od innych tego typu transakcji na rynku. – Kiedy ktoś znajdzie lokal, który go zainteresuje, będziemy weryfikowali zdolność do płacenia czynszu. Osoba, która będzie posiadała taką zdolność, będzie opłacała kaucję, a potem odbierała klucz.

O terminie, w którym dostępne będą lokale do wynajęcia w ramach funduszu, trudno na razie mówić. Jak wyjaśnia Kuszewski, najpierw trzeba będzie znaleźć odpowiednie budynki, które będą w całości na sprzedaż i będą spełniały wymagania inwestora.

 – To niestety nie jest pietruszka i nie rośnie na grządce. Jeżeli uda nam się znaleźć gotowe, całe budynki, które będziemy mogli kupić, to oczywiście rozważymy taką możliwość, przeanalizujemy, wykonamy odpowiednie badanie pod kątem opłacalności tych inwestycji. Jeżeli się okaże, że nie ma takich budynków, to będziemy musieli poczekać, aż one powstaną i będą zgodne z naszymi standardami – zapewnia dyrektor.


Dołącz do dyskusji: Jak będzie działać Fundusz Mieszkań na Wynajem

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
sowa
Ta ustawa to granda na całego i pole do kolosalnej korupcji. Jest oczywistą oczywistością, że deweloperzy będą korumpować sprzedajnych lokalnych urzędników, aby ci za publiczne pieniądze wykupowali ich mieszkania - całe bloki. Jedyny plus to taki, że bogaci deweloperzy będą jeszcze bogatsi. Nie wiem, kto kupi tę ustawę, ale biednym ona nie służy.Jak mawiała pewna pani poseł: "Będą się kręcić lody!". Już sobie emeryt nie dorobi wynajmowaniem pokoju.
odpowiedź
User
hanka
ja już wynajmem nie jestem zainteresowana. w ogóle. zdecydowałam się wziąć kredyt hipoteczny i po prostu kupić mieszkanie. pytanie tylko gdzie ;) myślę,że nie ma co kombinować tylko trzeba iść do doradcy w open finance i się wszystkiego dowiedzieć na miejscu :)
odpowiedź
User
gacorek
a ja jestem zainteresowana .Mam 64 lata i dostałam trzyletnie wypowiedzenie najmu. O kupnie mieszkania nie mam co marzyć ale wynajem dla osoby samotnej to jest coś dla mnie .zdaję sobie sprawę że stawki
czynszowe będą większe ale myślę ze będę mogła mieszkać aż do śmierci a nie tułać się na stare lata
od mieszkanie do mieszkania co jest bardzo prawdopodobne przy wynajmie mieszkania na wolnym rynku.
odpowiedź