SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jak będzie wyglądała reklama cyfrowa w przyszłym roku? Prognozuje Kantar Millward Brown

Sztuczna inteligencja, wzrost roli storytellingu, pomiarów wielokanałowych oraz poziomu zwrotu z inwestycji w media - to najważniejsze przyszłoroczne trendy na rynku mediów cyfrowych według Kantar Millward Brown.

fot. Shutterstock.comArticle

Według corocznej prognozy agencji badawczej Kantar Millward Brown, 2018 będzie kolejnym intensywnym rokiem dla marketerów. Upływać będzie pod znakiem ewolucji w podejściu do komunikacji, technologii kierowania przekazu do grup docelowych oraz pomiaru poziomu zwrotu z inwestycji (ROI).

– W przypadku nietradycyjnych form reklamy wyzwaniem jest udowodnienie ich skuteczności. Pojawia się tu dylemat, czy chodzi o to, żeby wzmocnić znajomość marek, zmienić ich postrzeganie czy też nakłonić konsumentów do działania. Wpływ oddziaływań komunikacyjnych i poziom zwrotu z inwestycji można bezpośrednio porównać z innymi wskaźnikami dla marki i miarami behawioralnymi, ale marki muszą jasno określić swoje cele i zastanowić się, jak zmierzyć efektywność na wczesnym etapie całego procesu - komentuje Jane Ostler, managing director, media & digital w Kantar Millward Brown.

Sposób, w jaki marki komunikują się z ludźmi, będzie nadal ulegać szybkim zmianom i odchodzić od komunikacji w standardowych płatnych mediach. Marki będą wykorzystywać nowe możliwości opowiadania historii (storytelling), szukać niestandardowych możliwości oferowania rozrywki, będą też eksperymentować z marketingiem aktywowanym głosem, co jednak pociągnie za sobą wyzwania związane z ich mierzeniem. Pojawienie się obsługi sterowanej głosem może przyspieszyć ten proces pod warunkiem, że producenci będą w stanie zapewnić kompatybilność różnych urządzeń.

Rozwijać będzie się targetowanie mediów, a to za sprawą weryfikacji odbiorców funkcjonujących w ramach tzw. „walled gardens” (zamkniętych ekosystemów internetowych) oraz dzięki rozwojowi nowych technologii w dziedzinie uczenia się maszyn (machine learning).

Platformy przekazu strumieniowego typu „over-the-top” (OTT) umożliwią markom kierowanie przekazu do klientów w miejscach, w których coraz częściej oglądają oni filmy wideo. Platformy te wprowadzą także nowe możliwości pomiaru mediów - zarówno widowni telewizyjnej, jak i przekazów wielokanałowych (cross media).

- Wprowadzenie pomiaru typu OTT to chyba jedyna realna droga ku „wielkiemu finałowi”, którym jest idealny świat pełen doskonałych informacji zebranych ze wszystkich ekranów i punktów kontaktu, dostarczanych w czasie rzeczywistym. Choć jest to nadal nienapisany scenariusz przyszłości rynku badań mediów, to jednak rok 2018 będzie przełomowy pod względem integracji różnych form pasywnych mediów OTT i danych reklamowych co da podstawę do rozwoju pomiarów mediowych w przyszłości - komentuje Corey Jeffery, SVP, media & digital product leadership.

W roku 2018 w obszarze reklamy większy nacisk zostanie położony na zintegrowany obraz łącznego miksu mediów, w tym cyfrowych, natomiast zmienią się metody pomiaru i optymalizacji, a wskaźnik ROI stanie się raczej drogą do celu niż celem samym w sobie.

- Marketerzy skupiają się teraz na tym, aby dobrze zrozumieć skutki swoich inwestycji, zwłaszcza jeśli uwzględnimy, że technologia cyfrowa stanowi obecnie ponad 30% globalnych inwestycji reklamowych - ocenia Pablo Gomez, media and digital director w Kantar Millward Brown NASEAP.

Kantar Millward Brown publikuje swoje prognozy od 10 lat.

Dołącz do dyskusji: Jak będzie wyglądała reklama cyfrowa w przyszłym roku? Prognozuje Kantar Millward Brown

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
cromo
Jaram się tym, chcę w tym uczestniczyć, tylko jak wejść do świata marketingu i reklamy?
odpowiedź