SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

ABW radzi, jak nie wpaść w sidła terrorystów działających w internecie. Przygotowano serię filmików

Centrum Prewencji Terrorystycznej ABW podpowiada internautom, jak bezpiecznie korzystać z sieci. W krótkich filmach przestrzega przed próbami werbunku i wykradania danych przez oszustów, a także zachęca do tworzenia silnych haseł i zgłaszania podejrzanych wiadomości.

Article

Poradnik na temat bezpieczeństwa w sieci przygotowało Centrum Prewencji Terrorystycznej. To jednostka Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zajmująca się profilaktyką antyterrorystyczną. W komunikacie ani razu nie pada hasło "afery mailowej", o której w ostatnich tygodniach donoszą media. Jest za to informacja, że "internet stał się groźnym narzędziem w rękach terrorystów i przestępców, którzy wykorzystują go do swoich celów".

Autorzy poradnika apelują o odpowiedzialne korzystanie z usług internetowych oraz nowoczesnych urządzeń. Wymieniają kilka rad, które pozwolą uniknąć większości zagrożeń w cyberprzestrzeni. Centrum Prewencji Terrorystycznej ABW nazywa to dbaniem o "higienę pracy w internecie".

Co trzeba zrobić, by bezpiecznie korzystać z sieci?

* Propaganda terrorystyczna

"Nie udostępniaj i nie przekazuj dalej treści terrorystycznych w internecie, gdyż leży to w interesie terrorystów. Takie działania mogą przyczynić się do podejmowania prób naśladowania poczynań terrorystów przez osoby podatne na radykalizację lub niestabilne psychicznie" - informuje w komunikacie Centrum Prewencji Terrorystycznej ABW. Nie wyjaśnia jednak, jak rozpoznać takie treści.

* Próby werbunku

"Upewnij się, że Twoje dzieci w bezpieczny sposób korzystają z internetu, ponieważ są one najłatwiejszym celem dla terrorystów" - czytamy. ABW przestrzega rodziców, że osoby młode mogą być zachęcane do wstąpienia do różnego rodzaju organizacji terrorystycznych.

* Wykradanie danych

"Pamiętaj o tym, że wszystkie dane, które znajdują się w internecie, są również widoczne dla terrorystów. Dane o Twoich kontaktach i miejscu pracy mogą zostać użyte na etapie planowania zamachu terrorystycznego". Dlatego autorzy poradnika sugerują, by nie udostępniać w mediach społecznościowych informacji, które mogą być wykorzystane przez terrorystów lub przestępców.

* Tworzenie haseł

"Twórz silne hasła: powinny się one składać z małych i wielkich liter, cyfr i znaków specjalnych. Nie używaj jednego hasła do wszystkich usług (np. skrzynka pocztowa, bank, portal społecznościowy)". Internautów zachęca się, by co jakiś czas zmieniali dotychczasowe hasła na nowe.

* Pobieranie plików z internetu

"Nie pobieraj żadnych plików z internetu, co do których pochodzenia nie masz absolutnej pewności. Nie otwieraj żadnych załączników e-maili, chyba że są one oczekiwane i pochodzą od znanych odbiorców". ABW zachęca, by wszystkie załączniki przeskanować programem antywirusowym.

* Zgłaszanie incydentów

"Wszystkie podejrzane wiadomości zgłaszaj niezwłocznie osobie odpowiedzialnej w Twoim miejscu pracy za bezpieczeństwo teleinformatyczne". Można to także zrobić za pomocą strony internetowej: www.csirt.gov.pl.

Centrum Prewencji Terrorystycznej ABW przygotowało także serię filmików z animacjami dotyczącymi cyberbezpieczeństwa. Są dostępne na kanale YouTube 4U. Zachęca się w nich internautów, by m.in. aktualizowali oprogramowanie na bieżąco, uważali przy korzystaniu z publicznego Wi-fi czy nie tworzyli wersji elektronicznej dokumentów zawierających dane osobowe.

Dołącz do dyskusji: ABW radzi, jak nie wpaść w sidła terrorystów działających w internecie. Przygotowano serię filmików

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
AS
Przekażcie Dworczykowi :)
odpowiedź