SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Samsung ma wizję budowy 6G. Podaje warunki techniczne

Koncern Samsung opublikował dokument, w którym ujawnia własną koncepcję budowy sieci telekomunikacyjnych w technologii 6G. Firma przewiduje konieczność wykorzystania pasma od 1 GHz, aż do 300 GHz. Dzięki temu miałyby powstać takie rozwiązania, jak wysokiej jakości hologramy mobilne oraz sprawnie funkcjonująca technologia rozszerzonej rzeczywistości.

Polscy operatorzy komórkowi od kilku lat przygotowują się do wprowadzenia w naszym kraju technologii 5G, która ma zrewolucjonizować komunikację elektroniczną i przyspieszyć digitalizację w wielu segmentach gospodarki.

Jednocześnie jednak największe firmy IT szykują się na budowę sieci w technologii 6G, która miałaby wprowadzić zupełnie nową jakość połączeń i transferu danych. Nokia Bell Labs bp. przewiduje, że komercyjne uruchomienie sieci 6G nastąpi do 2030 r. Firma zidentyfikowała potencjalne innowacje jakie wygeneruje nowy standard komunikacji.

Biała Księga 6G

Teraz głos w sprawie budowy i rozwoju sieci 6G zabrała firma Samsung Electronics. Opublikowano Białą Księgę, w której przedstawiono wizję firmy dotyczącą wykorzystania globalnych pasm częstotliwości dla technologii komunikacyjnej nowej generacji 6G. Dokument zatytułowany „Zakres 6G: poszerzanie granic” omawia sposoby pozyskania widma niezbędnego do realizacji wizji 6G przedstawionej przez firmę w Białej Księdze opublikowanej wcześniej w lipcu 2020 r.

- Już dawno rozpoczęliśmy naszą podróż, by zrozumieć, rozwinąć i ustandaryzować technologię komunikacyjną 6G - zaznacza Sunghyun Choi, wiceprezes wykonawczy i szef Centrum Badań nad Zaawansowaną Komunikacją działu Samsung Research. - Chcemy przejąć inicjatywę i dzielić się naszymi odkryciami, aby rozpowszechniać naszą wizję wprowadzania nowych, niezwykle połączonych doświadczeń w każdym zakątku życia.

Czytaj także: Chiny stawiają na 6G. Testy z rekordowymi prędkościami transferu

Zakres 6G: Poszerzanie granic
 
Według Samsunga technologia 6G wymagałaby ultra szerokości ciągłego pasma od setek MHz do dziesiątek GHz, by pojawiły się nowe usługi, takie jak hologramy mobilne o wysokiej wierności i realnie immersyjna rzeczywistość rozszerzona, które charakteryzują się ultraszybką komunikacją i dużą ilością danych. Rośnie również zapotrzebowanie na większy zasięg. W odpowiedzi na te potrzeby Samsung proponuje rozważenie wszystkich dostępnych pasm dla technologii 6G: od niskiego pasma poniżej 1 GHz, poprzez średnie pasmo z zakresu 1-24 GHz, aż do wysokiego z zakresu 24-300 GHz.

Koncern podkreśla również znaczenie zabezpieczenia nowych pasm dla komercyjnych wdrożeń 6G, ponieważ sieci 5G będą nadal działać, gdy rozpocznie się wdrażanie 6G. Pasmo środkowe z zakresu 7-24 GHz jest kandydatem mogącym zapewnić szybszą transmisję danych i rozsądny zasięg. Pasmo subterahercowe (sub-THz) z zakresu 92-300 GHz jest rozważane do obsługi ultraszybkiej transmisji danych.

Biała Księga wspomina również o relokacji istniejących pasm wykorzystywanych w sieciach 3G, 4G i 5G do sieci 6G jako jeszcze jednym sposobie na uzyskanie całego zakresu niezbędnego dla 6G. Ponadto zauważa, że badania nad przyszłościowymi regulacjami i technologiami dotyczącymi wykorzystania zakresu są niezbędne do zapewnienia wydajnego i elastycznego wsparcia 6G i innych usług o ograniczonym spektrum.

Jak nadążyć za danymi?

Wydając Białą Księgę dotyczącą zakresu 6G, Samsung podkreśla również wyniki swoich badań nad niektórymi potencjalnymi technologiami 6G – w szczególności komunikacją w paśmie sub-THz, rekonfigurowalną inteligentną powierzchnią (RIS), dupleksu z mieszanym podziałem (XDD), pełnego dupleksu, kompensacji nieliniowości opartej na sztucznej inteligencji (AI-NC) i oszczędności energii opartej na sztucznej inteligencji (AI-ES).

Samsung zaznacza, że pasmo sub-THz jest uznawane za kandydata dla komunikacji 6G, w której dane mają być przesyłane z szybkością do 1 terabitów na sekundę (Tbps), czyli 50 razy szybciej niż w sieci 5G (20 Gbps). Firma przypomina, że w czerwcu 2021 r. z powodzeniem zademonstrowała technologię, która umożliwiła transmisję danych z prędkością 6 Gb/s w pomieszczeniach zamkniętych na odległość 15 metrów, a w następnym roku – z prędkością 12 Gb/s w pomieszczeniach zamkniętych na odległość 30 metrów i 2,3 Gb/s w przestrzeni otwartej na odległość 120 metrów.

Według Samsunga inteligentna powierzchnia (RIS) może poprawić skupienie wiązki oraz kierować lub odbijać sygnał radiowy w pożądanym kierunku za pomocą powierzchni z metamateriału. Może też zmniejszyć utratę penetracji i zablokowanie sygnału o wysokiej częstotliwości, np. fal milimetrowych. Koncern twierdzi, że jego technologia soczewek RIS może czterokrotnie zwiększyć siłę sygnału, a zasięg sterowalności wiązką 150 proc.

Czytaj także: 119 pozwoleń na testy 5G. Play i Orange najbardziej aktywne

Z kolei rozwiązanie XDD może zwiększyć zasięg propagacji sygnału uplink do dwóch razy w systemie TDD, umożliwiając ciągłą transmisję uplink w niewielkiej części pasma systemu. W związku z tym XDD jest w stanie radykalnie zwiększyć zasięg systemu TDD często używanego w pasmach wysokiej częstotliwości.

Według Samsunga, dzięki pełnemu dupleksowi transmisja i odbiór danych mogą odbywać się jednocześnie na tej samej częstotliwości, w związku z czym prędkość przesyłu danych wzrasta nawet dwukrotnie. Firma zaznacza, że przeprowadziła udaną próbę pełnego dupleksu w paśmie milimetrowym ze stacją bazową i terminalem oddalonym od siebie o 100 metrów, demonstrując eliminację zakłóceń własnych o ponad 114 dB i wzrost szybkości transmisji danych o 190 proc.

Rozwiązanie AI-NC wykorzystuje sztuczną inteligencję w odbiorniku, by skompensować zniekształcenia sygnału spowodowane nieliniowością wzmacniacza mocy nadajnika, a tym samym może znacznie poprawić zasięg i jakość sygnałów o wysokiej szybkości transmisji danych. Firma Samsung uzyskała poprawę zasięgu o 190 proc. dla szybkiej transmisji uplink i poprawę prędkości transmisji o 150 proc. w granicach zasięgu.

Samsung planuje udostępnić więcej szczegółów i wyników swych badań nad technologią 6G na pierwszym Forum Samsung 6G, zaplanowanym na 13 maja 2022 r.

Dołącz do dyskusji: Samsung ma wizję budowy 6G. Podaje warunki techniczne

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl