SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Komendant Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości: jesienią ruszymy z pierwszą rekrutacją ludzi spoza policji

Jesienią ma rozpocząć się pierwsza rekrutacja pracowników Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości spoza policji – zapowiedział w środę na Forum Ekonomicznym w Karpaczu komendant Biura nadinspektor Adam Cieślak. Docelowo zatrudnienie w CBZC sięgnie 1,8 tys. osób.

Adam Cieślak, fot. materiały prasoweAdam Cieślak, fot. materiały prasowe

O procesie tworzenia powołanego formalnie 12 stycznia br. Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości Policji Cieślak opowiadał na poświęconym tej jednostce panelu Forum Ekonomicznego - w ścieżce tematycznej Forum Cyberbezpieczeństwa.

W osiem miesięcy po wejściu w życie nowelizacji ustawy o policji w związku z utworzeniem CBZC Cieślak podkreślił, że w historii polskiej policji, liczącej ponad 100 tys. funkcjonariuszy, niewiele było sytuacji, w których przyznano dodatkowe etaty na tworzenie nowej struktury. Zwykle, gdy wzrastało zagrożenie w danej dziedzinie, powstawały nowe komórki zasilane przesunięciami.

Przybędzie 1,8 tys. etatów policyjnych

"Teraz do policji w przeciągu najbliższych trzech lat, do 2025 r. przybędzie 1,8 tys. etatów policyjnych dedykowanych do zwalczania cyberprzestępczości. Jest to o tyle trudne zadanie, że wiąże się z naborem ludzi, którzy posiadają wiedzę specjalistyczną oraz wyzwaniami logistycznymi, bo obecne budynki, struktury, w których pracują policjanci, nie pomieszczą tych ludzi" – wskazał Cieślak.

Przypomniał, że Biuro mocą znowelizowanej ustawy zaczęło funkcjonować 12 stycznia br.; wcześniej jeszcze przez ponad dwa miesiące działał pełnomocnik ds. tworzenia struktur zwalczania cyberprzestępczości. 12 stycznia w CBZC pracował jeden policjant – pełnomocnik i 34 osoby cywilne.

Następnie Cieślak zaprosił do współpracy przy tworzeniu biura kilkanaście osób. 12 lipca do nowej struktury przeszło po pozytywnej weryfikacji ok. 70 proc. policjantów funkcjonującego do tego czasu w komendzie głównej i komendach wojewódzkich pionu zwalczania cyberprzestępczości. Dotąd jest to ok. 300 policjantów wraz z większością spraw, które prowadzili.

"Teraz jest moment, kiedy mamy już sprawy – zarówno operacyjne, jak i procesowe. Mamy już ok. 300 policjantów w Biurze i do końca roku ten zasób zwiększy się do ok. 400 osób, gdzie policjanci z pozostałych jednostek policji, którzy przeszli pozytywnie weryfikację, przejdą do nowych struktur" – zapowiedział komendant CBZC.

Jak wyjaśnił, są to czasami młodzi ludzie, którzy do tej pory pracowali w bardzo różnych komórkach: jak prewencja czy ruch drogowy, ale posiadają odpowiednią wiedzę informatyczną. Są to też funkcjonariusze z wyspecjalizowanych komórek do walki z przestępczością gospodarczą, czy Centralnego Biura Śledczego Policji.

"Jesienią jedno z trudniejszych wyzwań, które być może też określi, jak będzie wyglądał dalszy nabór do Biura, szczególnie ludzi spoza policji. Myślę, że jesienią ruszymy z pierwszą rekrutacją ludzi spoza policji. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą wstąpić w szeregi policji i pracować z nami. Sam jestem ciekaw, jak to przebiegnie" – zasygnalizował Cieślak.

"Największe takie biuro w Europie"

Ocenił, że liczące docelowo 1,8 tys. etatów Biuro będzie prawdopodobnie w 2025 r. największym takim biurem w Europie. "Ma to być biuro typowo policyjne, oparte na dobrej pracy operacyjnej, śledczej, ale też na dwóch ważnych kierunkach: silnym pionie analitycznym, w którym chcemy zbudować potężną bazę danych oraz na dobrej współpracy krajowej i międzynarodowej" – wskazał.

Zaanonsował też zmianę taktyki w podejściu do zwalczania przestępstw. "To może być trudne i będzie wymagało czasu, ale nie chcemy być jednostką, która będzie tylko reagowała na przestępstwa, ale będzie prowadziła na tyle skuteczną pracę operacyjną, by w niektórych elementach czasami wiedzieli, że coś ma nastąpić" – zobrazował.

"Chcemy lepiej koordynować te sprawy, które teraz są rozsiane po całej Polsce, które czasem dotyczą tych samych grup przestępczych, tylko trudno czasami znaleźć wspólny mianownik, aby je połączyć. Chcemy skupić się na analizie, która na pewno będzie kluczem do sukcesu" – wyjaśniał Cieślak.

Kolejnym elementem ma być podnoszenie kompetencji pracowników Biura. Zaznaczył, że poziom wiedzy i kompetencji osób, którzy chcą w nim pracować, jest bardzo różny – stąd powstać ma strategia szkoleń wewnętrznych, zewnętrznych, studiów podyplomowych, także, aby zachęcić kandydatów.

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości ma być odpowiedzią na współczesne wyzwania dla cyberbezpieczeństwa, związane z postępem technologii informatycznych i powszechnością dostępu do nich.

Nowa jednostka ma zajmować się rozpoznawaniem i zwalczaniem przestępstw popełnionych przy użyciu systemu informatycznego, systemu teleinformatycznego, zapobiegania tym przestępstwom, a także wykrywania i ścigania sprawców tych przestępstw. Służba zwalczania cyberprzestępczości jest kolejnym rodzajem służby obok kryminalnej, śledczej, spraw wewnętrznych, prewencyjnej, kontrterrorystycznej i wspomagającej.

Dołącz do dyskusji: Komendant Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości: jesienią ruszymy z pierwszą rekrutacją ludzi spoza policji

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tomek
Pociotki Sasina będą zwalczać cyberterroryzm?
odpowiedź