SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nowa funkcja w Mapach Google: wyznaczanie tras przyjaznych dla środowiska

Google rozpoczyna wdrażanie nowej funkcji wyznaczania tras przyjaznych dla środowiska w Mapach Google w niemal 40 krajach Europy, w tym w Polsce. Rozwiązanie umożliwia zmniejszenie wydatków na paliwo oraz zredukowanie emisji dwutlenku węgla.

Dzięki nowej funkcji w Mapach Google użytkownicy i użytkowniczki mogą wybierać trasy zoptymalizowane pod kątem jak najniższego zużycia paliwa. Jadąc taką trasą można zmniejszyć wydatki na paliwo oraz zredukować emisję dwutlenku węgla, co dla wielu osób ma duże znaczenie.

Rosną zapytania w sprawie „neutralności klimatycznej”

Trendy wyszukiwań pokazują też, że obawy dotyczące zmian klimatycznych ciągle rosną. Zainteresowanie wyszukiwaniem haseł związanych ze zmianą klimatu osiągnęło w Polsce szczyt w kwietniu 2022 roku, a wyszukiwania dotyczące „neutralności klimatycznej” podwoiły się w tym roku. Ludzie chcą zmniejszyć własny ślad węglowy.

Dlatego teraz, oprócz proponowania najszybszej trasy, Mapy Google wskażą również trasę, na której zużycie paliwa będzie najniższe – oczywiście, jeśli będzie inna, niż najszybsza trasa. Z łatwością będzie można sprawdzić względną oszczędność paliwa oraz różnicę czasową między tymi dwiema trasami i wybrać najbardziej odpowiednią opcję. Jeśli jednak użytkownicy będą preferować jak najkrótszy czas dotarcia do miejsca docelowego, wystarczy dostosować swoje preferencje w Ustawieniach.

Szacuje się, że od momentu wprowadzenia nowej funkcji w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, zmniejszono emisję dwutlenku węgla o ponad pół miliona ton metrycznych, co można przełożyć na usunięcie z dróg 100 tysięcy samochodów. Niedawno funkcja miała swoją premierę również w Niemczech.

Wyświetlanie trasy z najniższym spalaniem na podstawie typu silnika

Trasy z najniższym spalaniem mogą się różnić w zależności od typu silnika. Na przykład przy większych prędkościach silniki diesla są bardziej wydajne niż silniki na gaz i benzynę, a samochody z napędem hybrydowym i pojazdy elektryczne sprawdzają się lepiej podczas jazdy w korkach.

Dlatego w najbliższych tygodniach Google umożliwi kierowcom, którzy korzystają z funkcji wyznaczania tras przyjaznych dla środowiska w Europie, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, wybranie typu silnika: benzyna lub gaz, diesel, napęd hybrydowy lub silnik elektryczny (EV). Dzięki temu będą oni mogli zobaczyć najlepszą trasę i szacunki dotyczące spalania paliwa lub zużycia energii.

Technologia ta wykorzystuje dane instytutu National Renewable Energy Laboratory Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych oraz Europejskiej Agencji Środowiska. Dzięki połączeniu tych danych z informacjami z Map Google o trendach dotyczących jazdy Google stworzył zaawansowane modele systemów uczących się, które uwzględniają najpopularniejsze typy silników w poszczególnych regionach.

W kategorii map i lokalizatorów internetowych zdecydowanym liderem zasięgowym są Mapy Google, z których korzysta ponad 70 proc. polskich internautów. Według wyników badania Mediapanel opracowanych przez Wirtualnemedia.pl w maju br. Mapy Google, jako serwis www i aplikację mobilną, odwiedziło 22,43 mln polskich internautów, co dało 75 proc. zasięgu. Każdy spędził tam przeciętnie godzinę, 26 minut i 46 sekund.

Dołącz do dyskusji: Nowa funkcja w Mapach Google: wyznaczanie tras przyjaznych dla środowiska

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Husarz ONR
Artykułów o "ochronie srodowiska" już dawno jest zdecydowanie za dużo, mam wrażenie, ze zainteresowanie odbiorców już teraz jest minimalne, a jeszcze spadnie. Ludzie zaczynają kojarzyć, ze nie chodzi o żadne środowisko, tylko żeby im wszystko zabrać i wszystkiego zabronić.
odpowiedź
User
Lewactwo jest chorobą umysłową
"Użytkownicy i użytkowniczki"? Chyba wiadomo,że w tym też użytkowniczki...Może też użytkowciątka?
Ludzi powaliło już do końca.
odpowiedź
User
Zielony socjalizm
Wincyj ochrony środowiska.
Nie będziesz miał niczego i będziesz nieszczęśliwy
odpowiedź