SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Społeczna izolacja sprzyja demencji

Odizolowaniu od ludzi towarzyszy upośledzenie części mózgu związanych z myśleniem i pamięcią, a przez to wyższe ryzyko rozwoju demencji. Takie są wnioski z obserwacji mózgów 30 tys. osób, przedstawione na łamach pisma "Neurology".

fot. Shutterstock.comArticle

Naukowcy z University of Warwick i ich współpracownicy z innych ośrodków ostrzegają przed skutkami rosnącego problemu, jakim jest brak stałych interakcji z innymi.

Badacze przeanalizowali wyniki badań mózgów aż 30 tys. osób, aby sprawdzić, czy istnieje związek między izolacją społeczną oraz subiektywnie odczuwaną samotnością i ryzykiem pojawienia się demencji. Dane pochodziły ze znanego projektu UK Biobank.

Naukowcy znaleźli wyraźne korelacje. Po uwzględnieniu różnorodnych czynników, takich jak status społeczno-ekonomiczny, chroniczne choroby, depresja czy predyspozycje genetyczne - zauważyli, że osoby z silnie ograniczonymi kontaktami z innymi ludźmi mają aż o 26 proc. wyższe ogólne ryzyko rozwoju demencji.

Izolacja wiązała się także z większym zagrożeniem późno pojawiającą się demencją, ale w tym przypadku, aż w 75 proc. wiązało się to z obecnością depresji.

Naukowcy podkreślają, że chodzi głównie o faktyczną izolację, a nie o osobiste poczucie osamotnienia.

„Istnieje różnica między izolacją społeczną, która jest obiektywnie określonym stanem o ograniczonych kontaktach, a samotnością, która jest odczuwana subiektywnie” - wyjaśnia dr Edmund Rolls, jeden z naukowców.

„Oba te czynniki stwarzają zagrożenie dla zdrowia, ale z pomocą rozległego systemu danych pochodzących z UK Biobank i interdyscyplinarnego podejścia, łączącego komputerowe dyscypliny i neuronaukę, pokazaliśmy, że to raczej społeczna izolacja, a nie odczucie samotności stanowi niezależny czynnik ryzyka demencji. Oznacza to, że można ją wykorzystać jako biomarker w ocenie zagrożenia demencją mieszkańców kraju” - dodaje specjalista.

Problem jest szczególnie aktualny dzisiaj. "Przy rosnącej powszechności społecznej izolacji i samotności w ciągu ostatnich kilku dekad, to poważny, ale niedoceniany problem zdrowotny. Teraz, w cieniu pandemii Covid-19 pojawiają się implikacje dotyczące utrzymywania relacji z innymi oraz opieki nad pacjentami, szczególnie w starszej populacji" - zwraca uwagę badacz.

Wrażliwej części społeczeństwa trzeba pomagać - sugerują naukowcy. "Teraz, kiedy już znamy zagrożenie dla mózgu i ryzyko demencji powodowane przez społeczną izolację, ważne jest, aby rząd oraz lokalne społeczności podejmowały odpowiednie działania zapewniające starszym osobom regularne kontakty i interakcje z innymi" - podkreśla prof. Barbara J Sahakian z University of Cambridge.

Dołącz do dyskusji: Społeczna izolacja sprzyja demencji

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl