SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Konfederacja Lewiatan: E-faktury ograniczą oszustwa podatkowe

Niekwestionowaną zaletą uchwalonej kilka dni temu ustawy wdrażającej Krajowy System e- Faktur jest wprowadzenie jednolitego standardu obiegu faktur elektronicznych, co pozwoli efektywniej weryfikować organom podatkowym e-faktury oraz ograniczyć oszustwa podatkowe – uważa Konfederacja Lewiatan.

(fot. materiały prasowe)Article

Konfederacja Lewiatan w opublikowanej we wtorek informacji chwali niedawne uchwalenie przez Sejm ustawy wdrażającej Krajowy System e-Faktur (KseF).
 
Jak pisze, z perspektywy podatnika korzyści związane są z łatwiejszym prowadzeniem ewidencji sprzedaży, szybszą wymianą informacji pomiędzy podatnikiem a urzędem skarbowym, która ma przyczynić się do skrócenia terminu zwrotu VAT z 60 do 40 dni. To również brak ryzyka w przypadkach losowych zniszczenia lub zgubienia faktury oraz archiwizacja e- faktur, ponieważ będzie ona dostępna w KSeF przez 10 lat.

„O ile w dalszej perspektywie można liczyć na korzyści wynikające z automatyzacji procesów fakturowania to w chwili obecnej dla przedsiębiorców, którzy są na etapie przygotowań do wdrożenia KSeF budzi on wciąż wiele wątpliwości. Dla większości z nich będzie to bowiem spore wyzwanie techniczno-logistyczne” - mówi Anna Słomińska-Wernik, ekspertka Konfederacji Lewiatan.

„Dodatkowo koszty wdrożenia obowiązkowego systemu będą szczególnie wysokie w przypadku większych podmiotów obsługujących dużą liczbę klientów regularnie fakturowanych i oferujących różne produkty. Obecnie nie istnieją żadne propozycje systemowego wsparcia dla przedsiębiorców, którzy będą objęci nowym obowiązkiem, pomimo naszych postulatów o dodanie do katalogu ulgi B+R wydatków poniesionych na wdrożenie KseF” - dodaje Słomińska-Wernik.

Krajowy System e-Faktur jest ogólnopolską platformą teleinformatyczną pozwalającą na wystawianie, przesyłanie i odbieranie faktur ustrukturyzowanych.

Poza wystawianiem, przesyłaniem i otrzymywaniem faktur ustrukturyzowanych KSeF posiada również funkcje ich przechowywania, oznaczania numerem identyfikującym przydzielonym przez ten system oraz weryfikowania zgodności z określonym wzorem takiej faktury.

Obowiązek e-fakturowania wejdzie w życie 1 lipca 2024 roku z wyjątkiem podatników zwolnionych podmiotowo oraz przedmiotowo z VAT – KSeF będzie dla nich obowiązkowy od 1 stycznia 2025 roku.

Czytaj też: Przedsiębiorców czeka 12 proc. podwyżki składek ZUS w 2024 roku

Dołącz do dyskusji: Konfederacja Lewiatan: E-faktury ograniczą oszustwa podatkowe

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
X
Skoro organizacja Belzebubian to chwali to znaczy że nie jest dobrze.
odpowiedź