SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Multipleks z dodatkowymi kanałami zakończył nadawanie. „Eksperyment został zrealizowany”

Mieszkańcy Szczecina i okolic nie mogą już odbierać dodatkowych kanałów telewizyjnych dzięki multipleksowi eksperymentalnemu Grupy MWE. Wygasło pozwolenie UKE na tę emisję, a firma nie zabiegała o jego przedłużenie. - Multipleks został wyłączony w sobotę o godzinie 23:59 - wyjaśnia w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Michał Winnicki, właściciel Grupy MWE. 

Antena do naziemnej telewizji cyfrowejArticle

Zgodnie z wykazem Urzędu Komunikacji Elektronicznej pozwolenie na emisję w Szczecinie było ważne do 4 listopada. W skład multipleksu wchodziły: Filmax, Power TV, Nuta Gold, Junior Music, TVC, Xtreme TV, EWTN Polska i kanał testowy. Wcześniej Grupa MWE zakończyła także nadawanie multipleksu eksperymentalnego w Katowicach.

Grupa MWE analizuje opłacalność multipleksów eksperymentalnych

Dlaczego zakończono emisję w Szczecinie? - Eksperyment został zrealizowany. Szykujemy sprawozdanie i wyciągamy z niego wnioski na kolejne projekty związane z naziemną telewizją cyfrową. W tym momencie skupiamy się na rozwoju MUX-L1, MUX-L3 oraz MUX-L4, na które mamy rezerwacje częstotliwości do końca 2030 roku. Poprawiliśmy niedawno parametry nadawania MUX-L3, a teraz przed nami wzmocnienie MUX-L4 – wyjaśnia Winnicki. Niebawem MUX-L3, działający w Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim przejdzie na standard DVB-T2/HEVC, który pozwoli na oferowanie większej liczby kanałów telewizyjnych.

Zgoda na emisję eksperymentalną obejmującą miasto na prawach powiatu kosztuje blisko 40 tys. zł rocznie. Wcześniej firma zapowiadała wnioski o nadawanie w Gdańsku, Poznaniu i Warszawie. - W kwestii multipleksu eksperymentalnego w Szczecinie, aktualnie przeprowadzamy dogłębną analizę jego opłacalności. Jeśli chodzi o plany dotyczące MUX-ów w Warszawie, Gdańsku i Poznaniu, podobnie jak w przypadku multipleksu w Szczecinie, jesteśmy w procesie analizy, mającej na celu zbadanie liczby widzów, którzy będą sięgać w najbliższych latach po pilota odbierając sygnał z tych MUX-ów. Naszym priorytetem jest dostarczenie niesamowicie atrakcyjnej oferty dla możliwie największej grupy odbiorców. O naszych dalszych krokach w tej kwestii poinformujemy Państwa niebawem - tłumaczył w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Karol Warda, TV channels & production director Grupy MWE.

Grupa MWE nie wyklucza, że zamiast na multipleksach eksperymentalnych, skupi się na kanałach FAST, czyli bezpłatnych stacjach streamingowych z reklamami. - Zwlekaliśmy ze złożeniem wniosku o przedłużenie emisji, bo cała nasza uwaga była poświęcona konkursowi na MUX-1. Tylko nadawanie ogólnopolskie daje naprawdę pełny zasięg i mocno liczyliśmy na wygraną. Złożyliśmy aż 4 wnioski i wierzyliśmy, że któryś z nich będzie na tyle unikalny i wartościowy, że wygra. Natomiast teraz musimy zrewidować naszą strategię. Każdy multipleks eksperymentalny jest z zasady nierentowny, bo nie są to emisje komercyjne, ale jednak generują bardzo duże koszty: opłaty za częstotliwość i za nadawanie. Być może w nowej strategii darmowej telewizji bardziej postawimy na internet i bezpłatne kanały w modelu FAST – przekonywał kilka dni temu Winnicki.

Działalność kontynuują multipleksy eksperymentalne związanej z Cyfrowym Polsatem spółki BCAST w Gdańsku, Warszawie i Wrocławiu (Polsat, Nowa TV HD, 4fun Kids, TV Okazje, TV Republika, Stars.TV, EWTN Polska), a także multipleks eksperymentalny TVS w Katowicach (TVS, Radio Silesia, Polsat, TV Okazje, TV Republika). 

Dołącz do dyskusji: Multipleks z dodatkowymi kanałami zakończył nadawanie. „Eksperyment został zrealizowany”

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
lol
Co było tym eksperymentem, liczba widzów sięgających na pilocie po kanały z tego MUX? Bo tak by wynikało z wypowiedzi przedstawicieli nadawcy. Fajny eksperyment.
odpowiedź
User
Janusz
Zmienia się władza to i Winnicki się zwija. Jedynie na Filmax zerkałem dla starych filmów z domeny publicznej
odpowiedź
User
i Grażynka
Co było tym eksperymentem, liczba widzów sięgających na pilocie po kanały z tego MUX? Bo tak by wynikało z wypowiedzi przedstawicieli nadawcy. Fajny eksperyment.

Okazało się że prawie nikt nie ogląda, eksperyment można uznać za nieudany, więc zamykamy projekcik.
odpowiedź