SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kanały BBC migrują do jakości HD

Od środy regionalne pasma kanału BBC One w Anglii będą nadawane w wysokiej rozdzielczości, a nie jedynie w standardowej. Po zmianach odbiorcy naziemnej telewizji cyfrowej w Wielkiej Brytanii będą mogli oglądać całą ramówkę głównej anteny nadawcy publicznego w jakości HD.

Londyńska mutacja BBC OneLondyńska mutacja BBC One

W Wielkiej Brytanii programy regionalne nadaje BBC One. Takie pasma są emitowane w godzinach 13.30-13.45, 18.30-19.00 i 22.30-22.40. Działają stacje: BBC One London, BBC One South, BBC One East, BBC One East Midlands, BBC One West Midlands, BBC One Yorkshire & Lincolnshire, BBC One West, BBC One South West, BBC One Channel Islands, BBC One North East & Cumbria, BBC One North West, BBC One Yorkishire i BBC One South East. Ponadto funkcjonują regionalne anteny BBC Scotland, BBC English Regions, BBC Cymru Wales i BBC Northern Ireland.

Zmiany obejmą pakiet Freeview

Drogą satelitarną kanały BBC One już są nadawane w jakości HD. Podobnie wygląda sytuacja z BBC Two, BBC Three, BBC Four, BBC News, CBeebies UK, CBBC, BBC Alba, BBC Parliament, i wersjami BBC Two dla Walii, Anglii, Północnej Irlandii. Z wykazu Lyngsat.com wynika, że nadawca wciąż utrzymuje duble wszystkich stacji w jakości SD. Środowe zmiany obejmą darmowy pakiet naziemnej telewizji cyfrowej Freeview.  Zarówno pasma ogólnokrajowe, jak i regionalne w Anglii będą dostępne w jakości HD na kanale 101 dekoderów i telewizorów. Widzowie nie będą już odsyłani przy pomocy specjalnej grafiki na kanał 1, aby w jakości SD obejrzeć program regionalny w jakości SD. Aby znowu oglądać BBC One w jakości HD, musieli wrócić na 101 kanał.
 
- Udostępnienie BBC One HD na poziomie regionalnym jest dużym przedsięwzięciem dla zespołów BBC i naszych partnerów, dlatego zamierzamy uruchomić regionalne wersje BBC One HD w dwóch fazach. Pierwszy etap wdrażamy tak wcześnie, jak to możliwe. Kiedy tylko skończymy prace przygotowawcze, przystąpimy do drugiego etapu - wyjaśnił Kieran Clifton, dyrektor BBC ds. dystrybucji.

W pierwszym etapie zmianami zostaną objęci mieszkańcy: East Midlands, West Midlands, East Yorks & Lincs, Londynu, Channel Islands, Yorkshire. Później zmiana obejmie północny wschód, północny zachód, zachód, południowy zachód, południe (w tym Oxford), wschód (w tym Cambridge) i południowy wschód Wielkiej Brytanii. Po zakończeniu operacji BBC One HD znajdzie się na pierwszej pozycji nowszych dekoderów i telewizorów (LCN), które są podłączone do internetu. Polskie platformy cyfrowe w jakości HD oferują kanały BBC First, BBC Earth, BBC Brit, BBC Lifestyle. W jakości SD nadawany jest z kolei BBC Cbeebies.

TVP3 w jakości HD do końca roku

W Polsce pasma regionalne nadaje TVP3. W lutym 2022 roku kanał TVP3 Warszawa HD pojawił się w ofercie multipleksu eksperymentalnego nadawcy publicznego (MUX-6). W październiku zakończono jednak emisję naziemną stacji w związku ze startem TVP Nauka. Mimo zapowiedzi, kolejne ośrodki Telewizji Polskiej nie rozpoczęły nadawania w wysokiej rozdzielczości.

- Wszystkie wersje TVP3 zaczną nadawanie w jakości HD po zmianie standardu MUX-3informowało niedawno Wirtualnemedia.pl Centrum Informacji TVP. Telewizja Polska najpóźniej do końca roku musi zmienić standard MUX-3, gdzie jest nadawany TVP3 na DVB-T2/HEVC. Pozwoli to na wprowadzenie do oferty multipleksu dodatkowych kanałów i poprawę ich jakości do HD. Poza TVP3 w tym MUX także TVP Historia jest nadawana w jakości SD. Niedawno nadawca publiczny rozpoczął udostępniać operatorom sygnał tej stacji i TVP Seriale w jakości HD.

Dołącz do dyskusji: Kanały BBC migrują do jakości HD

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl