SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ponad 100 stacji Canal+. Wśród nich Planete Adventure i Canal+ Zen Lenn

Grupa Canal+ jest jednym z nadawców z największą liczbą kanałów tematycznych. Polscy odbiorcy nie mogą jednak oglądać wielu stacji. Nad Wisłą nie można oglądać na przykład dokumentalnych Planete Adventure, Planete Crime czy Canal+ Kids z Francji. Egzotycznie może dla nas brzmieć nazwa Canal+ Zen Lenn, kanału z Mjanmy.

Stacje Canal+ zmniejszyły oznaczenia wiekoweArticle

Z raportu Europejskiego Obserwatorium Audiowizualnego wynika, że w maju 2022 roku Grupa Canal+ nadawała tylko na tym kontynencie 113 kanałów telewizyjnych. Więcej stacji mają Disney (130), Comcast/Sky (172), Paramount Global (203) i Warner Bros. Discovery (360). W Polsce Canal+ nadaje 20 kanałów. Są to: Canal+ Premium, Canal+ 4K Ultra HD, Canal+ 1, Canal+ Film, Canal+ Family, Canal+ Seriale, Canal+ Sport, Canal+ Sport 2, Canal+ Sport 3, Canal+ Sport 4, Canal+ Sport 5, Canal+ Now, Canal+ Kuchnia, Canal+ Domo, Canal+ Dokument, AleKino+, Planete+, TeleToon+, MiniMini+, Novelas+.  

W marcu 2022 roku koncern poprzez swoją luksemburską spółkę przejął też 70 proc. udziałów firmy Digital SPI International, która pośrednio ma 65,15 proc. kapitału zakładowego Kino Polska TV. Koncern jest nadawcą stacji Kino Polska, Kino Polska Muzyka, Kino TV, FilmBox Extra, FilmBox Premium, FilmBox Family, FilmBox Action, FilmBox Arthouse, FightBox, Dizi, DocuBox, Fast&Fun Box i 360 TuneBox, a także obecnych w naziemnej telewizji cyfrowej kanałów Stopklatka i Zoom TV.

To dodatkowych 15 kanałów, a więc łącznie z grupą Canal+ powiązanych jest 35. Wiele z tych należących do SPI nie jest jednak oferowanych w platformie cyfrowej Canal+.

Bogata oferta Canal+ we Francji

W ojczystej Francji firma oferuje ponad 30 kanałów. Są to: Canal+ France, Canal+ Grand Écran (kultowe i nagradzane filmy), Canal+ Cinéma, Canal+ Sport, Canal+ Kids, Canal+ Docs, Canal+ Séries, Piwi+ (kanał dla dzieci w wieku 3-6 lat), Novelas TV (W Polsce Novelas+), Cine+ Club (kino niezależne i światowe), Cine+ Frisson (filmy akcji, horrory i fantasty), Cine+ Famiz (filmy dla dzieci i familijne), Cine+ Classic (klasyki), Cine+ Premier (premiery), Cine+ Émotion (komedie romantyczne, dramaty), Comédie+, Polar+ (filmy i seriale kryminalne), CStar Hits France (muzyka i koncerty), Golf+, Planète+, Planète+ Adventure oraz Planete+ Crime. Jeszcze w 2022 roku stacje te nosiły nazwy Planète+ Crime+Investigation oraz Planète+ A&E.  W Polsce Canal+ Kids działa wyłącznie jako katalog w serwisie streamingowym Canal+ online.

We Francji Canal+ zawarł umowę z Disney+. Jego stacje mogą w pierwszej kolejności pokazywać niektóre produkcje takich marek jak Disney, Marvel, Star Wars, Pixar, 20th Century Fox, Blue Sky i Fox Searchlight. Analogiczną umowę zawarto z Paramount+ odnośnie produkcji Paramount Pictures.

Od końca sierpnia 2022 roku we Francji nadają też Canal+ Sport 360 i Canal+ Foot. W ofercie są programy publicystyczne i dokumenty na temat sportu, a także transmisje z transmisje z Ligi Mistrzów (nadawca ma licencję do 2027 roku), Premier League (prawa do 2025 roku), TOP 14 (do 2027 roku), Formuły 1 (do 2029 roku), MotoGP (do 2029 roku), Ligue 1 Uber Eats (2022-2023) i WRC (do 2030) roku. Start stacji zbiegł się z likwidacją Canal+ Décalé, kanału emitującego programy z głównej anteny Canal+ z opóźnieniem. Co ciekawe mimo catch up TV w polskim serwisie Canal+ online, Canal+ nie zdecydował się na likwidację Canal+ 1 nad Wisłą. TVN podobny kanał zlikwidował już w 2012 roku. We Francji firma posiada też kanały okolicznościowe dotyczące Ligi Mistrzów, Formuły 1 czy MotoGP, a także informacyjny CNews oraz ogólnotematyczny C8, dostępne w naziemnej telewizji cyfrowej. Ostatnio francuska minister kultury Rima Abdul Malak zasugerowała, że stacje mogą zniknąć z multipleksów. Powodem są liczne skargi do regulatora Arcom na dziennikarza Cyrila Hanouna, znanego z krytyki wobec prezydenta Emmanuela Macrona. We Francji stacje filmowe i serialowe Canal+ nie nadają logotypów. Emitują wyłącznie oznaczenia wiekowe. Inaczej na Karaibach i w Gujanie Francuskiej, gdzie oferta jest zbliżona do tej francuskiej.

 

Zobacz także: Długa lista kanałów, które Warner Bros. Discovery mógłby uruchomić w Polsce

Birmańskie i afrykańskie stacje

Do niedawna w Czechach i na Słowacji Canal+ oferował tylko ogólnotematyczny kanał  Skylink 7 i Canal+ Domo (m.in. z polskimi programami i na podstawie polskiej koncesji). Z końcem stycznia ta druga stacja zakończyła nadawanie u naszych południowych sąsiadów. Pod koniec lutego zastąpi ją Canal+ Action, który będzie emitował filmy akcji, sensacyjne i thrillery. Latem 2022 roku w Czechach i na Słowacji ruszył Canal+ Sport z meczami Premier League. Od marca zeszłego roku w Austrii nadaje Canal+ First z filmami, serialami i dokumentami, które są przede wszystkim produkcji europejskiej.

Od 2017 roku Canal+ działa także w Mjanmnie, czyli dawnej Birmie. Usługa jest realizowana za pośrednictwem naziemnej telewizji cyfrowej, telewizji satelitarnej i serwisu OTT. W Azji Południowo-Wschodniej działają Canal+ Kyi Lite (ogólnotematyczny), Canal+ Action, Canal+ Pu Tu Tue (adresowany do przedszkolaków), Canal+ Sports 1-2, Canal+ Cha Tate (dla dzieci młodzieży), Canal+ Mae Madi (filmy i seriale dla kobiet), Canal+ Zat Lenn (filmy), CanaL+ Su Sann (dokumenty).

 

Od 2001 roku Canal+ inwestuje w Afryce. Obecnie mieszkańcy tego kontynentu mogą oglądać m.in. Canal+ Premiere z nowościami filmowymi, Canal+ Cinema, Canal+ Pop (rozrywka), Canal+ Elles (dla kobiet), a także Canal+ Sport. Canal+ jest wiodącym graczem w afrykańskich krajach, gdzie dominuje język francuski. W czerwcu 2022 roku miał w Afryce Środkowej i Zachodniej 6,6 mln abonentów. Z nieoficjalnych informacji wynika, że firma chce przejąć wszystkie udziały MultiChoice, operatora płatnej telewizji w anglojęzycznych krajach afrykańskich.

Dołącz do dyskusji: Ponad 100 stacji Canal+. Wśród nich Planete Adventure i Canal+ Zen Lenn

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
C-
Canal+ inwestuje aktualnie wszędzie tylko nie w Polsce. U nas raczej obserwujemy powolne zwijanie, a nie rozwijanie biznesu (patrz rezygnacja z dwóch transponderów satelitarnych, zastąpienie w miarę udanego Ultraboxa dużo gorszym DualSzrotem, Canal+ Domo i Kuchnia transmitujące pasmo telezakupów, wycofanie innowacyjnych usług jak multiroom premium).
odpowiedź
User
PioB1985
Zapomnieliście o kanale FunBox UHD, który też jest w Polsce powiązany z Canal+.
A więc łączenie 36 kanałów w Polsce a nie 35.
odpowiedź
User
pio
same Canal+ a nie jakies Canal+Premium te slowo premium niepotrzebne
odpowiedź