SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Telewizja publiczna reaktywuje kanał na przełomie 2024 i 2025 roku

Česká Televize ponownie uruchomi swój kanał telewizyjny ČT3 pod koniec 2024 roku lub na początku 2025. Poinformował o tym nowy prezes czeskiej telewizji publicznej Jan Souček. Stacja, podobnie jak to miało miejsce w przeszłości, będzie adresowana do starszej widowni.

Article

ČT3 została uruchomiona w marcu 2020 roku z myślą o seniorach. Na początku nadawała głównie treści edukacyjne związane z pandemią, ale później w ramówce zaczęły królować filmy, seriale, dokumenty, programy rozrywkowe i muzyczne z archiwum nadawcy. Uruchomiony pilotażowo kanał ČT kosztował od 80 do 95 mln koron rocznie, czyli blisko 14 - 17 mln zł. Najwięcej pochłaniały wynagrodzenia dla twórców i koszty licencji. Stacja zakończyła nadawanie na początku 2023 roku z powodu oszczędności.

- Ten rok pokazał, że brakuje ČT3. Publiczności  bardzo się spodobał i zdecydowaliśmy, że chcemy wznowić nadawanie - powiedział Milan Fridrich, szef działu programowego czeskiej telewizji, cytowany przez portal seznamzpravy.cz. W najbliższym czasie rozpoczną się prace nad koncepcją reaktywowanej stacji. - To jak szybko wznowi ona nadawanie będzie zależało od opracowania formatu, który pozwoli nam wykorzystać archiwalne perełki - stwierdził nowy prezes czeskiej telewizji. Jego priorytetami jest zwiększenie liczby informacji z regionów i rozszerzenie oferty programów satyrycznych. Souček obejmie stanowisko 1 października.

Poprzedni prezes chciał redukcji liczby kanałów

Przed rokiem odchodzący teraz ze stanowiska szef ČT Petr Dvořák poinformował, że po 2024 roku nadawca może zrezygnować z kolejnych kanałów. W grę wchodziło zamknięcie ČT Sport, ČT2 i ČT art. Dvořák nie zamierzał rezygnować z nadawania dziecięcej stacji ČT Déčko. Telewizja publiczna chciała zwolnić w pierwszym etapie 50 pracowników, a w ciągu kolejnych dwóch lat dodatkowych 200.

Teraz nadawca publiczny chce szukać oszczędności, gdzie indziej. U naszego południowego sąsiada opłata za abonament radiowo-telewizyjny nie była podwyższana od 15 lat i wynosi 135 koron, a więc blisko 25 zł. Oglądalność kanałów tematycznych ČT (ČT art, ČT Sport i ČT3) w zeszłym roku była jednak dość wysoka, co skłania do wznowienia emisji stacji dla seniorów.

Po zmianie prezesa Telewizji Polskiej również doszło do zmian strategii w zakresie kanałów tematycznych publicznego nadawcy. TVP zrezygnowała z uruchomienia stacji TVP Muzyka i regularnej emisji TVP 4K. Stały kanał w tej jakości obrazu może jednak powrócić w 2024 roku.

Dołącz do dyskusji: Telewizja publiczna reaktywuje kanał na przełomie 2024 i 2025 roku

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Protest
Litości. Kolejny jaskrawy clickbait (większość co kliknęła myślała pewnie, że chodzi o naszą TVP i kanał w rodzaju TVP4K) "CZESKA (!!!) telewizja publiczna reaktywuje kanał na przełomie 2024 i 2025 roku". -> tak powinien brzmieć tytuł tego artykułu i cyniczny autor ma tego pełną świadomość.
odpowiedź
User
Zwabiony
Takie tytuły są nie fair. Czuję się po raz kolejny oszukany.
odpowiedź
User
Paweł
Czy redakcja wyciągnie w końcu jakieś konsekwencje wobec autora czy też popiera w pełni takie kuglarskie sztuczki i chwyty marketingowe poniżej pasa?
odpowiedź